https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wybuch Powstania Warszawskiego nastąpił 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, zwanej godziną „W”. Powstanie trwało 63 dni, zginęło w nim ponad 200 tys. Polaków, przede wszystkim ludności cywilnej Warszawy. W trakcie dwumiesięcznych walk straty po stronie polskiej wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. powstańców wziętych do niewoli.

Wałbrzych

Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej zaprasza do wzięcia udziału w miejskich obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Program:

– 10:00: uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości,

– 12:00: Złożenie kwiatów na Placu Powstańców Warszawy,

– 21:00: Projekcja filmu „Powstanie Warszawskie” na pl. Magistrackim w razie deszczu w Starej Kopalni.

Syreny alarmowe mają wyć w zamku Książ w Wałbrzychu przez trzy minuty. Emitować będą modulowany dźwięk ,,ogłoszenie alarmu”. Uruchomienie syren alarmowych 1 sierpnia o godz. 17.00 na terenie całego kraju, zarządzono w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku. Uruchomienie syreny alarmowej ma nie tylko wymiar symboliczny związany z rocznicą Powstania Warszawskiego. Nadrzędnym celem akcji jest sprawdzenie systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach. Jest to także trening systemu wczesnego ostrzegania na terenie województwa dolnośląskiego.

Głuszyca

– 1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – heroicznego zrywu młodych żołnierzy i harcerzy w stolicy okupowanej Polski. O godzinie 17.00 w całym kraju zabrzmią syreny alarmowe, by uczcić wszystkich bohaterów Powstania – tych, którzy polegli oraz ocalałych. Zapraszamy w czwartek pod Pomnik Solidarności, gdzie odbędą się głuszyckie obchody wydarzeń sprzed 75 lat. Bądźmy razem w godzinę „W”, jednocząc się z Powstańcami – zachęcają organizatorzy.

Mieroszów

Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński zaprasza mieszkańców Gminy Mieroszów 1.08.2019 r. przed pomnik w Rynku.

 – O godz. 17.00 minutą ciszy wspólnie uczcimy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – zachęca burmistrz.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty