https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Odnowią nie tylko podwórka

Umowa pomiędzy Gminą Jedlina-Zdrój a Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej została podpisana. Na jej uzdrowiskowa gmina otrzymała 1,9 mln złotych dotacji na projekty rewitalizacyjne, których realizacja już się rozpoczęła.
 
– Kilka dni temu podpisałem umowę z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej na realizację szczególnego projektu, którego nazwa brzmi: „Rewitalizacja przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój”. Ta umowa jest warta 1,9 mln złotych. Tyle dostaliśmy dofinansowania z Aglomeracji Wałbrzyskiej, czyli ze środków unijnych. Rewitalizacja to projekt szczególny. Wszyscy marzą o tym, żeby realizować takie projekty. W konkursie organizowanym przez Aglomerację Wałbrzyską z Powiatu Wałbrzyskiego jedynie Jedlinie-Zdrój udało się ten konkurs przebrnąć. A przebrnęliśmy ten konkurs dlatego, że bardzo poważnie przez wiele lat się do tego przygotowywaliśmy. W 2016 roku opracowaliśmy Program Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. Zwycięstwo w tym konkursie oznacza, że jesteśmy w stanie stworzyć razem z mieszkańcami dobry projekt. Rewitalizacja to nie tylko remont budynków, to coś znacznie większego. Standardy rewitalizacji określiła Unia Europejska, a następnie Polska przyjęła odpowiednią ustawę. A my – podejmując taką uchwałę – musieliśmy określić przestrzeń rewitalizacyjną. W Jedlinie przestrzeń rewitalizacyjna stanowi 20 procent ogólnej przestrzeni. Jedlina to 17,5 kilometra kwadratowego, czyli około 3,5 kilometra kwadratowego to przestrzeń rewitalizacyjna. Dotyczy szeroko pojętej części uzdrowiskowej oraz dzielnicy poprzemysłowej – Glinicy. Otrzymaliśmy 1,9 mln złotych dofinansowania ze środków regionalnych, a oferty poprzetargowe sięgają prawie 3 mln złotych, w związku z tym to przedsięwzięcie będzie miało dofinansowanie w wysokości 65 procent. Ten projekt to dopiero wierzchołek góry lodowej. W samej Jedlinie na rewitalizację potrzebowalibyśmy kilkudziesięciu, jeżeli nie kilkuset milionów złotych. Liczymy, że pojawią się inne programy unijne, żeby realizować kolejne tematy z zakresu rewitalizacji – mówi burmistrz Leszek Orpel, który podkreślił jak ważny jest proces rewitalizacji zarówno dla mieszkańców, dla turystów, dla gości odwiedzających miasto, dla kuracjuszy uzdrowiska, ale również dla przedsiębiorców, którzy w zrewitalizowanej przestrzeni miejskiej będą mogli prowadzić działalność gospodarczą.
W ramach prac rewitalizacyjnych prowadzony jest remont, wymiana płyt granitowych i nawierzchni w alei Niepodległości. W ramach tego zadania rozpoczęła się również budowa parkingów przy ulicy Lipowej i remont zabytkowego obiektu przy ulicy Sienkiewicza 1, w którym powstanie punkt informacji turystycznej. W budynku byłej rozlewni wód mineralnych znajdzie się placówka socjalno-gospodarcza i magazynowa, a przy budynku centrum kultury powstanie podjazd dla osób niepełnosprawnych.
(RED)
 orpel rewitalizacja
Burmistrz Leszek Orpel przedstawił szczegóły projektu rewitalizacji Jedliny-Zdroju.

REKLAMA

Kliknij tutaj