https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Baranowski rozdaje certyfikaty

 
Dariusz Baranowski, jeden z najlepszych polskich kolarzy przełomu wieków, zjechał do rodzinnego Wałbrzycha, a głównym punktem programu wizyty był wspólny trening z amatorami tej dyscypliny pod hasłem „Baranowski Tour 2017”. Górska trasa liczyła 66 km. Wystartowano spod Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój na wałbrzyskim Białym Kamieniu, gdzie później zakończono trening. Na trasie znalazła się m.in. Pogorzała, Witoszów Górny, Zagórze Śląskie, Głuszyca, potem był podjazd w kierunku Rybnicy Leśnej, a wreszcie Unisław Śląski i wałbrzyski Sobięcin.
– Jestem mile zaskoczony frekwencją. Stawiła się prawie setka zawodników w różnym wieku. Byli juniorzy młodsi z macierzystego Górnika, ale i mastersi, na czele z Radkiem Romanikiem, z którym 14 lat temu startowaliśmy w Giro d’ Italia. Najpierw tempo było umiarkowane, ale od Głuszycy, na podjeździe, Radek mocniej nacisnął na pedały i zaczęła się jazda, jak za dawnych lat! Stawka trochę się rozciągnęła, ale wszyscy byli zadowoleni. Na zakończenie podpisywałem pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w treningu – opowiedział Tygodnikowi DB2010 popularny „Ryba”, obecnie kolarski ekspert Eurosportu, w którego koszulce wystartował w Wałbrzychu.
Zapowiedział, że od przyszłego roku będzie w Wałbrzychu organizował wyścigi. Jest to obiecująca i budząca nadzieję inicjatywa, zwłaszcza w zestawieniu z faktem, że po liczących się w kraju wyścigach, organizowanych niegdyś w Wałbrzychu w okresie prosperity tej dyscypliny pod Chełmcem, pozostało tylko wspomnienie (dotyczy to głównie jedynej w Polsce górskiej etapówki dla kobiet, z nocną Złotą Spinką Prezydenta Wałbrzycha, wcześniej również dla mężczyzn). A kolarstwo wśród młodzieży i kibiców można spopularyzować właśnie przez oglądanie zaciętej i efektownej rywalizacji na szosie. Wiemy, że kolarstwo darzy zainteresowaniem prezydent dr Roman Szełemej, co także nastraja optymistycznie. Może wrócą u nas dobre czasy tej dyscypliny?
Warto przypomnieć, że Baranowski m.in. 3 razy pod rząd  zwyciężał w Tour de Pologne, był 9. na czasówce na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, 12. w Tour de France i 11. w Giro d’Italia oraz drugi w Wyścigu Pokoju. Jako junior zdobył brązowy medal MŚ w drużynie.
Andrzej Basiński
 Trening Baranowski 11
Dariusz Baranowski z uczestnikami treningu.

REKLAMA

Kliknij tutaj