https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Sport wyczynowy integruje i rozwija

Rozmowa z Maciejem Badorą, posłem Prawa i Sprawiedliwości z Wałbrzycha.

Dlaczego zaangażował się Pan w pomoc upadającemu Klubowi Piłkarskiemu Górnik Wałbrzych?

Maciej Badora: – K.S. Górnik Wałbrzych to część historii naszego miasta. Można powiedzieć, że dzieli z nim swoje losy. Wraz z likwidacją przemysłu wydobywczego sport, a w szczególności wyczynowa piłka nożna, borykać się zaczęły z brakiem funduszy. Dzisiaj Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych stoi w obliczu całkowitego zaprzestania działalności, co byłoby wielką stratą dla Wałbrzycha i naszego regionu.

Co dała Pana wizyta w Lubinie u prezesa Zagłębia?

– Za wcześnie mówić o efektach tej wizyty. Bez wątpienia ten ważny dolnośląski klub piłkarski z wielką uwagą i troską śledzi losy Górnika Wałbrzych, z którym jeszcze nie tak dawno rozgrywał mecze ligowe.

Czy Wałbrzych potrzebuje odbudowy stadionu na Nowym Mieście?

– Wałbrzych potrzebuje nowoczesnego stadionu i myślę, że zbudowanie stadionu w miejscu dotychczasowego boiska na Nowym Mieście byłoby najlepszym rozwiązaniem. Zaznaczam, że ten obiekt powinien być zbudowany z zachowaniem standardów, pozwalających przeprowadzać na nim rozgrywki ekstraklasy z odpowiednią liczbą miejsc dla kibiców. Takie stadiony powstawały w ostatnim czasie w Polsce i myślę, że warto skorzystać z takich wzorów.

Jak ocenia Pan kondycję sportu wyczynowego w Wałbrzychu?

– Uważam, że jest ona znacznie poniżej możliwości miasta, a zupełnie poza granicami wyznaczanymi przez ambicję i zapał kibiców z Wałbrzycha. Warto zwrócić uwagę na to, że w miastach o porównywalnej liczbie mieszkańców, sport wyczynowy ma się znacznie lepiej. Zdaje sobie sprawę, iż w dużej mierze jest to efektem zapaści gospodarczej, której doświadczyliśmy w latach 90-tych ubiegłego wieku. Od tego czasu upłynęło jednak już 20 lat i w moim przekonaniu konieczna jest dyskusja o roli sportu i sposobie jego finansowania.

Jakie znaczenie ma, w Pana przekonaniu, sport wyczynowy dla miasta i jego mieszkańców?

– Funkcji, jakie spełnia sport w społeczeństwie, jest wiele. Podkreślił bym dwie z nich. Przede wszystkim integruje mieszkańców i pozwala pełniej identyfikować się z miejscem, w którym się żyje. Doskonale wiemy jak ważne są dla nas sukcesy polskich zawodników na arenie międzynarodowej. Taką samą rolę dla lokalnych społeczności odgrywają kluby i zawodnicy konkurujący w zawodach i rozgrywkach krajowych. Oczywiście, aby ta identyfikacja zachodziła w szerokim zakresie, potrzebny jest odpowiedni poziom i oprawa zawodów. Drugim czynnikiem jest funkcja prorozwojowa. Nasz region ma ambicje stać się atrakcyjnym do zamieszkania, przyciągania turystów i rozbudowy funkcji usługowych. Dobrze funkcjonujący klub staje się magnesem napędzającym tego rodzaju aktywność. Proszę zauważyć, że Wałbrzych ze względu na położenie ma doskonałe warunki do przeprowadzania w nim obozów kondycyjnych, szkoleń i sparingów profesjonalnych sportowców. Potrzeba jednak do tego odpowiedniej infrastruktury i opinii miasta otwartego na sportowców. Dodatkowo posiadamy bogate tradycje sportowe co ułatwić powinno rozwój w tej dziedzinie.

Jak zatem wzmocnić sytuację wałbrzyskich klubów?

– To powinien być przedmiot otwartej dyskusji społecznej. Często słyszę, że to prywatne firmy winny zaangażować się w finansowanie sportu, a przecież w naszym mieście mamy przedstawicieli również wielkich światowych koncernów. W moim przekonaniu jest to możliwe, pod warunkiem wszakże, że my – jako społeczność – sami uwierzymy w możliwości i szanse naszych sportowców i działaczy, i zdecydujemy się uczynić ze sportu wyczynowego jedną z wizytówek naszego miasta. Aby tak się stało należy przede wszystkim zaplanować sposoby wsparcia w dłuższych okresach, przynajmniej 5-letnich. Pozwoli to klubom zaplanować swój rozwój, a nam da możliwość rozliczania ich z tych planów na bieżąco. Uważam, że sukcesy naszych klubów, awansowanie do wyższych klas rozgrywkowych, rosnąca liczba kibiców na meczach i zawodach, będą najlepszą zachęta do zaangażowania się w finansowanie sportu wyczynowego przez firmy prywatne, których zarządom również zależy na aktywnym włączaniu się w życie naszej społeczności.

Rozmawiał Robert Radczak

REKLAMA

Kliknij tutaj

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close