https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Święto Niepodległości

Piękna pogoda sprzyjała radosnemu świętowaniu Narodowego Dnia Niepodległości. 11 listopada w każdej gminie na różne sposoby celebrowano 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Głuszyca

O godz. 10 miłośnicy aktywnego wypoczynku wyruszyli pięknymi leśnymi trasami Strefy MTB Głuszyca i trasami # ACTIVE z Parku Jordanowskiego do Podziemnego Miasta Osówka. Tym samym rozpoczęli gminne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W południe mieszkańcy gminy, na czele z przedstawicielami głuszyckiego samorządu, złożyli kwiaty i znicze przy pomniku Solidarności oraz oddali hołd rodakom, którzy zginęli za wolność ojczyzny. Przy akompaniamencie Głuszyckiej Orkiestry Dętej wszyscy zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i tym samym mieszkańcy Głuszycy włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta gala z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sali widowiskowej Centrum Kultury w Głuszycy. Po przemówieniu zastępcy burmistrza Grzegorza Szymańskiego, który przypomniał o ważnych momentach w historii naszej ojczyzny na drodze do odzyskania wolności po latach zaborów, zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Głuszyckiej Orkiestry Dętej oraz Chóru Seniorów Renoma. Artyści wprawili publiczność w radosny i świąteczny nastrój. Wiele osób włączyło się do wspólnego śpiewu znanych polskich utworów, uświadamiających nam, że jesteśmy narodem o bogatej, ale jakże dramatycznej historii.

– Słowa podziękowania kierujemy do kapelmistrza Głuszyckiej Orkiestry Dętej Eugeniusza Lecia i członków orkiestry oraz do rozśpiewanych i radosnych seniorów z głuszyckiego Chóru Renoma na czele z akompaniującymi instrumentalistami – Ryszardem Ogorzelcem i Bogdanem Osowskim – podkreśla prowadząca koncert dyrektor CK-MBP w Głuszycy Sabina Jelewska, która podziękowała wszystkim przybyłym za wspólne świętowanie.

O godz. 18 w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy odprawiona została msza św. za ojczyznę, w czasie której obecne były poczty sztandarowe, a przedstawiciele głuszyckiej młodzieży odczytali apel poległych.

Jedlina – Zdrój

Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w intencji ojczyzny w Kościele p. w. Trójcy Świętej przy ulicy Piastowskiej w Jedlinie-Zdroju. Następnie przed Obeliskiem Miejskim przy ulicy Akacjowej złożono kwiaty, a Burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel przypomniał zebranym jak ważne jest to święto, jak ważna jest wolność i demokracja. Kolejnym punktem obchodów były występy artystyczne przedszkolaków i uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka, które odbyły się w kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie. Dodatkowo – w ramach obchodów – możliwe było zwiedzanie wieży widokowej oraz dwóch wystaw pt. „Jedlina-Zdrój …dawniej” oraz „Jedlina-Zdrój z lotu ptaka”, a jedlińscy restauratorzy tradycyjnie przygotowali specjalną, świąteczną ofertę kulinarną – „Niepodległość uczcić ze smakiem Jedliny”.

Warto również zaznaczyć, że nowo wybudowanemu rondu, znajdującemu się na skrzyżowaniu ulic Noworudzkiej, Kamienieckiej i Głuszyckiej w Wałbrzychu nadano uroczyście nazwę 100-lecia Niepodległości Polski.

Mieroszów

– 11 listopada uczciliśmy naszą niepodległość w sposób najpiękniejszy, najlepiej jak umieliśmy. Dziękując za wolność, razem zaśpiewaliśmy hymn, a następnie obejrzeliśmy przepiękne, wzruszające przedstawienie „Róża Polska”, którego scenariusz nawiązywał do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Przygotowały je dzieci biorące udział w zajęciach teatralnych pod opieką artystyczną Anny Chorążyczewskiej, Joanny Altheim i Małgorzaty Przybylskiej. Aktorzy i opiekunki artystyczne reprezentują Publiczną Szkołę Podstawową w Mieroszowie, a wspaniałe przedstawienie odbyło się w Mieroszowskim Centrum Kultury – podkreśla Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa, który wcześniej uczestniczył we mszy świętej w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie zostały złożone kwiaty przed pomnikiem w mieroszowskim Rynku i wraz z całą Polską odśpiewano hymn.

– Mieszkańcy Gminy Mieroszów uczestniczyli także w akcji „101 Szczytów w 101 rocznicę”. Dzięki niej posprzątaliśmy Lesistą Wielką i Stożek. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji – podkreśla Andrzej Lipiński.

Z kolei Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sokołowsku świętował już 8 listopada. W 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, o godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Podobnie jak w ubiegłym roku, szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu w placówkach oświatowych.

– Chcemy w ten sposób uczcić bohaterstwo i waleczność naszych przodków, dzięki którym Polska, po 123 latach, odzyskała niepodległość – podkreślają inicjatorzy akcji w Sokołowsku.

