https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Będą czytać „Wesele”

2 września o 11.00 na placu Kościelnym w Wałbrzychu odbędzie się wałbrzyska edycja Narodowego Czytania. Fragmenty jednego z najważniejszych polskich dramatów czytać będą przedstawiciele władz państwowych i miejskich, dyrektorzy wałbrzyskich instytucji kultury i szkół oraz zaproszeni wałbrzyszanie.
 
Już po raz szósty Biblioteka pod Atlantami włącza się w organizację Narodowego Czytania. Tym razem narodową lekturą będzie „Wesele”. Stanisława Wyspiańskiego.
– (…) Warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – tak do wspólnej lektury zachęca prezydent RP Andrzej Duda.
– W poprzednich latach Narodowe Czytanie gościło w budynkach biblioteki i jej filii, a także na scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W tym roku postanowiliśmy wyjść z lekturą w przestrzeń miejską, na jeden z piękniejszych wałbrzyskich placów i tam, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, przeczytać fragmenty „Wesela” – mówi Arkadiusz Łapka, odpowiedzialny za promocję działań Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu. Dodaje również, że w razie złej pogody czytanie odbędzie się w atrium biblioteki.
Zaproszeni goście czytać będą wciąż aktualne, choć „wygłoszone” ponad sto lat temu kwestie m.in. Czepca, Dziennikarza i Poety, a o odpowiedni „weselny” nastrój zadbają członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Każdy uczestnik Narodowego Czytania będzie mógł przybić we własnym egzemplarzu książki okolicznościową pieczęć.
Także Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury-MBP w Głuszycy zapraszają do udziału w akcji czytania „Wesela”. „Narodowe Czytanie” w Głuszycy odbędzie 2 września o godz. 17.00  w sali widowiskowej Centrum Kultury-MBP. W programie: czytanie przez zaproszonych gości fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, koncert skrzypcowy w wykonaniu Roberta Delegiewicza oraz występ taneczny Natalii Szchubert z choreografią Jadwigi Schwebs-Kostkiewicz.
A w Świebodzicach Narodowe Czytanie rozpocznie się o godz. 12:00 w MBP przy ul. Świdnickiej 15.
(RED)
Narodowe Czytanie

REKLAMA

Kliknij tutaj