https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nauczyciele walczą

Za wyjątkiem Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu oraz szkół podstawowych w Jedlinie-Zdroju, Jugowicach i Kowalowej, we wszystkich publicznych placówkach oświatowych w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim trwa strajk nauczycieli.

Głuszyca

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy informują, że 8 kwietnia 2019 r. rozpoczął się w tych placówkach strajk nauczycieli. Zajęcia opiekuńcze odbywają się zgodnie z zadeklarowaną przez rodziców potrzebą. Informacje dotyczące zakończenia akcji strajkowej będą na zamieszczone na stronie www.gluszyca.pl oraz na stronach internetowych szkół.

Świebodzice

W Świebodzicach protestują nauczyciele z następujących publicznych placówek oświatowych oraz ze szkół powiatowych: Publiczne Gimnazjum nr 1; Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2; Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3; Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4; Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna; Publiczne Przedszkole nr 2; Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach; Zespół Szkół Specjalnych. W strajku nie biorą udziału dwie gminne placówki oświatowe, w których nie ma związków zawodowych. Są to: Publiczne Przedszkole nr 3 oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, a także placówka podlegająca pod Powiat Świdnicki – Zespół Szkół im. Stanisława Prosińskiego. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, w Miejskim Domu Kultury oraz w Świetlicy Środowiskowej „Tęczowa Gromada” władze miasta zapewniły opiekę nad uczniami oraz przedszkolakami. Młodzi świebodziczanie korzystają z uroków słonecznej pogody, uczestniczą w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Ponadto każde dziecko będzie ma zapewnioną opiekę we wszystkich gminnych placówkach oświatowych.

Szczawno-Zdrój

Burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk przeprowadził w poniedziałek wizytację placówek oświatowych w związku z trwającym strajkiem. Celem odwiedzin było zapoznanie się z trudną i niecodzienną sytuacją, głównie w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi które przyszły do szkoły. W Miejskiej Szkole Podstawowej przebywało 10 dzieci, którym zapewniono opiekę na świetlicy. W gimnazjum dzieci nie było. W „Ceramiku” przebywało ok. 40 uczniów, którym zorganizowano zajęcia – prelekcja o mieście, projekcja filmów. Burmistrz ponownie deklarował gotowość otoczenia opieką i zorganizowania zajęć dla dzieci na komunalnych obiektach sportowych oraz w samorządowych instytucjach kultury.

Walim

– Dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, mogą przebywać w naszych jednostkach organizacyjnych. Dzieci przedszkolne do lat 7. mogą przebywać w szkole w godzinach 8.00 – 15.00; wszystkie świetlice wiejskie (oprócz świetlicy w Olszyńcu) są czynne w godzinach 8.00 – 15.00; Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu jest czynne w godzinach 8.00-16.00; Gmina Biblioteka Publiczna w Walimiu jest czynna w godz. 8.30-17.00. O wszystkich planach mieszkańcy są informowani na bieżąco, w sposób zwyczajowo przyjęty, czyli przez SMS, strony internetowe oraz Facebook. Prosimy o wyrozumiałość – mówi Adam Hausman, Wójt Gminy Walim.

Wałbrzych

Oferta edukacyjna samorządowych instytucji kultury na czas planowanego strajku nauczycieli:

Biblioteka Pod Atlantami

W związku ze strajkiem nauczycieli Biblioteka pod Atlantami przygotowała zajęcia, w których mogą wziąć udział uczniowie z opiekunami. Zapraszamy serdecznie po dobrą książkę i do skorzystania z naszej oferty. Zajęcia odbywać się będą w budynku głównym i wybranych filiach:

Dział Informacji Naukowej i Czytelń – Pracownia regionalna, kontakt i zapisy: tel. 74 6483717, e- mail: region@atlanty.pl;

Tajemniczy Wałbrzych. Akcja rewitalizacja – czego nie wiesz o naszym mieście, gra planszowa dla dzieci powyżej 8 lat (grupa od 2 do 18 osób);

Warsztaty literackie i zwiedzanie Pokoju Pamięci Poety Mariana Jachimowicza dla dzieci i młodzieży (dowolna ilość osób);

Dział Dziecięco- Młodzieżowy, kontakt i zapisy: tel. 746483707, 746483746, e-mail: dzieci@atlanty.pl;

Cuda wianki – warsztaty Wielkanocne dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Filia nr 1 dziecięca – Nowe Miasto, kontakt i zapisy: tel. 74 8469803, e-mail: filia1@atlanty.pl;

Tajemniczy Wałbrzych. Akcja rewitalizacja – czego nie wiesz o naszym mieście, zajęcia literackie i gra planszowa dla dzieci powyżej 8 lat;

Boimy się tego, czego nie znamy – Nietypowy Adaś, Wielka księga wartości zajęcia literackie dla grup przedszkolnych;

Filia nr 5 z oddziałem dziecięcym – Sobięcin, kontakt i zapisy: tel. 74 648 37 44; 74 848 38 67, e-mail: filia5@atlanty.pl;

Klub gier planszowych – spotkanie dla klas I – VIII;

Warsztaty Kamishibai – zajęcia dla klas I – III;

Gry i zabawy integracyjne – zajęcia dla klas I – V;

Filia nr 7 z oddziałem dziecięcym – Piaskowa Góra, kontakt i zapisy: tel. 74 648-37-39; 516 411 856, e-mail: filia7@atlanty.pl;

Poznawanie przez czytanie – spotkania z książką dla dzieci z klas 0-III;

Młodzi Cyfrowi – zajęcia multimedialne na temat tworzenia gier w oparciu o literaturę w aplikacji Action Track. Zajęcia skierowane do klas IV – VIII;

Seanse na Piaskach junior – seanse filmowe dla klas IV – VIII oraz klasy III gimnazjum;

Multimedialna Filia Biblioteczna – Podzamcze, kontakt i zapisy: tel. 74 640-12-57, mfb@atlanty.pl;

Bajkowe poranki – projekcje bajek dla klas 0-III.

Zabawy z książką – zajęcia edukacyjne dla klas 0-III.

Kino młodzieżowe – seanse filmowe dla klas IV – VIII oraz klasy III gimnazjum.

Uwaga! Ilość miejsc na poszczególne zajęcia jest ograniczona. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z poszczególnymi placówkami.

Stara Kopalnia

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty zajęć edukacyjnych, która jest przeznaczona dla dzieci w każdej kategorii wiekowej. Proponujemy:

– zajęcia muzealne (górnicze prace, kartografia, geologia, archeologia czy gry terenowe),

– warsztaty ceramiczne (modelowanie z gliny, tworzenie małej formy rzeźbiarskiej, warsztaty zdobnicze),

– oprowadzanie po bieżących wystawach Galerii Sztuki Współczesnej z udziałem opiekuna ekspozycji oraz lekcje inspirowane wystawami.

Przykładowe zajęcia edukacyjne: Szychta Fuksów – pierwsza zmiana młodych górników, czas trwania zajęć: 1 godz., liczebność grupy: min. 10 max 30 os.

Cykl quizów, zagadek, i gier zespołowych, dzięki którym dzieci poznają aspekty pracy górnika oraz powiązane z nią bogate tradycje i zagadkowe tajemnice Lisiej kopalni. Zajęcia obejmują przejście chodnikiem podziemnym łącznie z wykonaniem lekkich prac górniczych oraz zwiedzanie budynku warsztatów mechanicznych.

Na tropie skarbu – klasy IV-VII, czas trwania zajęć: 1-1,5 godz., liczebność grupy: min. 10 max 30 os. Gra terenowa polega na poruszaniu się po przestrzeniach kopalni kierując się mapą i zagadkami znalezionymi w określonych miejscach, które pozwalają na zdobycie, a potem utrwalenie wiedzy o górnictwie. Tylko poprzez aktywną współpracę uczestnicy docierają do mety gry i odnajdują skarb. Gra terenowa nie obejmuje zwiedzania podziemi.

