https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpłatnie przebadają

 
W dniach 17 – 24 listopada w całej Europie wykonujemy testy w kierunku HIV w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne HIV i AIDS uruchomiły w tych dniach dodatkowe dyżury. Niektóre będą pracowały dłużej. W PKD można wykonać badania anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa na temat HIV i AIDS. Adresy i godziny otwarcia punktów Można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS http://www.aids.gov.pl/pkd/.
 
Województwo dolnośląskie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby rozpoznanych zakażeń HIV i na pierwszym jeśli mówimy o liczbie chorych na AIDS. Mamy też jednak największą sieć punktów konsultacyjno-diagnostycznych w Polsce. Jest ich u nas aż sześć m. in. punkt w Wałbrzychu.
– W Wałbrzychu od kilku lat działa Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Krajowego Centrum ds. AIDS, prowadzony przez Wrocławskie Stowarzyszenie „Podwale Siedem”. Można tam w przyjaznej atmosferze anonimowo i bezpłatnie wykonać badanie w kierunku zakażenia HIV. Do punktu można zgłosić się również bez konieczności poddania się badaniu, a jedynie w celu wyjaśnienia wątpliwości. Punkt mieści się przy ulicy Batorego 4 (teren szpitala) w budynku Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych (przy dużym parkingu, poniżej głównego budynku). Otwarty jest w każdą środę od 14:30 do 18:30. Dodatkowo będzie czynny 20 listopada w godzinach 15.00 – 19.00. Tel. 74 648 98 87. Możesz znaleźć go również na Facebooku. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent jest przyjmowany 30 minut przed zamknięciem PKD – wyjaśniają organizatorzy akcji Europejskiego Tygodnia Testowania w Wałbrzychu.
Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc jeśli chodzi o liczbę wykonywanych testów, oznacza to że Polacy znacznie rzadziej niż obywatele innych państw europejskich badają się. W rezultacie wielu z nich dowiaduje się o swoim zakażeniu dopiero wtedy gdy rozwija się pełnoobjawowy AIDS. Jedyną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak leczenia, jeśli rozpoczniemy leczenie w odpowiednim czasie to do zachorowania na AIDS może nigdy nie dojść.
(RED)
aids

REKLAMA

Click Here