https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Referendum uzdrowi sytuację?

Trwają przygotowania do referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa – Gorc. By głosowanie było uważne, 15 marca 2020 roku do urn musi pójść prawie 3100 mieszkańców miasta.

Przypomnijmy: burmistrz Boguszowa – Gorc Jacek C. został aresztowany 19 grudnia 2018 roku i do dziś przebywa za kratami, ponieważ 17 grudnia 2019 r. sąd przedłużył areszt o kolejne 3 miesiące. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy w grudniu 2019 r. skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Prokurator oskarżył Jacka C. o popełnienie czterech czynów polegających na przyjęciu korzyści majątkowej, płatnej protekcji polegającej na powoływaniu się na wpływy organach podatkowych w zamian za korzyść majątkową oraz działaniu na szkodę Gminy Boguszów – Gorce i wyrządzenie jej szkody w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 4 mln złotych poprzez bezpodstawne odwołanie przetargu na sprzedaż nieruchomości. Jacek C. nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów, a pierwsza rozprawa została zaplanowana na 30 stycznia 2020 r. w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. W raz z burmistrzem Jackiem C. na ławie oskarżonych zasiądzie 8 innych osób, w tym radna Rady Miejskiej Boguszowa- Gorc Urszula M. W 2019 r.

Przebywający w areszcie burmistrz Jacek C. cały czas pobiera wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji. Wiosną 2019 r. Rada Miejska Boguszowa-Gorc wystosowała do aresztowanego burmistrza apel, w którym domagała się od niego złożenia urzędu. Jacek C. nie zrezygnował z funkcji, więc 22 lipca 2019 r. radni z klubu Razem dla Boguszowa-Gorc złożyli projekt uchwały w sprawie referendum o odwołanie burmistrza. Podczas sesji, która odbyła się 22 sierpnia 2019 r., rada miejska uchwały jednak nie przyjęła. W związku z tym 21.10.2019 r., na ręce Zastępcy Burmistrza Boguszowa – Gorc Sebastiana Drapały, zostało złożone zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia w mieście referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszów-Gorce. 16 grudnia 2019 r. organizatorzy referendum złożyli w Biurze Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu wniosek o przeprowadzenie głosowania. Pod wnioskiem o plebiscyt podpisało się 3 tysiące mieszkańców Boguszowa-Gorc. 13 stycznia 2020 r. Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu wyznaczył termin referendum na 15 marca 2020 r.

– W głosowaniu musi wziąć udział co najmniej 3/5 wyborców z drugiej tury wyborów samorządowych w naszym mieście, która odbyła się 4 listopada 2018 roku. Wówczas swoje głosy oddało 5149 uprawnionych do głosowania. Aby referendum było ważne, 15 marca 2020 roku, do urn musi pójść co najmniej 3089 wyborców. O wyniku głosowania zdecyduje większość, w tym konkretnym przypadku powinno to być minimum 1545 głosów. Jako inicjatorzy referendum ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby frekwencja w tym referendum była znacznie wyższa niż w 2018 roku, kiedy wyniosła ona około 43% i była jedną z najniższych w naszym regionie. Podkreślamy: to nie jest referendum dla inicjatorów, partii politycznych, czy polityków. To jest referendum dla was, mieszkańców, i to wy, zdecydujecie o tym, czy będzie ono ważne i wiążące – podkreślają członkowie komitetu referendalnego.

Głosowanie w sprawie odwołania burmistrza budzi wielkie emocje.

– Jesteśmy wszyscy dopiero w połowie drogi. Teraz to my – mieszkańcy – musimy swoją obywatelską postawą udowodnić, że było dla kogo to organizować. Kto może powinien też się zaangażować i wspomóc komitet referendalny. Jak ? Choćby przez szeroką informację o referendum w gronie swoich bliskich i znajomych. Wszyscy, którzy podpisali listy poparcia dla referendum, powinni teraz dopełnić formalności, potwierdzić wagę złożonego wtedy podpisu, poprzez czynny udział w głosowaniu. A tych potrzeb i możliwości włączenia się w pomoc z pewnością będzie więcej. W tym głosowaniu to nasz wybór będzie decydujący. Nasze referendum – nasze wybory. Tak nie jest w przypadku wyborów ogólnopolskich, bo wtedy decyduje większość w całej Polsce, a tym razem to my sami zdecydujemy. Nigdy w historii tego miasta nie było ważniejszego głosowania i pewnie nigdy już nie będzie. Dlatego w tym dniu, 15.03.2020 r., każdy odpowiedzialny obywatel tego miasta musi udać się do swojej komisji wyborczej i oddać tam swój głos. Potrafimy się jednoczyć w ważnych chwilach i taką chwilą, bez wątpienia, będzie ta marcowa niedziela – podkreśla Artur Wiaderny, mieszakniec Boguszowa – Gorc.

– Dla mnie jest ważne to, że nasze miasto musi wydać niemałe pieniądze na ten cel, a są przecież inne ważne potrzeby. Ale jeżeli referendum jest organizowane, to znaczy, że część mieszkańców uznała, że jest potrzebne. Jednak zdania są w tej kwestii podzielone: dla jednych to potrzebne, a dla innych nie – mówi Marcel Lorenc, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc.

Sprawą referendum w Boguszowie – Gorcach interesują się także samorządowcy i politycy spoza tego miasta.

– Dla mnie rzeczą nie do przyjęcia jest fakt, że przez tak długi czas wymiar sprawiedliwości karze nam czekać na rozstrzygnięcie sprawy aresztowanego przed ponad rokiem burmistrza. Bo z tego właśnie wynikają dzisiejsze problemy miasta. Ta sytuacja idealnie obrazuje typową polską prowizorkę, w której tymczasowe rozwiązanie zostaje na czas nieokreślony. Mamy rozpisane referendum i to mieszkańcy zadecydują, czy chcą takiej prowizorki, czy chcą zmiany. Jeżeli referendum się nie uda, to nie pozostaje nic innego jak czekać aż młyny sprawiedliwości „przemielą” sprawę aresztowanego burmistrza. Referendum może się nie udać i to też to trzeba traktować jako decyzję mieszkańców. Przypominam, ż kilka lat temu w Głuszycy dwukrotnie próbowano odwołać panią burmistrza i dwa razy się nie udało. Zatem jeśli referendum się nie uda lub mieszkańcy zadecydują o pozostawieniu burmistrza na stanowisku, to taką decyzję też trzeba będzie w pełni uszanować – wyjaśnia Mirosław Lubiński, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

– Dla mnie skandalem jest, że z publicznych pieniędzy płacimy „za pracę” burmistrzowi, który od ponad roku jest w areszcie! Już dawno powinien był zrezygnować z funkcji i oszczędzić wstydu miastu oraz dodatkowych kosztów związanych z wypłatą wynagrodzenia, a teraz z organizacją referendum. Do dymisji powinien również podać się zastępca burmistrza oraz osoby, którym postawiono zarzuty. W tych okolicznościach, gdy nie można liczyć na honorowe postępowanie ludzi kurczowo trzymających się stanowisk, referendum o odwołanie burmistrza jest jedynym wyjściem, które może uzdrowić sytuację. Tylko nowy gospodarz miasta, wybrany w uczciwy sposób, może liczyć na wsparcie instytucji wojewódzkich i centralnych – dodaje Kamil Krzysztof Zieliński, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie wałbrzyskim.

Robert Radczak

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty