https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jubileusz 20-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu obchodziła jubileusz 20 lat istnienia w Teatrze im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Jak podkreślał w swoim okolicznościowym wystąpieniu dr hab. Piotr Jurek – rektor, uczelnia służy przede wszystkim społeczeństwu regionu wałbrzyskiego.

Genezą jej powstania były liczne lokalne inicjatywy, dostrzegające skutki reformy administracyjnej państwa, m.in. likwidacji województwa wałbrzyskiego oraz transformacji ustrojowo-ekonomicznej. Droga, którą przemierzyła uczelnia w Wałbrzychu, rozpoczęła się 15 czerwca 1999 roku, kiedy rozporządzeniem Rady Ministrów została powołana do życia – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu – publiczna, autonomiczna szkoła wyższa, której misją była i jest nadal działalność dydaktyczno-naukowa, organizacyjna, społeczno-kulturalna oraz sportowa w regionie wałbrzyskim. Na początku kształcenie studentów realizowane było w ramach funkcjonujących specjalności, aż do kluczowego momentu – września 2004 roku, kiedy Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wydało zgodę na ich przekształcenie w kierunki studiów. Dzisiaj PWSZ kształci na dziewięciu kierunkach studiów pierwszego stopnia (studia licencjackie i inżynierskie) oraz na dwóch kierunkach magisterskich i – jak zapowiedział rektor – od 2020 roku oferta uczelni poszerzy się o kolejne, nowe, atrakcyjne dla młodych ludzi programy kształcenia.

Podczas jubileuszu nie zabrakło wspomnień o osobach, które w szczególny sposób zapisały się w dwudziestoletniej historii. Ze szczególną atencją rektor przywołał postaci pierwszego rektora uczelni: prof. dra hab. Czesława P. Dutki, śp. prof. dr hab. Elżbiety Lonc – rektora w latach 2008-2016, pierwszego długoletniego przewodniczącego konwentu mgr. inż. Henryka Gołębiewskiego oraz dra n. med. Romana Szełemeja, który funkcję przewodniczącego sprawował do 2018 r. Nie zapomniano o działalności na rzecz PWSZ w Wałbrzychu długoletniego (1999-2018) kanclerza – mgr Jana Zwierki. Wystąpienie rektora wzbudziło sporo wzruszeń, tym bardziej, że wzbogacone zostało prezentacją multimedialną.

Prowadzenie kształcenia na kierunkach o profilu praktycznym zobowiązuje do wyposażania powierzchni dydaktycznych i permanentnego ich unowocześniania. Starania PWSZ w Wałbrzychu kolejny raz zostały docenione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czego wyrazem było znalezienie się na liście 15 wyróżnionych państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce, w programie wsparcia kształcenia praktycznego, w ramach którego uczelnia dwukrotnie otrzymała milion złotych oraz ponad 15 mln złotych na przyszłe inwestycje.

Miłą częścią uroczystości było wręczanie okolicznościowych dyplomów, upominków i nagród, które otrzymali członkowie konwentu (do 2018 r.), rektorzy dolnośląskich i opolskich uczelni, beneficjenci porozumienia podpisanego w kwietniu 2019 r., pracownicy uczelni za dwudziestoletnią pracę oraz nauczyciele akademiccy i pracownicy administracji uczelni, za wyróżniającą pracę. Dla wszystkich zgromadzonych upominek muzyczny przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu.

Przemówienia okolicznościowe z życzeniami na kolejne lata dla Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu wygłosili: Krzysztof K. Zieliński – wicewojewoda dolnośląski, dr Sylwia Bielawska – wiceprezydent Wałbrzycha, Marek Fedoruk – burmistrz Szczawna-Zdroju, mgr inż. Henryk Gołębiewski – wieloletni przewodniczący konwentu uczelni, prof. dr hab. Marian Ursel – rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, prof. Victar Tarantsei z Grodzieńskiego Uniwersytetu im. Janka Kupały oraz prof. dr hab. Robert Wiszniowski – dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty