https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wypłacają i wysyłają

 
Ruszyła wypłata emerytur w obniżonym wieku emerytalnym. Średnia emerytura na Dolnym Śląsku to dla kobiety 1540 zł a dla mężczyzny 2821 zł. – Wypłaty pierwszych emerytur pokazują spore różnice w dochodach świeżych emerytów – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego.
 
Od 1 października 2017 r. obowiązuje wiek emerytalny: dla mężczyzn 65 lat, dla kobiet 60. Od 1 września ZUS przyjmuje wnioski od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. We wrześniu do dolnośląskich placówek ZUS wpłynęło ponad 20 000 wniosków o przyznanie emerytury.
– ZUS rozpoczął już wypłatę emerytur przyznanych i naliczonych z pierwszych rozpatrzonych wniosków. Do ponad trzech tysięcy mieszkańców naszego regionu już w październiku trafiły pierwsze wypłaty. Na kontach bankowych nowych emerytów pojawiły się szóstego października. Listonosz zapukał do tych, którzy swoje świadczenie otrzymują przelewem za pośrednictwem poczty – wyjaśnia Iwona Kowalska. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Z kolei do przedsiębiorców ZUS wysyła listy polecone.
– 1 października ruszyła wysyłka listów z numerami kont do niemal 300 tysięcy przedsiębiorców na Dolnym Śląsku. Przeczytaj go uważnie, gdyż zawiera Twój nowy rachunek, na który w styczniu wpłacisz składki na ubezpieczenie. Bez nowego numeru rachunku bankowego nie opłacisz składek już za grudzień. Od nowego roku zrobienie przelewu do ZUS będzie tak proste jak opłacenie rachunku za energię elektryczną, gdyż wszystkie składki zapłacisz jednym przelewem na jedno konto. List polecony to nie jedyny sposób na poznanie numeru rachunku składkowego. Będzie można ustalić go również w każdej placówce ZUS lub poprzez kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej (022 560 16 00 lub cot@zus.pl). Przedsiębiorca powinien upewnić się czy zna swój numer najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. To bardzo ważne, ponieważ dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte 31 grudnia. Aby opłacić składki w terminie trzeba będzie posłużyć się nowym numerem rachunku składkowego. Zanim jednak zrobimy pierwszy przelew warto dokładnie sprawdzić czy przysłany nam numer zawiera NIP firmy. Jeśli mamy wątpliwości, co do prawidłowości numeru konta – należy skontaktować się z ZUS – zachęca rzeczniczka.
(RED)
2000px-ZUS_logo

REKLAMA

Click Here