Stare Bogaczowice

Mieszkańcy Starych Bogaczowic spotkali się w licznym gronie, aby uczcić Święto Niepodległości. Najpierw uroczysta msza święta, a później Wieczornica Patriotyczna w sali sołeckiej. Spotkanie rozpoczęło się poezją o przemijaniu przedstawioną przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach. Tego dnia gościem specjalnym był radny Rady Powiatu Wałbrzyskiego, historyk Łukasz Kazek, dzięki któremu uczestnicy wieczornicy mogli obejrzeć dwa filmy „Wilczur” oraz „Ścigam Iwana Groźnego”. Łukasz Kazek podzielił się także swoją wiedzą historyczną. Po spotkaniu z historią, Robert Delegiewicz zabrał wszystkich w świat pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewy zakończyły, pełen wzruszeń i refleksji, wieczór. Podczas wydarzenia wręczone zostały także nagrody laureatom konkursu plastycznego „Mój Inny Świat. Jak widzisz Polskę w czasach obecnych?”. Uczestnicy wieczornicy mieli także okazję zapoznać się z wystawą „Życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – Patrona Roku 2019”. Partnerem wydarzenia była Fundacja Lotto.

Szczawno-Zdrój

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Uczestniczyli w niej m.in. wicemarszałek województwa Grzegorz Macko, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, przewodniczący rady miejskiej Michał Broda wraz z liczną reprezentacją radnych, Iwona Czech – prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, placówek oświatowych. Po mszy odbył się apel poległych poprowadzony przez majora Jacka Barana, a delegacje złożyły kwiaty i znicze. Władze miasta złożyły także kwiaty pod pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej oraz pod Pomnikiem Niepodległości na cmentarzu komunalnym. Rozdano także mnóstwo kotylionów, które można było dostać nawet w wieży widokowej na szczycie Chełmca! Obchody zakończył koncert w Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego.

Świebodzice

101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Świebodziczanie obchodzili patriotycznie, rodzinnie, z entuzjazmem i dumą. Tegoroczne obchody rozpoczęły się punktualnie w samo południe. W uroczystościach uczestniczyli: burmistrz Świebodzic Paweł Ozga, sekretarz miasta Sabina Cebula, poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, przewodniczący Rady Miejskiej Świebodzic Zdzisław Pantal, wiceprzewodniczący: Jan Klepiec oraz Janusz Kościukiewicz, radni rady miejskiej, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dyrektorzy placówek oświatowych, uczniowie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, prezesi spółek, kierownicy i pracownicy urzędu miejskiego. Licznie zgromadzeni mieszkańcy uczestniczyli w pięknej inscenizacji historycznej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ze Świdnicy, która doskonale przeniosła w czas odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie odśpiewano hymn Polski i jednocześnie została wzniesiona flaga na maszt. Nad wzniesieniem flagi czuwali m.in. harcerze ze Szczepu Harcerskiego Imago Batalionu Zośka. Mieszkańców serdecznie powitał gospodarz miasta – burmistrz Paweł Ozga, który podziękował wszystkim za liczne uczestnictwo w tak pięknym dniu – 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– 11 listopada to symbol miłości, ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa – podkreślił burmistrz.

Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne, m.in. jedną z nich zaintonował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Po obchodach patriotycznych, które odbyły się w Rynku, mieszkańcy wspólnie uczestniczyli w przemarszu do parafii pw. św. Mikołaja na czele z pocztami sztandarowym, gdzie została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem dziekana Dekanatu Świebodzickiego ks. proboszcza Józefa Siemasza. Kolejna część uroczystości przebiegała przed płytą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Doskonałym uzupełnieniem uroczystości patriotycznych była, po raz pierwszy zorganizowana w naszym mieście Wieczornica, podczas której śpiewane były pieśni patriotyczne. Sala Miejskiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi mieszkańcami, którzy radośnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Wydarzenie to profesjonalnie przygotował i poprowadził Sczep Harcerski Imago na czele z dowódcą Karolem Marcyniukiem, Miejskim Domem Kultury. W Wieczornicy uczestniczyła także sekcja instrumentalna MDK. Wzruszające pieśni patriotyczne oklaskiwane były przez uczestników gromkimi brawami i nagradzane owacjami na stojąco.

Całodniowe uroczystości patriowtyczne zostały zorganizowane przez Miejski Dom Kultury przy współudziale Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

– Serdecznie dziękujemy za liczny udział w 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To był wyjątkowy, patriotyczny, wspólnie spędzony czas – podkreślają organizatorzy.

Walim

Uroczystości w Gminie Walim rozpoczęły się już 9 listopada, gdy świętowano na sportowo. Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało po raz 9 Rodzinny Marsz Niepodległości – na sportowo. Dzieci, młodzież, rodzice z dziećmi, seniorzy, sportowcy maszerowali, wiwatując biało – czerwonymi flagami, z Walimia do Jugowic. Marsz zakończył się ogniskiemna terenie kompleksu Włodarz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. W kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego zapalone zostały znicze i złożony wieniec. W ten sposób uczczona została pamięć poległych przy budowie tajemniczych podziemnych kompleksów w Górach Sowich.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się 11 listopada o godz. 15.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi w Walimiu. Uroczystości dopełniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Dziećmorowic, Walimia oraz Zagórza Śląskiego, a także z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach. Po mszy zebrani przeszli do Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie w sali kinowej dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów oraz seniorzy z grupy teatralnej w Głuszycy przenieśli widzów w świat zadumy i piękna. Występ młodych aktorów oraz seniorów po prostu zachwycił. Po występie wszyscy udali się do sali bankietowej na poczęstunek niepodległościowy, aby wspólnie porozmawiać i cieszyć się, że możemy żyć w niepodległej Polsce.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty