Dziewczyny lubią brąz

Piłkarki AZS PWSZ Wałbrzych w ostatniej kolejce ekstraligi pokonały w Łodzi UKS SMS 1:0. Dzięki temu zespół Kamila Jasińskiego zakończył sezon na 3. miejscu w tabeli ekstraligi.
Dla wałbrzyszanek był to historyczny mecz, gdyż mogły zdobyć pierwszy medal mistrzostw Polski seniorek. Aby to spełnić, wystarczyło by zremisowały w rywalizacji z UKS SMS, z którym – co ciekawe – AZS PWSZ rozpoczął sezon, wygrywając także w Łodzi 3:2. Za to w Wałbrzychu padł remis 1:1, dzięki czemu akademiczki miały lepszy bilans bezpośrednich spotkań i wyższą pozycję w tabeli. W ostatnim meczu sezonu trener Kamil Jasiński nie mógł skorzystać nadal z Sofii Gonzalez, Patrycji Salwy oraz Karoliny Jędras. Za to w ekipie Marka Chojnackiego wystąpiła była piłkarka wałbrzyskiego klubu – Katarzyna Konat.
Od początku do ataku ruszyły wałbrzyszanki, choć pierwsze efekty ich starań przyszły po kilkunastu minutach. W 12 min. najpierw uderzenie w wykonaniu gości było niecelne, ale już 6 minut później na bezpośredni strzał z rzutu wolnego zdecydowała się Klaudia Miłek, jednak pewnie interweniowała Danuta Paturaj. W 28 min., po akcji Dominiki Dereń, szansę na strzelenie gola miała Oliwia Maciukiewicz, lecz jej strzał był za lekki i bez problemu obroniła go bramkarka UKS. Sześć minut później, po rzucie rożnym, okazję miała Małgorzata Mesjasz, tym razem jednak nie wpakowała piłki do siatki, bo ubiegła ją Paturaj. Za to w 38 min., po kapitalnej akcji Maciukiewicz, do piłki doszła Klaudia Miłek, która minęła rywalkę i precyzyjnym strzałem otworzyła wynik spotkania.
W przerwie dwóch zmian dokonał Marek Chojnacki. Roszady te przyniosły efekty, ponieważ łodzianki rzuciły się do ataku i już na początku drugiej połowy miały kilka okazji, jednak za każdym razem skutecznie broniła Daria Antończyk. Potem kapitan AZS PWSZ znów dwa razy dobrze interweniowała, ale chwilę później w ataku odpowiedziały jej koleżanki. Groźny strzał oddała Klaudia Miłek, a mogła go jeszcze przedłużyć Małgorzata Mesjasz, lecz nie doskoczyła do piłki, która poszybowała nad poprzeczką. W 85 min. drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymała Ana Jelencić, jednak mimo to wałbrzyszanki kontrolowały przebieg spotkania, ostatecznie wygrywając spotkanie 1:0 i zdobyły brązowy medal.
UKS SMS Łódź – AZS PWSZ Wałbrzych 0:1 (0:1)
Bramka: 0:1 Miłek (38). Żółte kartki: Aszkiełowicz, Gradecka, Jelencić. Czerwona kartka: Jelencić (85, za 2 żółte). Widzów: 200.
SMS: Paturaj – Kurek, Chmal, Konat, Zubchyk – Sanocka (76 Kowalska), Salamon (46 Kovtun), Molenda (46 Dudek), Jedlińska (70 Zasowska) – Karczewska, Wiankowska.
AZS PWSZ: Antończyk – Aszkiełowicz, Mesjasz, Gradecka, Pluta – Jelencić, Rędzia, Dereń (90 Klepatska, 90+2 Bezdziecka), Ratajczak – Miłek, Maciukiewicz (90 Iwańczuk).