https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Artystyczne podsumowanie roku

 
Rozmowa z Mirosławem Kowalikiem, muzykiem zespołu Raz Dwa Trzy i mieszkańcem Gminy Stare Bogaczowice.
 
Rok 2016 obfitował w realizację kilku projektów artystycznych z Twoim udziałem.
Mirosław Kowalik: – We wrześniu ukazały się dwie bardzo ważne dla mnie płyty. Pierwsza, z okazji 25-lecia działalności mojego rodzimego zespołu Raz Dwa Trzy. Płyta nagrana w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, Quartetem Henryka Miśkiewicza w składzie: Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz i takimi wspaniałymi gośćmi, jak: Kinga Preis, Anna Rusowicz, Marika, Muniek Staszczyk, Skubas, Adam Strug, Grzegorz Turnau, Lech Janerka. Wydarzenie to na swój sposób jest podsumowaniem naszej dotychczasowej działalności, ale wprowadzając elementy innowacyjne, szukamy nowych rozwiązań artystycznych, rozszerzających naszą otwartość na inne myślenie…
Drugą jest płyta z Janem Trebunią-Tutką i orkiestrą eM Band, wydana przez Polskie Radio. Jest to kolejny owoc naszej ośmioletniej współpracy. Zmierzyliśmy się tutaj z tematami nawiązującymi do muzyki bałkańskiej, jazzowej, big-bandowej i folkowej, wchodząc w nurt muzyki autorskiej. Dzięki zespołowi eM Band z Jaworzna, zespołowi Jazgot z Podhala, dźwiękom gitar Marcina Zalesia z Nowej Rudy, znakomitym wpływom pianisty jazzowego Joachima Mencla z Krakowa i Thomasowi Celisowi Sanchezowi, grającemu na przeszkadzajkach, płyta klimatycznie odbiega od naszych dotychczasowych działań. Według niektórych jest eksperymentem, a według innych krokiem do przodu. Na płycie zamieszczone są loga Wałbrzycha i Jaworzna. Miasta te bardzo przyczyniły się do realizacji naszych artystycznych zamierzeń.
 
Nie tylko w naszym regionie dużym wydarzeniem jest trzecia płyta z Twoim udziałem – „Kolędałka”.
– W grudniu poprzedniego roku spotkałem się w Urzędzie Gminy Stare Bogaczowice z wójtem Mirosławem Lechem i jego zastępcą Bogdanem Stochajem. Ustaliliśmy, że nagramy wspólnie z mieszkańcami Gminy Stare Bogaczowice, przyjaciółmi z gmin sąsiednich i zaproszonymi gośćmi, płytę świąteczną. Oczywiście, w utworach znalazły się miejsca dla wokali naszych księży i gospodarzy Gminy Stare Bogaczowice. Oprócz mieszkańców, przyjaciół, księży i wójtów, udział wzięli zaproszeni: Lidia Pospieszalska, Zuzanna Iwańska, Janusz Janina Iwański, Ernest Bryll, Jerzy Trela, Darek „Maleo” Malejonek, Jan Trebunia-Tutka, Zbigniew Wodecki. Muzycznie wsparli nas m.in. Joachim Mencel, Marcin Zaleś, Thomas Celis Sanchez, Andrzej Polak. Najtrudniejsze zawsze są początki. Tak też było w tym przypadku, kiedy stanąłem przed faktem wyboru materiału na płytę. Ważne też było, gdzie nagramy materiał. Współpracowałem z wieloma zaprzyjaźnionymi studiami nagraniowymi w Polsce. Okazało się, że w Wałbrzychu bardzo pomocny był Bartłomiej Miszczyk -właściciel m23studio. Mogłem pracować z mieszkańcami i przyjaciółmi gminy na miejscu. Całość materiału zgrał i zmasterował Jacek Gładkowski, jeden z najlepszych polskich realizatorów.
 
„Kolędałka” nie jest jednak przedsięwzięciem przypadkowym.
– Nie, ponieważ od wielu lat spotykamy się w okresie świątecznym, wspólnie z mieszkańcami i przyjaciółmi muzykujemy i śpiewamy kolędy i pastorałki. Oprócz prywatnych spotkań, gramy na pasterkach, eucharystiach w naszych kościołach, oraz spotkaniach w świetlicach w Starych Bogaczowicach i Lubominie. Bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony umiejętnościami wokalnymi dzieci z Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach. Okazało się, że w naszej gminie mieszka o wiele więcej uzdolnionych ludzi artystycznie, niż się spodziewałem. Duży wpływ na poziom edukacji muzycznej w naszej gminie ma Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Bardzo wiele osób uczęszczało, bądź uczęszcza do tej szkoły. Na płycie oprócz mnie zagrali również inni absolwenci szkoły muzycznej, a zarazem nasi mieszkańcy: Wojciech Szklarkowski (min. gra na akordeonie w Kabarecie Neo-Nówka), Kuba Łakomy – perkusja (min. muzyk sesyjny w zespole FTS, oraz członek i założyciel zespołu SQUID). Do przyjaciół naszej gminy należą osoby, które na co dzień grają w filharmonii sudeckiej, uczą w szkole muzycznej, są lekarzami, rehabilitują, są policjantami, uczniami itd. Ich obecność była dla nas, mieszkańców gminy, bardzo istotna. Oprócz tego, że gramy, śpiewamy z gwiazdami wielkiego formatu, jesteśmy też twórcami muzyki, tekstów i opracowań większości utworów. Oprócz znanych pastorałek, na płycie znalazły się również utwory autorstwa naszych mieszkańców. Płyta ukazała się dzięki Wydawnictwu Świętego Pawła z Częstochowy i otrzymała patronat Programu Pierwszego Polskiego Radia.
 
A przed nami wspaniałe zwieńczenie projektu „Kolędałka”!
– Ukoronowaniem naszego wspólnego dzieła będzie koncert charytatywny, który – wspólnie z zaproszonymi gośćmi – zagramy 29 grudnia o godzinie 18.00 w Starych Bogaczowicach, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca. Dochód z koncertu zastanie przeznaczony na pomoc dla Hospicjum w Wałbrzychu. Korzystają z okazji, życzę wszystkim radosnych świąt, inspirujących do pozytywnych refleksji na temat drugiego człowieka i mistycznych uniesień przy muzyce z płyty „Kolędałka”.
Rozmawiał Robert Radczak
 mirek-kowalik
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mirosław Kowalik (fot. Jacek Zych).

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty