https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Najstarszy wałbrzyski bieg

 
30 września, w sobotę, o godz. 11.00, sprzed budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze przy al. Podwale 1 w Wałbrzychu, wystartują uczestnicy XXXVII Biegu Przełajowego Podzamcze, najstarszego w mieście. Od godz. 9.00 do 10.45 w Ośrodku Społeczno – Kulturalnym spółdzielni, który jest głównym organizatorem rywalizacji, trwać będą zapisy.
 
– Serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy pragną sprawdzić się na naszych trasach, zarówno wiernych imprezie, długoletnich jej uczestników, jak również nowicjuszy. Imprezie zapewniamy ciekawą oprawę, a widzów zapewniamy, że emocji nie zabraknie – powiedział Włodzimierz Palusko, szef OSK Podzamcze.
Główny dystans biegu liczy 10 km w kategoriach: M20, M30, M40, M50, M60, natomiast dziewczęta i chłopcy do 18 lat oraz panie w kat. K20, K30, K40, K50, K60 oraz panowie w kat. M70 i M80 będą mieli do pokonania 4,6 km.
Tegoroczny bieg odbędzie się w ramach trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu, o Puchar Every Can Counts, a imprezie patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Europejski Tydzień Turystyki jest inicjatywą Komisji Europejskiej z zadaniem promowania sportu i aktywności fizycznej. Jego polskimi ambasadorami są m.in. Czesław Lang, Marcin Gortat i Zofia Klepacka.
Uczestnicy otrzymają napoje izotoniczne. W trakcie imprezy przeprowadzona zostanie akcja promująca zdrowe odżywianie i prowadzenie aktywnego trybu życia, zorganizowana przez Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wałbrzychu.
Trochę historii biegu. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1981 r., a w skład grupy inicjatywnej weszli: Kazimierz Staszewski, który do dziś jest jego dobrym duchem i prężnym organizatorem także innych podzamczańskich imprez sportowych, Jan Leśniak, Franciszek Skirucha oraz biegacze ze Świebodzic – Jerzy Drab i Tadeusz Zawadzki. Startowali w nim m.in. późniejsza olimpijka Karolina Jarzyńska (Londyn, maraton) i późniejszy olimpijczyk Waldemar Glinka (Ateny, maraton) oraz Roman Magdziarczyk, dwukrotny olimpijczyk (Sydney, Ateny) w chodzie na 50 km.
We wszystkich 36 biegach startował Tadeusz Zawadzki, w 32 Józef Żuk, w 31 Jan Leśniak, w 25 Mirosław Kaczuga, a w 24 Marek Henczka. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kaczuga – 142 pkt, przed Henczką – 138, Leśniakiem – 118, Arturem Gawrońskim – 98 i Edwardem Baczewskim – 71.
Od 2014 r. rekordzistą nowej, dłuższej trasy, jest Alan Dobrowolski z Boguszowa – Gorc – 36,10.00.
Andrzej Basiński
Staszewski
Kazimierz Staszewski, dobry duch podzamczańskiej imprezy.

REKLAMA

Kliknij tutaj