https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Są pieniądze na Pierwszy Biznes

Kolejnych kilkadziesiąt firm ma szansę powstać na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego, dzięki wsparciu finansowemu, jakie młodym przedsiębiorcom zapewnia rządowy program „Pierwszy biznes–Wsparcie w starcie II”. W ramach projektu Fundusz Regionu Wałbrzyskiego ma do rozdysponowania 6 mln zł.
 
frw_wsparciewstarcie2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Program jest bardzo atrakcyjną formą wsparcia dla przyszłych przedsiębiorców. Możliwość pozyskania nawet 81 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnego biznesu mają studenci, absolwenci i osoby bezrobotne. Z kolei funkcjonujący już przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości 24 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Pożyczka jest oprocentowana na poziomie 0,44% w skali roku. Młodzi przedsiębiorcy na spłatę zobowiązania mają aż 7 lat, przy czym mogą także skorzystać z rocznego okresu karencji w spłacie.
Dotychczas dzięki projektowi powstało 131 przedsiębiorstw, na które przekazano w sumie 9 mln zł. Pierwszą umowę pożyczki podpisał dwa lata temu Jakub Szymanowicz, 24-latek z Wrocławia, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Dzięki wsparciu otworzył firmę „SOLISA”, która prowadzi badania energetyczne budynków, badania termowizyjne oraz wykonuje testy szczelności obiektów.
Jedną z pierwszy osób, które skorzystały z programu była również Anna Witek, która dzięki pożyczce otworzyła własny salon piękności. Salon Naomi powstał w Świdnicy i aktualnie jest świetnie prosperującym biznesem.
– Zdecydowałam się skorzystać z programu „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” przede wszystkim ze względu na bardzo atrakcyjne warunki pożyczki, jak oprocentowanie, okres karencji i czas spłaty. Istotne było dla mnie również to, że nie musiałam zakładać działalności, żeby złożyć wniosek o pożyczkę. Dużym atutem było również wsparcie, jakim Fundusz Regionu Wałbrzyskiego otacza przyszłego przedsiębiorcę, gwarantując jednocześnie minimum formalności, przyjazną atmosferę i ekspresowe tempo obsługi – wyjaśnia Pani Anna.
Ostatnia pożyczka w ramach II edycji programu została udzielona Aleksandrze Gałek na otwarcie sklepu z częściami samochodowymi, który powstał w Piławie Dolnej. Pani Aleksandra otworzyła sklep przy wsparciu swojego taty – mechanika, tworząc tym samym firmę rodzinną.
Rządowy program daje szansę na rozpoczęcie własnej działalności osobom bez doświadczenia i bez kapitału, ale z realnymi pomysłami na biznes. Przedsiębiorcy, funkcjonujący już dzięki programowi „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, świadczą m.in. usługi fotograficzne, reklamowe, gastronomiczne, hydrauliczne, pośrednictwa finansowego czy treningu sportowego. Na przeprowadzenie całego przedsięwzięcia i rozdysponowanie 6 mln zł Fundusz Regionu Wałbrzyskiego ma dwa lata. Warto jednak się pospieszyć, ponieważ – ze względu na duże zainteresowanie produktem – poprzednie edycje programu były realizowane znacznie szybciej.
Wszelkie informacje oraz dokumenty dotyczące programu dostępne są na stronie www.frw.pl.
(AL)

REKLAMA

Kliknij tutaj