https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Tropikalny raj w Wałbrzychu

Książęca Palmiarnia w Wałbrzychu to wyjątkowe miejsce na mapie turystycznej Dolnego Śląska, które nieustannie zapewnia zwiedzającym nowe atrakcje. Turyści doczekali się w tym sezonie m.in. zaaranżowanej w ogrodzie strefy relaksu, rozbudowanego wybiegu dla pawi (z albinosem Mikołajem na czele) oraz plenerowej wystawy bonsai. Sierpień to także czas rozpoczęcia wielomilionowej inwestycji, która przywróci palmiarni jej historyczny splendor.
 
Wzniesiona w latach 1911-1913 Palmiarnia w Lubiechowie stanowiła część ogromnej rozbudowy, przeprowadzonej przez księcia Hansa Heinricha XV von Hochberga na początku XX wieku w jego majątku ziemskim Książ. Obok zachwycającego ogrodu zimowego, powstały wówczas nowe stajnie, a sam zamek zyskał dwa dodatkowe, monumentalne skrzydła od zachodu i północy. Mąż słynnej księżnej Daisy i przedostatni właściciel zamku Książ nie szczędził pieniędzy na palmiarnię, która od początku swojego istnienia udostępniana była turystom.
Po ponad 100 latach rozpoczął się generalny remont książęcych oranżerii. W lipcu Gmina Wałbrzych (właściciel palmiarni i zamku Książ) podpisała umowę z wykonawcą remontu palmiarni, który zrealizowany jest w ramach projektu „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu”.
-Za kwotę 5,5 mln złotych wyremontujemy zabytkowe budynki szklarniowe oraz przygotujemy pomieszczenia dla nowych mieszkańców, tj. lemurów i kóz afrykańskich, które przyjadą do Wałbrzycha z Zoo Safari Park Dvur Kralove Czechy. Remont rozpoczął sierpniu, a zakończenie prac przewidziano na maj przyszłego roku – wyjaśnia prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.
W wyniku remontu do eksploatacji włączone zostaną nieużytkowane szklarnie boczne. Po raz pierwszy udostępniony dla turystów został także wewnętrzny dziedziniec, gdzie powstała strefa relaksu.
-Z myślą o upalnych dniach na dziedzińcu stanęły leżaki, na których można zażywać kąpieli słonecznych w egzotycznym otoczeniu Palmiarni Wałbrzych, najlepiej przy chłodnym napoju lub mrożonej kawie. Dla ochłody zapewniamy także nawilżającą mgiełkę, a ucztę dla oka stanowią drzewka bonsai, które w okresie letnim prezentowane są na terenie ogrodu – dodaje Anna Żabska, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.
W połowie sierpnia na murze okalającym zabytkowe szklarnie pojawił się napis, który wskazuje lokalizację obiektu, a wieczorem i w nocy tworzące go litery świecą delikatną zielenią. Jego wygląd został uzgodniony z wałbrzyską konserwator zabytków.
(MM)
 
Książęca Palmiarnia w Wałbrzychu.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty