https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gmina Stare Bogaczowice bo…

 
… to miejsce idealne do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. To miejsce, które już wybrały setki osób, budując na terenie gminy Stare Bogaczowice swoje nowe domy. A wszechstronny i harmonijny rozwój gminy będzie stale zwiększał jej atrakcyjność, zdeterminowaną nie tylko doskonałym położeniem.
 
Od trzech lat Gmina Stare Bogaczowice jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej.
– Przede wszystkim inwestujemy w bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Remontujemy drogi, budujemy chodniki, wyznaczamy nowe przejścia dla pieszych, stawiamy latarnie, a w sołectwach powstają wielofunkcyjne boiska sportowe – wylicza Mirosław Lech, wójt gminy.
Takie podejście samorządowców sprawiło, że ostatnie lata to w Gminie Stare Bogaczowice okres wzmożonego indywidualnego budownictwa mieszkaniowego. Obecnie na terenie gminy oferowanych jest kilkaset działek budowlanych. Można przebierać wśród tych położonych blisko granic Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju oraz wśród takich, gdzie docenimy spokój i bliskość przyrody. Warunki do życia w Gminie Stare Bogaczowice są więc wręcz wymarzone dla rodzin poszukujących oazy w niedalekiej odległości od wielkomiejskiej aglomeracji. I doceniło to już wiele osób, przenosząc swoje gniazda do malowniczych miejscowości, które wchodzą w skład tej gminy. Wiele z nich, zanim podjęło tę decyzję, sprawdziło także możliwości edukacyjno – rozwojowe dla swoich dzieci, a te są wręcz wzorowe.
Zespół Szkół Starych Bogaczowicach stanowiły do niedawna szkoła podstawowa i publiczne gimnazjum, a po wprowadzeniu reformy szkolnictwa teraz jest to szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi i przedszkolnymi.
– W 2017 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Starych Bogaczowicach po raz kolejny uzyskali bardzo wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych. Analizując poszczególne etapy, uczniowie osiągnęli wyniki powyżej średniej wojewódzkiej z następujących części: humanistycznej – zarówno z języka polskiego, jaki i historii, części matematycznej z matematyki, oraz części językowej (język angielski, j. niemiecki podstawy i rozszerzenia). Potwierdzeniem wysokiej pozycji naszej szkoły w regionie jest zaproszenie od dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu Roberta Wróbla do przystąpienia naszej placówki do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego – dodaje Adrian Furmaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach.
W placówce uczy się młodzież z gminy oraz dojeżdżająca z Sadów, Szczawna-Zdroju, a także z Wałbrzycha. Uczniowie mogą korzystać ze świetlicy, z zajęć wyrównawczych, konsultacji, kół przedmiotowych oraz kół zainteresowań. Uczestniczą z sukcesami w wielu konkursach pozaszkolnych.
Uczniowie na co dzień objęci są wsparciem logopedy m. in. poprzez zajęcia biofeedack’u. Pedagog szkolny od lat organizuje „Targi szkół ponadgimnazjalnych”, „Spotkania z absolwentem” i warsztaty dla rodziców. Nauczyciele są do dyspozycji uczniów od najwcześniejszych godzin rannych, a także po lekcjach, prowadząc między innymi zajęcia wyrównawcze. Poza tym szkoła oferuje naukę pływania, zajęcia taneczne i gimnastykę korekcyjną.
– Wkrótce w szkole rozpocznie się termomodernizacja. W przyszłości planujemy zatrudnienie psychologa. Poza tym prowadzimy przygotowania do postulowanego przez rodziców, uczniów i część pedagogów zmiany systemu nauczania poprzez likwidację prac domowych – dodaje Adrian Furmaniak.
Wizytówką gminy są także młodzi sportowcy, którzy mogą korzystać z rozwijającej się bazy (sala gimnastyczna przy szkole, boiska wielofunkcyjne w sołectwach) oraz naturalnych warunków. Kolarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Lider Stare Bogaczowice, od lat odnoszą znaczące sukcesy w wyścigach szosowych i górskich, wygrywając mnóstwo wyścigów oraz zdobywając medale mistrzostw Polski i Pucharu Polski. A po latach przerwy gmina doczekała się także klubu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Prężnie działająca Unia Bogaczowice nie tylko zajmuje się szkoleniem młodzieży, ale także z sukcesami prowadzi zespół seniorów.
Bogatą ofertę edukacyjną w gminie uzupełniają dwa punkty przedszkolne: w Starych Bogaczowicach i w Strudze, prężnie działające Gminne Centrum Kulturalno – Biblioteczne oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.
(RED)
bogaczowice szkola podst

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty