https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nowa szansa dla Szczawna- Zdroju


Rozmowa z Jarosławem Stachowiakiem, kandydatem na Burmistrza Szczawna – Zdroju.
 
Czy tym razem przedstawi nam Pan swój program?
Jarosław Stachowiak: – Wolę mówić o planie, który założyłem sobie do zrealizowania. Programy, obietnice wyborcze, źle mnie się kojarzą. Najistotniejszym, głównym i priorytetowym jest Uzdrowisko Szczawno- Zdrój. Ten cel skupia w sobie wszystkie działania: ochronę środowiska, turystykę, rekreację, kulturę, edukację, biznes, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, transport.
 
Co się za tym kryje?
– Przede wszystkim doprowadzę do tego, by Szczawno – Zdrój na nowo stało się czynnym członkiem Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, bo teraz jest tylko członkiem na papierze. Nie możemy sobie pozwolić, aby nie być i nie działać w tej elitarnej grupie uzdrowisk.
 
Jakie będą z tego korzyści?
– Głównymi zadaniami Stowarzyszenia jest: obrona i reprezentowanie interesów gmin uzdrowiskowych, wspieranie wszelkich działań mających na celu rozwój polskich uzdrowisk oraz promocja uzdrowisk w kraju i za granicą. Jest to niebagatelne wsparcie, poza tym duży może więcej. A ponieważ mój plan jest bardzo ambitny, chcę czerpać ze wsparcia i pomocy tego stowarzyszenia.
 
Jednym z problemów Szczawna – Zdroju jest zanieczyszczenie powietrza. Mam Pan jakieś pomysły?
– Planowana jest budowa obwodnicy Wałbrzycha, która bezpośrednio dotyczy naszego miasta. Wykorzystując to, że w części miasta – od strony Piaskowej Góry – będzie ogromny plac budowy, chcę zająć się tematem centralnego systemu ogrzewania Szczawna-Zdroju. Chcę przygotować propozycję wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a przede wszystkim ochrony powietrza. Wiadomo, że tak wielkie przedsięwzięcie będzie wieloletnie i podzielone na etapy. Pierwszym będzie przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, projektów, planów. Już dziś wiem, że centralny system ogrzewania miasta nie przekroczy obecnych wydatków mieszkańców na ten cel, a i cała inwestycja przyłączania gospodarstw będzie pokryta ze środków na ten cel pozyskanych. Korzyści dla gospodarstw domowych to przede wszystkim koniec z zakupem węgla, drewna, noszeniem ich niejednokrotnie na drugie czy trzecie piętro do mieszkania, czyszczeniem palenisk domowych, no i oczywiści aspekt finansowy. Będzie taniej. O względach bezpieczeństwa też należałoby wspomnieć – o zatruciach czadem, których już nie będzie, czy o eliminacji szkodliwych związków do atmosfery, które wszyscy wdychamy.
 
A co z komunikacją, która tez ma wpływ na jakość powietrza?
– O tym, że doprowadzę do bezpłatnej komunikacji można się dowiedzieć z naszych materiałów wyborczych. Ale tutaj chcę przedstawić Państwu plan, który wcześniej nie był publikowany. Zatem zadbam o to, aby reaktywowano linię kolejową do Szczawna- Zdroju, by odtworzyć dworzec kolejowy, przywrócić łączność ze światem, a na początek z Wrocławiem. Chcę dzięki temu zmniejszyć ruch samochodowy i sprawić, aby do Szczawna- Zdroju przyjeżdżało więcej kuracjuszy i turystów. Dodam, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego w zeszłym tygodniu przyjął uchwałą plan odzyskania 400 km nieczynnych, zlikwidowanych linii kolejowych, których zarządcą są Koleje Dolnośląskie.
 
Jednym z atutów Szczawna – Zdroju powinien być wypoczynek w otoczeniu przyrody…
– Park Szwedzki i Park Zdrojowy należą do największych na Dolnym Śląsku. Dołożę wszelkich starań, aby były one wizytówką naszego uzdrowiska i magnesem dla naszych gości. A wyjątkowość natury powinna być wzbogacona życiem kulturalnym. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego czy Festiwal Krystyny Jandy to imprezy, które powinny być nie tylko regionalne ale i ogólnopolskie. Czy tak jest? Niestety, zatracono prestiż tych imprez, ale odbuduję ich rangę. Mam również plan, by w Szczawnie odbywały się Ogólnopolskie Targi Wód Mineralnych – pierwsze w Polsce. Wszystkie moje działania przyczynią się do podniesienia atrakcyjności Szczawna- Zdroju jako uzdrowiska, a to bezpośrednio przełoży się na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, agroturystyki, handlu, wyrobu pamiątek. Szczawno – Zdrój ma walory nie tylko turystyczne, ale i uzdrowiskowe. Tym większa szansa na wielopłaszczyznowy rozwój.
 
Jednym z najważniejszych elementów gwarantujących rozwój jest budownictwo mieszkaniowe.
– Mam świadomość, że bez oferty mieszkaniowej nie zatrzymamy w Szczawnie-Zdroju ludzi młodych i rodzin. Burmistrz Marek Fedoruk ostatnio podpisał dokumenty o przystąpieniu naszej gminy do rządowego programu Mieszkanie Plus. Doprowadzę do tego, aby ten projekt był realizowany z dużym naciskiem na rzetelność, zgodność z dokumentacją i terminami.
 
Materiał pochodzi i jest finansowany z KWW Jarosława Stachowiaka

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty