https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Barbórka w Szybie Witold

Barbórka, czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii – patronki trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także wszystkie zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Historia Boguszowa – Gorc jest nierozerwalnie związana z górnictwem. Powstały o niej długie referaty. Dzisiaj niewielką jego namiastkę można obejrzeć w izbie pamięci, założonej i prowadzonej przez Stowarzyszenie Górników Witold. Sam szyb Witold jest obrazem części tej historii.

W dniu górnika członkowie Stowarzyszenia Witold, wraz z Zastępcą Burmistrza Boguszowa Gorc Sebastianem Drapałą i zaproszonymi gośćmi zebrali się w Centrum Kulturalno – Kongresowym Witold w celu odsłonięcia tablicy upamiętniającej działalność Stowarzyszenia „Witold”, umieszczonej tuż przy wejściu do obiektu oraz obejrzenia niezwykłego przedstawienia przygotowanego przez uczniów PSP nr 1 z klasy 2a, 4a, 7a i dwóch oddziałów przedszklonych: Sówki i Biedroneczki.

– Dziękuję Wam, członkom Stowarzyszenia Witold za pielęgnowanie tradycji górniczej, stanie na straży pamięci o niej, przekazywanie młodym pokoleniom informacji, wiedzy o pracy górnika, także w postaci namacalnej – jest nią Izba Pamięci. Szczególne podziękowania kieruję do najaktywniejszych członków Stowarzyszenia: prezesa Józefa Waliszewskiego, wiceprezesa Stanisława Urbaniaka, Józefa Górnego, Cezarego Piosika, Aleksandra Kochańskiego, Mariana Lorka i Zdzisława Dunia. Wraz z drobiazgiem, w postaci wagonika wykonanego metodą witrażu przez dyrektor MBP-CK Elżbietę Gajewską, przekazuję Wam życzenia zdrowia. Bądźcie z nami jak najdłużej i pielęgnujcie tę piękną polską tradycję i wiedzę o Waszej pracy. Życzę Wam dużo siły, abyście nadal tak aktywnie działali – powiedział Sebastian Drapała.

(WK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty