https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nauczyciele walczą

Za wyjątkiem Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Wałbrzychu oraz szkół podstawowych w Jedlinie-Zdroju, Jugowicach i Kowalowej, we wszystkich publicznych placówkach oświatowych w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim trwa strajk nauczycieli.

Głuszyca

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy informują, że 8 kwietnia 2019 r. rozpoczął się w tych placówkach strajk nauczycieli. Zajęcia opiekuńcze odbywają się zgodnie z zadeklarowaną przez rodziców potrzebą. Informacje dotyczące zakończenia akcji strajkowej będą na zamieszczone na stronie www.gluszyca.pl oraz na stronach internetowych szkół.

Świebodzice

W Świebodzicach protestują nauczyciele z następujących publicznych placówek oświatowych oraz ze szkół powiatowych: Publiczne Gimnazjum nr 1; Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2; Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3; Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4; Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna; Publiczne Przedszkole nr 2; Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach; Zespół Szkół Specjalnych. W strajku nie biorą udziału dwie gminne placówki oświatowe, w których nie ma związków zawodowych. Są to: Publiczne Przedszkole nr 3 oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, a także placówka podlegająca pod Powiat Świdnicki – Zespół Szkół im. Stanisława Prosińskiego. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, w Miejskim Domu Kultury oraz w Świetlicy Środowiskowej „Tęczowa Gromada” władze miasta zapewniły opiekę nad uczniami oraz przedszkolakami. Młodzi świebodziczanie korzystają z uroków słonecznej pogody, uczestniczą w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Ponadto każde dziecko będzie ma zapewnioną opiekę we wszystkich gminnych placówkach oświatowych.

Szczawno-Zdrój

Burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk przeprowadził w poniedziałek wizytację placówek oświatowych w związku z trwającym strajkiem. Celem odwiedzin było zapoznanie się z trudną i niecodzienną sytuacją, głównie w zakresie zapewnienia opieki nad dziećmi które przyszły do szkoły. W Miejskiej Szkole Podstawowej przebywało 10 dzieci, którym zapewniono opiekę na świetlicy. W gimnazjum dzieci nie było. W „Ceramiku” przebywało ok. 40 uczniów, którym zorganizowano zajęcia – prelekcja o mieście, projekcja filmów. Burmistrz ponownie deklarował gotowość otoczenia opieką i zorganizowania zajęć dla dzieci na komunalnych obiektach sportowych oraz w samorządowych instytucjach kultury.

Walim

– Dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, mogą przebywać w naszych jednostkach organizacyjnych. Dzieci przedszkolne do lat 7. mogą przebywać w szkole w godzinach 8.00 – 15.00; wszystkie świetlice wiejskie (oprócz świetlicy w Olszyńcu) są czynne w godzinach 8.00 – 15.00; Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu jest czynne w godzinach 8.00-16.00; Gmina Biblioteka Publiczna w Walimiu jest czynna w godz. 8.30-17.00. O wszystkich planach mieszkańcy są informowani na bieżąco, w sposób zwyczajowo przyjęty, czyli przez SMS, strony internetowe oraz Facebook. Prosimy o wyrozumiałość – mówi Adam Hausman, Wójt Gminy Walim.

Wałbrzych

Oferta edukacyjna samorządowych instytucji kultury na czas planowanego strajku nauczycieli:

Biblioteka Pod Atlantami

W związku ze strajkiem nauczycieli Biblioteka pod Atlantami przygotowała zajęcia, w których mogą wziąć udział uczniowie z opiekunami. Zapraszamy serdecznie po dobrą książkę i do skorzystania z naszej oferty. Zajęcia odbywać się będą w budynku głównym i wybranych filiach:

Dział Informacji Naukowej i Czytelń – Pracownia regionalna, kontakt i zapisy: tel. 74 6483717, e- mail: region@atlanty.pl;

Tajemniczy Wałbrzych. Akcja rewitalizacja – czego nie wiesz o naszym mieście, gra planszowa dla dzieci powyżej 8 lat (grupa od 2 do 18 osób);

