https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

 
W lipcu odbyła się 8 już edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Oddział w Wałbrzychu. W tym roku inicjatywa ta została wsparta przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego.
 
W ramach akcji blisko 1100 wolontariuszy ze szkół z terenu Dolnego Śląska oraz 20 wolontariuszy z Wałbrzycha 8 lipca wyjechało na Ukrainę. Porządkowali mogiły na dawnym polskim cmentarzu na Hukowej Górze w Borysławiu, który jest prawie 2- hektarową nekropolią, oraz cmentarze w Mrażnicy i Podbuż. Wolontariusze uporządkowali między innymi nagrobek Adama Burczymuchy Pałaszewskiego – borysławskiego nafciarza, który w młodości uczestniczył w powstaniu styczniowym.
– Przodkowie sporej grupy mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego przybyli tutaj właśnie z terenów Kresów Wschodnich, między innymi z Borysławia. Uważam, że wszyscy powinniśmy pamiętać o naszych przodkach i korzeniach, dlatego Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego udzielił wsparcia tej inicjatywie – powiedział starosta Jacek Cichura.
(GŁ)
 
 Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu
Canon Inc
Wałbrzyscy wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

REKLAMA

Kliknij tutaj