https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kierowca nie na piątkę

 
Nasza Czytelniczka, która jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim, poprosiła naszą redakcję o pomoc w rozwiązaniu problemu dostępu do autobusów publicznej komunikacji miejskiej, obsługiwanych przez Śląskie Konsorcjum Autobusowe. – Kierowca odmówił wysunięcia platformy umożliwiającej wyjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim – mówi Ilona Piechna.
 
W piątkowy wieczór (23 lutego 2018 r.) do naszej redakcji napisała oburzona Czytelniczka:
– Jechałam dziś autobusem linii nr 5, z którego wysiadałam na placu Grunwaldzkim w Wałbrzychu o koło godziny 19.50. Autobus dalej jechał w kierunku Nowego Miasta, a w związku z tym, że było trochę ludzi, jedna z pasażerek poszła do kierowcy, by wysunął platformę dla osób niepełnosprawnych. A kierowca zapytał: że co?? I siedział dalej… Poczym pasażerowie wysunęli mi platformę, która była pochylona pod kątem 45 stopni i jak zjeżdżałam, to zsuwałam się z wózka. Więc pasażerowie trzymali mnie, a ja w tym czasie krzyczałam do kierowcy, a wraz ze mną inni ludzie z autobusu, by w końcu obniżył platformę, ale kierowca mnie zlekceważył. A jak już wysiadłam, to wyjrzał zza przednich drzwi i… tyle! To jest druga taka sytuacja z autobusem miejskim w Wałbrzychu. Pierwszy raz nie zgłaszałam bo uznałam, że nie będę robić afery, choć wtedy kierowca mnie nie zabrał bo było dużo ludzi, a ja byłam na wózku (to chyba rzeczą jestem…), ale dziś wściekłam się, bo gdyby nie ludzie, to poleciałabym na twarz! – relacjonuje Ilona Piechna.
W poniedziałek list naszej czytelniczki przesłaliśmy pocztą elektroniczną do Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu oraz do Śląskiego Konsorcjum Autobusowego w Wałbrzychu. Tego samego dnia odpisał nam kierownik Działu Komunikacji Zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu:
– W odpowiedzi na przesłanego maila uprzejmie informuję, że niezwłocznie przekazano pismo niepełnosprawnej pasażerki do operatora – Śląskiego Konsorcjum Autobusowego w celu pilnego wyjaśnienia zaistniałego zdarzenia i udzielania odpowiedzi na temat powtarzającego się problemu z zachowaniem kierowców w stosunku do osób niepełnosprawnych, korzystających z komunikacji zbiorowej jak również jego rozwiązania. Jednocześnie informuję, że przeprowadzane są okresowo szkolenia dotyczące zachowania się kierowców w stosunku do pasażerów o różnym stopniu niepełnosprawności w celu umożliwienia tym osobom korzystania z komunikacji zbiorowej – napisał Andrzej Welc.
Niestety, do chwili zamknięcia tego wydania nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Śląskiego Konsorcjum Autobusowego w Wałbrzychu.
Robert Radczak
SONY DSC
Autobusy komunikacji miejskiej są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty