https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nowa szansa dla Szczawna- Zdroju


Rozmowa z Jarosławem Stachowiakiem, kandydatem na Burmistrza Szczawna – Zdroju.
 
Czy tym razem przedstawi nam Pan swój program?
Jarosław Stachowiak: – Wolę mówić o planie, który założyłem sobie do zrealizowania. Programy, obietnice wyborcze, źle mnie się kojarzą. Najistotniejszym, głównym i priorytetowym jest Uzdrowisko Szczawno- Zdrój. Ten cel skupia w sobie wszystkie działania: ochronę środowiska, turystykę, rekreację, kulturę, edukację, biznes, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, transport.
 
Co się za tym kryje?
– Przede wszystkim doprowadzę do tego, by Szczawno – Zdrój na nowo stało się czynnym członkiem Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, bo teraz jest tylko członkiem na papierze. Nie możemy sobie pozwolić, aby nie być i nie działać w tej elitarnej grupie uzdrowisk.
 
Jakie będą z tego korzyści?
– Głównymi zadaniami Stowarzyszenia jest: obrona i reprezentowanie interesów gmin uzdrowiskowych, wspieranie wszelkich działań mających na celu rozwój polskich uzdrowisk oraz promocja uzdrowisk w kraju i za granicą. Jest to niebagatelne wsparcie, poza tym duży może więcej. A ponieważ mój plan jest bardzo ambitny, chcę czerpać ze wsparcia i pomocy tego stowarzyszenia.
 
Jednym z problemów Szczawna – Zdroju jest zanieczyszczenie powietrza. Mam Pan jakieś pomysły?
– Planowana jest budowa obwodnicy Wałbrzycha, która bezpośrednio dotyczy naszego miasta. Wykorzystując to, że w części miasta – od strony Piaskowej Góry – będzie ogromny plac budowy, chcę zająć się tematem centralnego systemu ogrzewania Szczawna-Zdroju. Chcę przygotować propozycję wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a przede wszystkim ochrony powietrza. Wiadomo, że tak wielkie przedsięwzięcie będzie wieloletnie i podzielone na etapy. Pierwszym będzie przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, projektów, planów. Już dziś wiem, że centralny system ogrzewania miasta nie przekroczy obecnych wydatków mieszkańców na ten cel, a i cała inwestycja przyłączania gospodarstw będzie pokryta ze środków na ten cel pozyskanych. Korzyści dla gospodarstw domowych to przede wszystkim koniec z zakupem węgla, drewna, noszeniem ich niejednokrotnie na drugie czy trzecie piętro do mieszkania, czyszczeniem palenisk domowych, no i oczywiści aspekt finansowy. Będzie taniej. O względach bezpieczeństwa też należałoby wspomnieć – o zatruciach czadem, których już nie będzie, czy o eliminacji szkodliwych związków do atmosfery, które wszyscy wdychamy.
 
A co z komunikacją, która tez ma wpływ na jakość powietrza?
– O tym, że doprowadzę do bezpłatnej komunikacji można się dowiedzieć z naszych materiałów wyborczych. Ale tutaj chcę przedstawić Państwu plan, który wcześniej nie był publikowany. Zatem zadbam o to, aby reaktywowano linię kolejową do Szczawna- Zdroju, by odtworzyć dworzec kolejowy, przywrócić łączność ze światem, a na początek z Wrocławiem. Chcę dzięki temu zmniejszyć ruch samochodowy i sprawić, aby do Szczawna- Zdroju przyjeżdżało więcej kuracjuszy i turystów. Dodam, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego w zeszłym tygodniu przyjął uchwałą plan odzyskania 400 km nieczynnych, zlikwidowanych linii kolejowych, których zarządcą są Koleje Dolnośląskie.
 
Jednym z atutów Szczawna – Zdroju powinien być wypoczynek w otoczeniu przyrody…
– Park Szwedzki i Park Zdrojowy należą do największych na Dolnym Śląsku. Dołożę wszelkich starań, aby były one wizytówką naszego uzdrowiska i magnesem dla naszych gości. A wyjątkowość natury powinna być wzbogacona życiem kulturalnym. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego czy Festiwal Krystyny Jandy to imprezy, które powinny być nie tylko regionalne ale i ogólnopolskie. Czy tak jest? Niestety, zatracono prestiż tych imprez, ale odbuduję ich rangę. Mam również plan, by w Szczawnie odbywały się Ogólnopolskie Targi Wód Mineralnych – pierwsze w Polsce. Wszystkie moje działania przyczynią się do podniesienia atrakcyjności Szczawna- Zdroju jako uzdrowiska, a to bezpośrednio przełoży się na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, agroturystyki, handlu, wyrobu pamiątek. Szczawno – Zdrój ma walory nie tylko turystyczne, ale i uzdrowiskowe. Tym większa szansa na wielopłaszczyznowy rozwój.
 
Jednym z najważniejszych elementów gwarantujących rozwój jest budownictwo mieszkaniowe.
– Mam świadomość, że bez oferty mieszkaniowej nie zatrzymamy w Szczawnie-Zdroju ludzi młodych i rodzin. Burmistrz Marek Fedoruk ostatnio podpisał dokumenty o przystąpieniu naszej gminy do rządowego programu Mieszkanie Plus. Doprowadzę do tego, aby ten projekt był realizowany z dużym naciskiem na rzetelność, zgodność z dokumentacją i terminami.
 
Materiał pochodzi i jest finansowany z KWW Jarosława Stachowiaka

Aby kontynuować zaakceptuj korzystanie z plików Cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close