Kopalniany pejzaż industrialny – klasy VII i ponadpodstawowe – czas trwania zajęć: 1 godz.,

liczebność grupy: min. 10 max 24 os. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami graficznymi przenoszenia rysunku na szkło. Zadanie polega na wyryciu, narysowaniu lub odciśnięciu różnych elementów wpisujących się w temat industrialny we wcześniej przygotowanym płacie gliny. Na glinę uczestnicy naniosą farbę akrylową w różnych kolorach, następnie odcisną ją w szkle o wymiarach 18 x 13 cm. Po wyschnięciu farby na szkle, całość zostanie pomalowana na czarno, w celu podkreślenia powstałego rysunku. Unikatowy obrazek jestngotowy do zabrania po zajęciach. Zajęcia realizowane są przy pomocy zróżnicowanych środków i metod dydaktycznych, dostosowanych do wieku uczestników. Część oferty została przygotowana w oparciu o aktualną podstawę programową kształcenia ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Z pełną ofertą mogą się Państwo zapoznać na naszej stronie: https://starakopalnia.pl/oferta-edukacyjna/. Zapisy i informacje: edukacja@starakopalnia.pl lub 74 667 09 12

Wałbrzyski Ośrodek Kultury

W związku ze strajkiem nauczycieli Wałbrzyski Ośrodek Kultury oferuje pomoc i wsparcie uczniom, którzy będą chcieli skorzystać z naszej oferty kulturalnej. W godzinach lekcyjnych zapraszamy dzieci, młodzież do placówek WOK na Piaskowej Górze i na terenie Starej Kopalni. Wyświetlimy filmy edukacyjne, do których posiadamy licencje, pokażemy stroje, pamiątki Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Uwaga! Propozycja dla grup zorganizowanych wraz z opiekunem. W celu umówienia terminu prosimy o kontakt telefoniczny. Sekretariat Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Krystyna Supik, tel. +48 74/ 66-70-950.

Muzeum Porcelany

Muzeum Porcelany przygotowało ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie muzeum i obejmują następujące tematy: tworzenie kartek wielkanocnych (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: szkoła podstawowa / gimnazjum / szkoły ponadgimnazjalne); klamerkowe zoo (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: szkoła podstawowa); pomponowe stwory (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: szkoła podstawowa); tworzenie memów (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: starsze klasy szkoły podstawowej / gimnazjum / szkoły ponadgimnazjalne); projekcja filmu „Ostatnia rodzina” na temat życia i twórczości Z. Beksińskiego wraz z prelekcją (czas trwania: ok. 2,5 godz., grupa wiekowa: szkoły ponadgimnazjalne). Ilość miejsc na poszczególne zajęcia jest ograniczona. W celu uzyskania bliższych informacji i rezerwacji terminu prosimy o kontakt z Działem Edukacji i Promocji naszego muzeum pod numerem telefonu 74 664 60 30 wew. 35.

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych

Przygotowaliśmy zajęcia, które poprowadzimy w szkołach lub w naszej siedzibie.

1. Tradycyjne zdobienie jajek wielkanocnych (prelekcja z prezentacją lub warsztaty) wiek uczestników: dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjum.

2. Tworzymy dzieło inspirowane pracami słynnych artystów (warsztaty) wiek uczestników: każda grupa wiekowa.

3. Abstrakcja (warsztaty) wiek uczestników: najmłodsze dzieci klasy 0-1.

4. Kolor – jak uzyskać jakikolwiek kolor z 3 podstawowych (warsztaty) wiek uczestników: najmłodsze dzieci klasy 1-3.

Oprócz tego oczywiście zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw. W celu uzyskania informacji oraz zaplanowania zajęć, prosimy o kontakt pod numerem: 74 665 62 62.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty