https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

27 Finał WOŚP

– Wałbrzyszanie, jesteście wielcy! Mamy rekord! 157 501, 58 zł i nadal liczymy – ogłosił Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, który był organizatorem 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wałbrzychu. Rekordowe kwesty na rzecz orkiestry Jerzego Owsiaka odbyły się także w innych gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Boguszów-Gorce

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz 27 rozgrzała serca mieszkańców Boguszowa-Gorc. Dzięki wytężonej pracy dwóch sztabów, które działały w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym Witold, na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych zebrano łącznie ponad 62 tysiące złotych!

Od wielu lat Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach włącza się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powołany na tę okoliczność sztab, w którym z wielkim zaangażowaniem działali pracownicy instytucji przy współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym, Stowarzyszeniem Grupa Biegowa Dzikowiec oraz Restauracją & Pizzerią ,,Baryt”, przez cały styczniowy weekend starał się zapewnić ciekawe atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wielkie granie rozpoczęto z samego rana, 12 stycznia 2019 r., kiermaszem ciast oraz drobiazgów zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny. Tego samego dnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury odbył się koncert zespołu Voyager, który wystąpił ze swoimi największymi przebojami. Podczas licytacji zebrano aż 18 410 zł. Złote serduszko wykonane przez wałbrzyskiego złotnika Wiesława Cozaca wylicytowano za 2 100 zł, weekendowy pobyt w Hotelu Kudowa za 2 500 zł, natomiast vouchery upominkowe dla dwojga na pobyt w Hotelu Maria w Wałbrzychu oraz wstępem na imprezę andrzejkową lub karnawałową za 1 200 zł. Niebagatelne kwoty osiągnęły gadżety WOŚP, w tym koszulki z tegorocznym logo.

W niedzielę 13 stycznia od samego rana około 50 wolontariuszy kwestowało na terenie całego miasta. Przed budynkiem MBP-CK można było kupić za przysłowiowy wrzut do puszki przepyszne ciasta upieczone przez pracowników MBP-CK oraz przyjaciół instytucji. W godzinach porannych wystartował I Boguszowski Bieg Zimowy Policz się z cukrzycą. W kategorii kobiet I miejsce zajęła Natalia Łagan, drugie Anna Sinkiewicz – obie pracownice MBP-CK, miejsce III zajęła Agnieszka Malinka. W kategorii mężczyzn I miejsce zajął Krzysztof Krajewski, natomiast drugie Michał Foryś – obaj są Radnymi Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc, a III miejsce Piotr Cetnarowski. O godz. 15.00 Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury zaprosiła wolontariuszy oraz wszystkie zainteresowane dzieci na premierowy spektakl teatru Krewni i Znajomi Królika – „Świnki Trzy”. Dzięki sprawnej organizacji całej akcji oraz hojności mieszkańców udało się zebrać 32 653,48 zł.

Sukcesem zakończył się także finał WOŚP w Szybie Witold, którego sztab zebrał 29 500 zł, czyli o 5 tysięcy więcej niż w zeszłym roku. W ramach gorcowskiego sztabu, na terenie miasta kwestowało 20 wolontariuszy wraz z opiekunami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, którzy z uśmiechem na ustach radzili sobie z fatalną pogodą i mokrym śniegiem po kostki. Jak co roku organizatorzy postawili na atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Działo się i w plenerze, i w sali widowiskowej Centrum Witold. Dużą atrakcją były przejażdżki samochodami terenowymi (MudBeasts 4×4). Pokaz swoich umiejętności przygotowali OSP Gorce i strongmani: Marcin Modrzejewski i Mariusz Pachut. Na łasuchów czekała kuchnia polowa z żurem i grochówą. W sali widowiskowej centrum wystąpili najmłodsi boguszowscy artyści z PSP nr 5 oraz Nikola Garbacz i Jowita Jasiurkowska. Nie zabrakło też widowiskowych baniek mydlanych w wykonaniu Kingi Lepki ze Smyku Myku, Fotobudki Złota Oprawa oraz kabaretowych skeczy duetu Weźrzesz.

Jak co roku najważniejszą częścią WOŚP-owego programu były licytacje. Dzięki hojności mieszkańców Boguszowa-Gorc padały rekordowe kwoty. Tradycyjnie już najwięcej pieniędzy uzyskano ze sprzedaży złotego serca z Pracowni Złotniczej Wiesława Cozaca, które wylicytowano za kwotę 5 tys. zł. Doskonale licytowały się również: wycieczki z Biurem Podróży Duotravel, zaproszenia do restauracji, SPA, Pakiet Książański, lot paralotnią, koszulka Kamila Stocha, abonament na Internet SIG Gorce, gadżety WOŚP oraz wiele, wiele innych voucherów, usług gadżetów dzięki, którym z samych licytacji uzyskano kwotę ponad 18 tysięcy zł. Organizatorzy sztabów serdecznie dziękują wszystkim, którzy w ten weekend wspólnie z nimi grali na rzecz 27 Finału WOŚP!