Warsztaty literackie i zwiedzanie Pokoju Pamięci Poety Mariana Jachimowicza dla dzieci i młodzieży (dowolna ilość osób);

Dział Dziecięco- Młodzieżowy, kontakt i zapisy: tel. 746483707, 746483746, e-mail: dzieci@atlanty.pl;

Cuda wianki – warsztaty Wielkanocne dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Filia nr 1 dziecięca – Nowe Miasto, kontakt i zapisy: tel. 74 8469803, e-mail: filia1@atlanty.pl;

Tajemniczy Wałbrzych. Akcja rewitalizacja – czego nie wiesz o naszym mieście, zajęcia literackie i gra planszowa dla dzieci powyżej 8 lat;

Boimy się tego, czego nie znamy – Nietypowy Adaś, Wielka księga wartości zajęcia literackie dla grup przedszkolnych;

Filia nr 5 z oddziałem dziecięcym – Sobięcin, kontakt i zapisy: tel. 74 648 37 44; 74 848 38 67, e-mail: filia5@atlanty.pl;

Klub gier planszowych – spotkanie dla klas I – VIII;

Warsztaty Kamishibai – zajęcia dla klas I – III;

Gry i zabawy integracyjne – zajęcia dla klas I – V;

Filia nr 7 z oddziałem dziecięcym – Piaskowa Góra, kontakt i zapisy: tel. 74 648-37-39; 516 411 856, e-mail: filia7@atlanty.pl;

Poznawanie przez czytanie – spotkania z książką dla dzieci z klas 0-III;

Młodzi Cyfrowi – zajęcia multimedialne na temat tworzenia gier w oparciu o literaturę w aplikacji Action Track. Zajęcia skierowane do klas IV – VIII;

Seanse na Piaskach junior – seanse filmowe dla klas IV – VIII oraz klasy III gimnazjum;

Multimedialna Filia Biblioteczna – Podzamcze, kontakt i zapisy: tel. 74 640-12-57, mfb@atlanty.pl;

Bajkowe poranki – projekcje bajek dla klas 0-III.

Zabawy z książką – zajęcia edukacyjne dla klas 0-III.

Kino młodzieżowe – seanse filmowe dla klas IV – VIII oraz klasy III gimnazjum.

Uwaga! Ilość miejsc na poszczególne zajęcia jest ograniczona. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z poszczególnymi placówkami.

Stara Kopalnia

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty zajęć edukacyjnych, która jest przeznaczona dla dzieci w każdej kategorii wiekowej. Proponujemy:

– zajęcia muzealne (górnicze prace, kartografia, geologia, archeologia czy gry terenowe),

– warsztaty ceramiczne (modelowanie z gliny, tworzenie małej formy rzeźbiarskiej, warsztaty zdobnicze),

– oprowadzanie po bieżących wystawach Galerii Sztuki Współczesnej z udziałem opiekuna ekspozycji oraz lekcje inspirowane wystawami.

Przykładowe zajęcia edukacyjne: Szychta Fuksów – pierwsza zmiana młodych górników, czas trwania zajęć: 1 godz., liczebność grupy: min. 10 max 30 os.

Cykl quizów, zagadek, i gier zespołowych, dzięki którym dzieci poznają aspekty pracy górnika oraz powiązane z nią bogate tradycje i zagadkowe tajemnice Lisiej kopalni. Zajęcia obejmują przejście chodnikiem podziemnym łącznie z wykonaniem lekkich prac górniczych oraz zwiedzanie budynku warsztatów mechanicznych.

Na tropie skarbu – klasy IV-VII, czas trwania zajęć: 1-1,5 godz., liczebność grupy: min. 10 max 30 os. Gra terenowa polega na poruszaniu się po przestrzeniach kopalni kierując się mapą i zagadkami znalezionymi w określonych miejscach, które pozwalają na zdobycie, a potem utrwalenie wiedzy o górnictwie. Tylko poprzez aktywną współpracę uczestnicy docierają do mety gry i odnajdują skarb. Gra terenowa nie obejmuje zwiedzania podziemi.

Kopalniany pejzaż industrialny – klasy VII i ponadpodstawowe – czas trwania zajęć: 1 godz.,

liczebność grupy: min. 10 max 24 os. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami graficznymi przenoszenia rysunku na szkło. Zadanie polega na wyryciu, narysowaniu lub odciśnięciu różnych elementów wpisujących się w temat industrialny we wcześniej przygotowanym płacie gliny. Na glinę uczestnicy naniosą farbę akrylową w różnych kolorach, następnie odcisną ją w szkle o wymiarach 18 x 13 cm. Po wyschnięciu farby na szkle, całość zostanie pomalowana na czarno, w celu podkreślenia powstałego rysunku. Unikatowy obrazek jestngotowy do zabrania po zajęciach. Zajęcia realizowane są przy pomocy zróżnicowanych środków i metod dydaktycznych, dostosowanych do wieku uczestników. Część oferty została przygotowana w oparciu o aktualną podstawę programową kształcenia ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Z pełną ofertą mogą się Państwo zapoznać na naszej stronie: https://starakopalnia.pl/oferta-edukacyjna/. Zapisy i informacje: edukacja@starakopalnia.pl lub 74 667 09 12

Wałbrzyski Ośrodek Kultury

W związku ze strajkiem nauczycieli Wałbrzyski Ośrodek Kultury oferuje pomoc i wsparcie uczniom, którzy będą chcieli skorzystać z naszej oferty kulturalnej. W godzinach lekcyjnych zapraszamy dzieci, młodzież do placówek WOK na Piaskowej Górze i na terenie Starej Kopalni. Wyświetlimy filmy edukacyjne, do których posiadamy licencje, pokażemy stroje, pamiątki Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Uwaga! Propozycja dla grup zorganizowanych wraz z opiekunem. W celu umówienia terminu prosimy o kontakt telefoniczny. Sekretariat Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Krystyna Supik, tel. +48 74/ 66-70-950.

Muzeum Porcelany

Muzeum Porcelany przygotowało ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie muzeum i obejmują następujące tematy: tworzenie kartek wielkanocnych (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: szkoła podstawowa / gimnazjum / szkoły ponadgimnazjalne); klamerkowe zoo (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: szkoła podstawowa); pomponowe stwory (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: szkoła podstawowa); tworzenie memów (czas trwania: ok. 60 – 90 min., grupa wiekowa: starsze klasy szkoły podstawowej / gimnazjum / szkoły ponadgimnazjalne); projekcja filmu „Ostatnia rodzina” na temat życia i twórczości Z. Beksińskiego wraz z prelekcją (czas trwania: ok. 2,5 godz., grupa wiekowa: szkoły ponadgimnazjalne). Ilość miejsc na poszczególne zajęcia jest ograniczona. W celu uzyskania bliższych informacji i rezerwacji terminu prosimy o kontakt z Działem Edukacji i Promocji naszego muzeum pod numerem telefonu 74 664 60 30 wew. 35.

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych

Przygotowaliśmy zajęcia, które poprowadzimy w szkołach lub w naszej siedzibie.

1. Tradycyjne zdobienie jajek wielkanocnych (prelekcja z prezentacją lub warsztaty) wiek uczestników: dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjum.

2. Tworzymy dzieło inspirowane pracami słynnych artystów (warsztaty) wiek uczestników: każda grupa wiekowa.

3. Abstrakcja (warsztaty) wiek uczestników: najmłodsze dzieci klasy 0-1.

4. Kolor – jak uzyskać jakikolwiek kolor z 3 podstawowych (warsztaty) wiek uczestników: najmłodsze dzieci klasy 1-3.

Oprócz tego oczywiście zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw. W celu uzyskania informacji oraz zaplanowania zajęć, prosimy o kontakt pod numerem: 74 665 62 62.

(RED)

REKLAMA

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close