https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Świdnica gotowa na The World Games 2017

 
Odnowiona hala lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie w dniach 22 – 29 lipca areną zmagań The World Games 2017. W Świdnicy najpierw będą rozgrywane konkursy jazdy figurowej na wrotkach, a potem turniej hokeja na rolkach.
 
Zmodernizowany obiekt świdnickiego lodowiska chrzest bojowy przed TWG 2017 przeszedł w dniach 23-25 czerwca 2017 r., podczas mistrzostw Polski w hokeju na rolkach.
 
Grają bez lodu
 
Dyscyplina ta określana jest mianem młodszego brata hokeja na lodzie. Obie konkurencje są podobne, ale są też różnice. Przede wszystkim w hokeja na rolkach gra się na specjalnej podłodze, która pokryła nawierzchnię hali lodowiska ŚOSiR. Poza tym są nieco mniejsze bramki, a na placu gry rywalizują drużyny liczące po pięciu, a nie po sześciu zawodników. Uczestnicy zawodów również używają kijów i krążka, który nie jest jednak jednolity i wykonany z kauczuku, a z plastiku i dodatkowo jest wzbogacony o specjalne wypustki. W hokeju na rolkach nie ma spalonych i uwolnień, nie można też grać „ciałem”, a mecz trwa dwie, a nie trzy części po 20 minut każda.
– Dyscyplina jest coraz bardziej popularna, także w Polsce. W czternastu klubach mamy 293 licencjonowanych zawodników. W ostatnich mistrzostwach świata nasza reprezentacja zajęła bardzo wysokie – dziewiąte miejsce – w stawce 22 drużyn. Między innymi pokonaliśmy Szwedów. Mistrzami świata zostali Czesi, druga była Kanada, a trzecia Francja. W kadrach drużyn klubowych i kadry narodowej są czołowi polscy zawodnicy hokeja na lodzie: Maciej Urbanowicz, Paweł Dronia, czy Bartłomiej Bychawski – mówi Adam Rozenberg, przewodniczący komisji Hokeja na Rolkach Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.
Walka o medale The World Games 2017 w hokeju na rolkach rozpocznie się w Świdnicy 25 lipca. Ceremonia otwarcia turnieju została zaplanowana na godzinę 13.40, a pierwszy mecz, w którym Francja zmierzy się ze Szwajcarią, rozpocznie się o godz. 14.00. Polacy przystąpią do zmagań tego samego dnia o godz. 20.00, a ich rywalem będzie reprezentacja Czech. Zmagania w grupach A i B zakończą się w czwartek, w piątek zostaną rozegrane mecze półfinałowe oraz spotkania o miejsca 5-8. Zakończenie rywalizacji zaplanowano na 29 lipca (sobota). Mecz finałowy zostanie rozegrany o godz. 16.00, a ceremonia wręczenia medali i zamknięcia turnieju rozpocznie się po godz. 18.30.
 
Jazda figurowa
 
Wcześniej hala świdnickiego lodowiska będzie areną zmagań specjalistów od jazdy figurowej na wrotkach. Podobnie jak w przypadku hokeja – dyscyplina ta wywodzi się zawodów rozgrywanych na lodzie. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy technika nie pozwalała na budowanie lodowisk całorocznych, wrotkarstwo figurowe (nazywane też artystycznym) było dyscypliną zamienną i najlepsi łyżwiarze figurowi odnosili sukcesy także w rywalizacji na wrotkach. Rywalizacja odbywa się w następujących kategoriach: jeździe solowej kobiet, jeździe solowej mężczyzn, parach sportowych oraz parach tanecznych. Tak jak łyżwiarze figurowi, mają do wykonania program skrócony i dowolny, a w przypadku par tanecznych – taniec obowiązkowy, oryginalny i dowolny. Za swoje układy otrzymują noty w wysokości od 1 do 10. Oceniani są za zawartość techniczną programu oraz tzw. wrażenie artystyczne. Układ programów nie jest całkowicie dowolny, ponieważ wrotkarze muszą zawrzeć w nich odpowiednią ilość i rodzaj skoków, piruetów, kroczków, spiral itp. Są to te same rodzaje elementów, jakie wykonują łyżwiarze.
Zmagania w Świdnicy, bez udziału reprezentantów Polski, rozpoczną się 22 lipca (sobota). Uroczyste otwarcie The World Games 2017 zostało zaplanowane na godz. 17.40, a w godz. 18.00 – 22.00 rozgrywane będą pierwsze konkurencje. Drugiego dnia zmagania rozpoczną się o godz. 18.00, a zwycięzców poznamy ok. godz. 22.20, podczas ceremonii wręczenia medali i zakończenia turnieju.
 
Zmiany, zmiany, zmiany
 
Wejście na basen przez budynek, w którym znajdują się biura i wyłączenie z użytkowania parkingu przy lodowisku oraz części głównej alejki prowadzącej do kompleksu boisk i kortów to najważniejsze zmiany jakie czekają na gości Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w związku z zawodami The World Games 2017 w Świdnicy. Zmiany zaczną obowiązywać w środę, 19 lipca i potrwają do niedzieli, 30 lipca. W tym czasie lodowisko i przyległy do niego teren będą strefą zamkniętą dla osób niebędących organizatorami TWG 2017 i kibicami. Goście odwiedzający obiekty ŚOSiR będą mogli zostawiać samochody na parkingach przy ulicy Śląskiej. Osoby udające się na basen wejdą na obiekt przez biura, natomiast osoby korzystające z kortów tenisowych lub boisk będą korzystały z wejść od ulicy Sportowej. Nie będzie przejścia główną alejką.
 
Bilety na zawody The World Games w Świdnicy taniej! 
 
Już od 3,75 złotych można nabyć wejściówki na zawody The World Games 2017 w hali lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dzięki dobrej współpracy miasta Świdnica z organizatorem TWG bilety dla mieszkańców Świdnicy objęte zostały 50 proc. rabatem.
Objęte promocją bilety na zawody w sportach wrotkarskich dostępne są na stronie www.ebilet.pl/miejsce/osir-swidnica/ po wpisaniu kodu rabatowego (TWG50). Całodzienne bilety kosztują od 7,50 zł za bilet normalny i od 3,75 za bilet ulgowy. Dostępne są również bilety rodzinne i karnety.
Dodatkowo bilety z rabatem 50 proc. na zawody w hokeju na rolkach (z udziałem reprezentacji Polski) od czwartku, 20 lipca dostępne będą również w Informacji Turystycznej w świdnickim Rynku.
Bilety będzie można też nabyć w dniach zawodów bezpośrednio przy wejściu na obiekty ŚOSiR-u. Tam jednak wejściówki nie będą objęte zniżką.
Robert Radczak
 
SONY DSC
Reprezentacja Polski w hokeju na rolkach w Świdnicy powalczy medale TWG2017.

REKLAMA

Kliknij tutaj