Czarny Bór

Pełna mobilizacja i zaangażowanie ze strony wolontariuszy i darczyńców towarzyszyła, zorganizowanemu po raz drugi, Finałowi WOŚP w Czarnym Borze. Ogólnopolska akcja została przeprowadzona w hali Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, a na wszystkich chcących nieść pomoc czekało wiele atrakcji i okazji do wsparcia chorych maluchów, w tym m. in. licytacje, stoiska przygotowane przez sołectwa, kluby seniora, pokazy lokalnych klubów sportowych i występy muzyczne. Dzięki ogromnej determinacji udało się zgromadzić kwotę ok. 24 500 zł, tym samym został pobity ubiegłoroczny rekord zbiórki!

Głuszyca

Ponad 10 tys. złotych udało się zebrać w Głuszycy podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 13 stycznia, obok zbiórki pieniędzy na terenie gminy, w Centrum Kultury –Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyły się popołudniowe koncerty przeplatane licytacjami przedmiotów podarowanych przez WOŚP oraz przez mieszkańców. Finał rozpoczął się występem Głuszyckiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Lecia. Następnie swoje talenty wokalne zaprezentowały: Martyna Pokorska, Magdalena Jelewska, Nikola Ilnicka, Milena Smusz i Ola Harasymowicz – uczestniczki warsztatów prowadzonych przez Radosława Zychala. Z minikoncertami gitarowymi wystąpili podopieczni Marcina Zalesia, który prowadzi w CK-MBP warsztaty nauki gry na gitarze. Gwiazdą wieczoru był noworudzki zespół Szuszmiszmegele.

– Przekazujemy ogromne podziękowania za wsparcie dla głuszyckiego sztabu WOŚP. Dziękujemy wspaniałej ekipie wolontariuszy wraz z burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem i żoną Iwetą. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Głuszycy za otwarte serca i udział w licytacjach. Szczególne podziękowania kierujemy dla osób i firm, które wsparły prace głuszyckiego sztabu, a są to: Magda Szyszka – „Color Haft”, Krystian Jóźwiak z restauracji „Gościniec Sudecki”, Grzegorz Czepil z „Jadła”, seniorki z Klubu Relax, Łukasz Pokorski, Grzegorz Walczak i Marcin Wiącek ze Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy. Za zaangażowanie wielkie brawa dla szefowej głuszyckiego sztabu WOŚP Doroty Link-Niedzielskiej wraz z pracownikami CK- MBP. Za granie i śpiewanie na scenie dziękujemy Głuszyckiej Orkiestrze Dętej z Eugeniuszem Leciem na czele, młodym wokalistkom wraz z Radosławem Zychalem, gitarzystom wraz z Marcinem Zalesiem oraz zespołowi Szuszmiszmegele za cudne muzyczne klimaty. Jeszcze raz wielkie dzięki! – podkreślają organizatorzy Finału WOŚP w Głuszycy.

Mieroszów

W Mieroszowie tradycyjnie Finał WOŚP trwa dwa dni, a uczestniczą w nim także goście z zagranicy. W sobotę w Piwnicy pod Zielonym Kotem zagrały zespoły z Polski i Danii: Sajgon, Third Chance, Headstuck, Pozytywni, Qweta, Antyklerykał i Nut Cane, a występy zespołów były przeplatane licytacjami na rzecz orkiestry. Niedzielny finał rozpoczął się o godz. 14.00 w Sali im. Włodka Szomańskiego Mieroszowskiego Centrum Kultury. W programie były m.in. występy braci Matusiewicz oraz dzieci i młodzieży z Mieroszowa, a także liczne licytacje. W sumie przez dwa dni grania w Gminie Mieroszów uzbierano ponad 15 tys. zł.

Szczawno-Zdrój

Sztab 27 Finału WOŚP w „Ceramiku” w Szczawnie-Zdroju zebrał ok 12 tys. zł. Dodatkowo w Starej Kopalni w Wałbrzychu, gdzie sztab orkiestry zorganizował Wałbrzyski Ośrodek Kultury, wylicytowano Wieżę Anny w Szczawnie-Zdroju za kwotę 800 zł.

– Główną satysfakcją jest możność wsparcia WOŚP i dania od siebie czegoś innym, potrzebującym. Nawet w najśmielszych snach nie myślałem, że będę mógł doświadczyć takiego tytułu. Kiedyś swojej żonie kupowałem kwiaty, wisiorki, drobną biżuterię… Nie sądziłem że los pozwoli mi podarować jej… wieżę. Jestem przekonany że dumna i dostojna Wieża Anna będzie godnie reprezentowana przez moją żonę Annę, z moim skromnym giermkowskim wsparciem. Dziękuję panu Markowi Fedoruk i Ramonie Bukowskiej za stworzenie tego wydarzenia i uczestnictwo w nim – podkreśla Andrzej Sikoń, zwycięzca licytacji szczawieńskiej wieży.

Świebodzice

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w całej Polsce, w pogodę i niepogodę z wielkim entuzjazmem, w tym także w Świebodzicach. Wyjątkowa atmosfera panowała w hali OSiR oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 2. Rewelacyjna frekwencja, uśmiechnięte rodziny, od kilkumiesięcznych dzieci po seniorów, wszyscy zrelaksowani, grali razem z orkiestrą wrzucając chętnie pieniądze do puszek. W tym roku w Świebodzicach padł rekord, uzbierano w sumie 109 301,14 zł.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonała szefowa WOŚP w Świebodzicach Zofia Marek wraz z burmistrzem miasta Świebodzice Pawłem Ozgą oraz sekretarz miasta Sabiną Cebulą. Świebodzicki WOŚP to potężna maszyna , którą „nakręcają” mieszkańcy, min. nauczyciele, dzieci i młodzież, organizacje pozarządowe, kluby sportowe, firmy, osoby prywatne, to wielkie przedsięwzięcie przygotowane z odruchu serc, empatii.

Podczas tegorocznego finału odbyła się niezliczona ilość atrakcji, o godz. 11.00 wystartował przejazd samochodów terenowych ulicami miasta Sudetyoffroad, z kolei o godz. 11.50 bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”, przeprowadzone zostały także loterie, animacje, atrakcje sportowe, koncerty, występy utalentowanych przedszkolaków oraz dzieci ze szkół. Ponadto można było kupić pyszne, ciepłe posiłki oraz ciasto. Jednym z wydarzeń towarzyszących WOŚP była akcja poboru krwi, i tu krwiodawcy pokazali co potrafią najlepiej – pomagać potrzebującym. Frekwencja bardzo dopisała, a nawet okazała się lepsza w porównaniu z ubiegłym rokiem. W zbiórce uczestniczyło 57 osób, z czego 42 były zdolne do oddania krwi. W sumie uzbierano 19 litrów życiodajnego płynu. Krwią podzielił się także burmistrz miasta Paweł Ozga. Tradycyjnie odbyła się licytacja przedmiotów od darczyńców, wśród nich obraz przekazany przez włodarza miasta. Na zakończenie akcji w Świebodzicach rozbłysnęło na niebie światełko. Impreza przebiegała spokojnie i bezpiecznie.

– Sztab WOŚP składa serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Świebodzic uczestniczącym w 27 Finale WOŚP.

Walim

– Podczas tegorocznego, 27. Finału WOŚP graliśmy dla małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Gmina Walim od samego początku gra z tą orkiestrą, urządzając swój sztab w  Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Padł też rekord zebranych środków – 23 264,07 zł. Jak co roku naszą gminną edycję grania dla orkiestry, wsparli wolontariusze, którzy kwestowali na terenie gminy. Tegoroczne wielkoorkiestrowe granie po raz kolejny wspomogła Grupa Walim Rajdowy, która zapewniając przeżycie niesamowitej przygody w sportowych samochodach i przy towarzyszącej temu zimowej aurze, zgromadziła 5010,28 zł. Nasi rajdowcy, wspierając WOŚP, brali również udział w licytacji i po raz kolejny wylicytowali wspaniały tort, zapraszając potem wszystkich obecnych do degustacji. Razem z orkiestrą po raz kolejny grali uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Walimiu, oferując do sprzedaży wspaniałe ciasta. Nie zabrakło również pluszaków, aniołków, a zmarzniętym oferowano rozgrzewającą zupę i energetyczny bigos. Oczywiście nie zabrakło ciepłej herbaty oraz aromatycznej kawy. Cały dochód ze sprzedaży zbierano oczywiście do puszek WOŚP. Tradycją jest również licytacja Tytułu  Honorowego Kasztelana Zamku Grodno na 2019  rok. Licytację za kwotę 1009 zł wygrała Kancelaria Adwokacka Adwokat Ernest Ziemianowicz z Wlenia, która na konto orkiestry przekazała kwotę… 2009 zł. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przekazali na licytację cenne przedmioty oraz aktywnie w niej uczestniczyli. Tegoroczne granie, w naszej gminie zakończyliśmy o godzinie 18.30 – przy sygnale samochodu ratunkowego OSP Walim, rozbłysło światełko do nieba – każdy z uczestników otrzymał zimny ogień, kończąc tym samym 27. finał WOŚP. To był wspaniały dzień, podczas którego kolejny raz okazało się, jak dziecinnie proste jest pomaganie – podkreśla Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close