https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Turystyczne hity

Otwarta 14 grudnia 2017 r. wieża widokowa na górze Borowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego regionu.
 
Inwestycja została zrealizowana przez Gminę Jedlina-Zdrój przy udziale finansowym Gminy Wałbrzych i Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, w partnerstwie z Nadleśnictwem Wałbrzych. Całkowity koszt budowy wieży to 1 020 900 złotych, z czego 370 900 złotych to środki Gminy Jedlina-Zdrój, 450 000 złotych to środki Gminy Wałbrzych, a 200 000 złotych środki Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Wieża widokowa to konstrukcja stalowa, skręcana, tworząca kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokątna, w formie 32 słupów ustawionych pod kątem 68º względem podstawy. Wejście na wieżę prowadzi 90 schodów przykręconych do stalowego trzonu. Na budowę fundamentów wieży zużyto 50m³ betonu, a na wykonanie konstrukcji wieży 30 ton stali. Przy dobrej pogodzie z wieży można zobaczyć Wielką Sowę, Śnieżkę a nawet wrocławski Sky Tower.
Nie mniej popularne są inne punkty widokowe w Jedlinie – Zdroju. Na położonej 751 m n.p.m. górze Jałowiec oraz w dawnym kamieniołomie, na wznoszącej się na wysokość 634 m n.p.m. górze Barbarka, zostały w 2017 r. zamontowane platformy widokowe.
– Serdecznie zapraszamy na spacer na Jałowiec lub do kamieniołomu, by już teraz podziwiać piękną panoramę Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich – zachęca Leszek Orpel, burmistrz Jedliny Zdroju.
Ze względu na duże zainteresowanie, rekomendujemy trasy dojścia na platformę widokową na Górze Jałowiec:
Trasa 1: od Placu Zwycięstwa ˃˃˃  ul. B. Chrobrego ˃˃˃ ul. Słowackiego ˃˃˃ w prawo pod pierwszym wiaduktem kolejowym przy ul. Dworcowej ˃˃˃ szerokimi ścieżkami leśnymi do góry na Jałowiec. Czas przejścia około 1 h.
Trasa 2: od kompleksu „Active Jedlina” ˃˃˃ ul. Zakopiańska ˃˃˃ ul. Moniuszki ˃˃˃ ul. Kamienna ˃˃˃ ul. Ogrodowa ˃˃˃ około 50 m za wiaduktem w lewo, wzdłuż ogródków ˃˃˃ ścieżkami leśnymi do góry na Jałowiec. Czas przejścia około 1 h.
Trasa 3: od Hotelu Jedlinka ˃˃˃ ścieżką leśną do Dworca kolejowego ˃˃˃ ul. Dworcową do końca ˃˃˃ w lewo pod wiaduktem kolejowym ˃˃˃ szerokimi ścieżkami leśnymi do góry na Jałowiec. Czas przejścia około 1 h 15 min.
Trasa 4: od pensjonatu „Zacisze Trzech Gór” ul. Pokrzywianki ˃˃˃ Przełęcz Kozia ˃˃˃ Przełęcz Pod Borową  ˃˃˃ Rozdroże Pod Borową ˃˃˃ Rozdroże Ptasie ˃˃˃ biało-czerwony szlak uzdrowiskowy ˃˃˃ Jałowiec Mały ˃˃˃ Jałowiec. Czas przejścia około 1 h 30 min.
(RED)
 wieza na Borowej
Wieża widokowa na górze Borowa – zdjęcie wykonane przez Krzysztofa Żarkowskiego przy użyciu drona.

REKLAMA

Kliknij tutaj