https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Uchwalą kary za posiadanie plastiku?

Rada Miejska Wałbrzycha na styczniowej sesji zajmie się uchwałą ograniczającą używanie plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Obiekty należące do Gminy Wałbrzych staną się strefami, w których obowiązywać będzie zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek itp.). Ponadto bardzo ważnym elementem uchwały będzie wprowadzenie na terenie całego Wałbrzycha zakazu sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

– Czy miasto może żyć bez plastiku? Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie 1 maja 2019 r. wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych. Zakaz obejmuje również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu – mówi Edward Szewczak, rzecznik prezydenta Wałbrzycha. – Spółki Zamek Książ (trzeci co do wielkości zamek w Polsce odwiedzający ponad 530 tysięcy turystów rocznie) czy Aqua Zdrój (hotel, hala sportowa, baseny) dostosowały swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych. Podczas Festiwalu Kwiatów i Sztuki (maj 2019 r., prawie 50 tys. sprzedanych biletów), jak i sierpniowego półmaratonu (około 3 tys. uczestników) nie używano jednorazowego plastiku (kubków, talerzyków itp).

– Kolejnym elementem programu STOP-PLASTIK było wprowadzenie w grudniu 2019 certyfikatów dla lokalnych firm. Przedsiębiorcy, którzy deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku otrzymają certyfikat udziału w programie oraz specjalne naklejki, którymi oznaczają swoje siedziby. Certyfikat ten przyznawany jest przez prezydenta miasta zarówno lokalom gastronomicznym jak i dużym fabrykom. STOP-PLASTIK to nie tylko rygory i zakazy, ale również akcje edukacyjne. Inicjatywie towarzyszy logo, którym oznaczane są imprezy, na których nie ma plastiku. Na mieście pojawiały się także plakaty oraz bilboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z początkiem nowego roku szkolnego wszyscy wałbrzyscy pierwszoklasiści otrzymali od miasta ekologiczne bidony na napoje.

Strefy wolne od jednorazowego plastiku

Teraz władze miasta wykonują kolejny krok, aby ograniczyć używanie jednorazowego plastiku w Wałbrzychu.

– Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha, ponownie jako pierwsi w Polsce, 30 grudnia zagłosują nad uchwałą, która na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność Gminy Wałbrzych (obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych, w tym gminnych osób prawnych) stworzy strefy wolne od jednorazowego plastiku. W strefach tych obowiązywać będzie zakaz posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek itp.). Ponadto bardzo ważnym elementem uchwały będzie wprowadzenie na terenie całego Wałbrzycha zakazu sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Uchwała ta ma na celu uświadomienie mieszkańcom Wałbrzycha konieczności natychmiastowego podjęcia działań prowadzących do zmniejszenia konsumpcji plastiku jednorazowego. W ocenie władz Wałbrzycha, w związku z wytwarzaniem na terenie miasta coraz większych ilości odpadów pochodzących z wyrobów plastikowych o charakterze jednorazowym, takich jak przede wszystkim butelki pet, woreczki i torby jednorazowe z tworzyw sztucznych, kubki plastikowe i inne jednorazowe opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych, istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców tego Wałbrzycha – dodaje rzecznik prezydenta miasta.

(RED)

Na zdjęciu: Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i Edward Szewczak podczas inauguracji akcji „Stop plastik” (fot. UM).

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty