https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

W hołdzie Pawłowi Adamowiczowi

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas niedzielnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wstrząsnęło nie tylko mieszkańcami stolicy Pomorza. W miastach Aglomeracji Wałbrzyskiej ludzie spontanicznie spotykali się by oddać Mu hołd.

– Poniedziałkowe popołudnie na zawsze zapisze się w pamięci wszystkich Polaków. To właśnie wtedy podano do oficjalnej wiadomości smutną informację o śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska przegrał walkę o życie po tym, jak w niedzielę przed godziną 20.00, w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaatakował go nożownik. Teraz wiadomo już oficjalnie, kiedy odbędzie się pogrzeb 53-letniego Pawła Adamowicza – w sobotę, 19 stycznia. Będzie to także Dzień Żałoby Narodowej. Spotkajmy się w tym dniu przed Urzędem Miejskim w Szczawnie – Zdroju żeby pomilczeć i powspominać Pawła Adamowicza. Nie będzie przemówień, szukania winnych, agitacji, gniewu i nienawiści. Będą świeczki, milczenie i bycie razem – napisał Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna – Zdroju.

14 stycznia o godz. 20.00 mieszkańcy Głuszycy licznie zgromadzili się przed „Pomnikiem Solidarności”, by oddać hołd brutalnie zamordowanemu prezydentowi Gdańska. Pamięć Pawła Adamowicza uczczono minutą ciszy. Głuszyczanie przy pomniku zapalali znicze, składali kwiaty i odśpiewali nasz hymn narodowy. To wyraz jedności i solidarności mieszkańców naszej gminy w obliczu ogromnej tragedii, która miała miejsce w Gdańsku podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w minioną niedzielę. Słowa refleksji wyrażające sprzeciw wobec bestialskiego, pełnego nienawiści ataku na drugiego człowieka, gdańskiego samorządowca, wygłosił burmistrz Głuszycy Roman Głód.

Tego samego dnia i o tej samej porze przy miejskim obelisku w Jedlinie-Zdroju zapłonęły świece i znicze ku pamięci Pawła Adamowicza. W ten sposób mieszkańcy Jedliny-Zdroju, z burmistrzem Leszkiem Orplem na czele, zapalonymi świecami, zniczami, chwilą ciszy i zadumy upamiętnili prezydenta Gdańska. Podobnie było w poniedziałek w Wałbrzychu, na placu Magistrackim przed ratuszem.

– W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zarządził trzydniową żałobę na terenie Wałbrzycha. Od wtorku (15 stycznia) do czwartku (17 stycznia) wszystkie flagi umieszczone na budynkach zajmowanych przez urząd miejski oraz jednostki organizacyjne miasta będą przystrojone kirem, a na rondzie Unii Europejskiej flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Prezydent Wałbrzycha zalecił też odwołanie wszystkich imprez rozrywkowych organizowanych przez podlegające miastu jednostki. Jednocześnie zwrócił się z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie. Ponadto iluminacje budynków gminnych zostaną ograniczone do niezbędnego minimum – mówi Edward Szewczak, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

– Cała Polska płacze, nasza gmina też… W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wydałem zarządzenie o żałobie na terenie Gminy Stare Bogaczowice, która będzie trwała od 15 do 17 stycznia – dodaje Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

(RED)

W Jedlinie – Zdroju oraz Głuszycy i Wałbrzychu mieszkańcy spotkali się, by oddać hołd prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

REKLAMA

Kliknij tutaj

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close