https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dożynki i pierogi w Czarnym Borze

Już za kilka dni na stadionie sportowym w Czarnym Borze mieszkańcy tej gminy spotkają się na dożynkach gminnych, aby podziękować rolnikom za trud ich pracy oraz na 14. Święcie Pieroga.
 
2 września o godzinie 13.00 imprezę rozpocznie – jak co roku – polowa uroczysta msza święta, która zostanie odprawiona przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy ruszy ulicami Czarnego Boru na stadion sportowy. Tam starostowie dożynek przekażą symboliczny bochen chleba wójtowi gminy i w ten sposób rozpocznie się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Podczas święta plonów nie może zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wypleciony przez mieszkańców 5 sołectw. Rywalizacja grup wieńcowych będzie polegała nie tylko na ocenie wykonania wieńca, ale także na sposobie prezentacji grupy oraz ośpiewanie wieńca.
Główną atrakcją w godzinach popołudniowych będzie XIV Święto Pieroga, w ramach którego uczestnicy konkursu będą rywalizować o najsmaczniejsze pierogi w kategoriach: kucharze profesjonaliści, instytucje, organizacje oraz ekipy amatorskie. Każdy, niezależnie od wieku i profesji, kto tylko potrafi lepić pierogi, może przyjechać do Czarnego Boru i spróbować wygrać w konkursie bardzo atrakcyjne nagrody. Tradycją już jest, że organizatorzy przygotowują Biesiadny Stół Pierogowy, na którym znajdzie się mnóstwo uformowanych pieczołowicie, napełnionych nadzieniem w rozmaitych konfiguracjach pierogów. Nie zabraknie również występów zespołów ludowych w wykonaniu Zespołu Góralskiego Janicki, Grzędowianek oraz zespołu Radość z Witkowa Śląskiego. Na późne popołudnie zaplanowano występ gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Claudi. Na dzieci także czeka mnóstwo atrakcji. Pracownicy Centrum Kultury w Czarnym Borze przygotowali kilka bardzo ciekawych warsztatów rękodzielniczych, będą zajęcia plastyczne. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla dorosłych. Każde sołectwo przygotowało dla przybyłych mnóstwo konkursów związanych z obyczajami staropolskimi. Przygotowane będą, jak co roku cieszące się największym zainteresowaniem, warsztaty pierogowe, podczas których każdy będzie mógł wykonać od podstaw swoje własne pierogi. Dla osób ceniących sobie pyszne domowe jedzenie zawsze czekają na stoiskach sołeckich regionalne smakołyki, a dla miłośników tradycji staropolskich stoiska z wyrobami rękodzielniczymi.
(RED)
CzarnyBor_Dozynki2017_PlakatA3

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty