https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Spotkanie kolarskich pokoleń

 
Kolarstwo pod Chełmcem narodziło się krótko po II wojnie światowej, ale w ramy organizacyjne ujęte zostało kilka lat później.
 
„Pierwszą sekcję kolarstwa szosowego założył w 1950 r. KS Górnik Wałbrzych. Pierwszym kierownikiem sekcji był Mieczysław Sidor. Tradycyjnie na rozwój tej sekcji w Wałbrzychu wpływ miało powiązanie z kolarstwem francuskim. Drużyna Polonii Francuskiej startująca w Wyścigu Pokoju, miała sportowy i polityczny patronat w Centrali Sportowej CRZZ. Natomiast w Wałbrzychu Zarząd Okręgu CRZZ prowadzony przez całe grono reemigrantów, zaoferował umieszczenie w swoich pomieszczeniach bazy sprzętowej serwisu naprawczego dla kolarskiej ekipy Polonii Francuskiej na czas Wyścigu Pokoju. W dowód dobrej współpracy, Francuzi podarowali dla sekcji Górnika dwa rowery wyścigowe” – czytamy w książce Kazimierza Niemierki „60 lat sportu wałbrzyskiego”. Takie były początki naszego kolarstwa. Dodać należy, iż pierwszy wyścig, zorganizowany z okazji święta 22 lipca 1950 r., Górnik zorganizował na ówczesnej alei Stalina (obecnie Wyzwolenia). Zwyciężył Edmund Mendel. Warto dodać, że Górnik jest najstarszym klubem kolarskim na Dolnym Śląsku. Sporo miejsca musielibyśmy przeznaczyć w gazecie, by prześledzić koleje losu tej dyscypliny w Wałbrzychu. Z konieczności więc przytoczymy tylko niewielką część nazwisk z nią związanych.
Postacią główną jest oczywiście Dariusz Baranowski: 9. w jeździe indywidualnej na czas podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, 3-krotny zwycięzca Tour de Pologne, 11. kolarz Giro d’ Italia i 12. Tour de France, drugi w Wyścigu Pokoju. Startował też w IO w Barcelonie. Radosław Romanik, to szosowy mistrz Polski, 6-krotny triumfator Karkonosze Tour i Bałtyk-Karkonosze Tour, brązowy medalista górskich MP, wielokrotnie wygrywał kolarskie etapówki znaczone wspinaczkami, ścigał się w igrzyskach w Atenach oraz w MŚ. Joanna Ignasiak zgarnęła (była m.in. dwukrotnie mistrzynią seniorek na czas) 25 medali MP na szosie i torze w różnych kategoriach wiekowych. Oczywiście, lista osiągnięć wspomnianej trójki jest znacznie dłuższa. Ich trenerem był Jarosław Nowicki. Obecnie z powodzeniem szkoli w Górniku kolarski narybek. Trudno przy tej okazji nie wymienić (nieżyjącego już) Janusza Wilczewskiego, założyciela w Górniku grupy żeńskiej, Kazimierza Chrapka -wieloletniego prezesa klubu, sprawnego organizatora, menedżera i sponsora miejscowego kolarstwa, a także działaczy: Jana Macelucha i Kazimierza Pisarka oraz nieżyjącego już Lesława Nogawki, który dostarczał kolarskie talenty ze Starych Bogaczowic.
Władysław Moczadłowski, Michał Wisel, Zbigniew Kaźmierczak, Marek Henczka (pierwszy trener Baranowskiego, uczestnik Tour de l’ Avenire), Stefan Dziedzic, Andrzej Machciński, Ryszard Wrona (dwukrotny medalista MŚ i zdobywca srebrnego krążka ME mastersów), Franciszek Jowik, Tadeusz Drab, Mariusz Piotrowski, Daniel Rudnicki, Tomasz Szolc, Dawid Ździebłko, Piotr Paduch, Tomasz Kaszuba, Agata Bułat, Natalia Frączek, Agata Stokłosa – to tylko niektórzy z długiej listy tworzących „górniczą” historię kolarstwa. A przecież w Szczawnie-Zdroju długo działał klub MTB Wieża Anna, organizator m.in. zawodów Pucharu Świata w four crossie, z tak ważną postacią, jak Andrzej Skrzypczak, a obecnie wśród najlepszych krajowych „górali” są zawodnicy (m.in. Filip Helta i Patrycja Piotrowska) z KKW Superior. Możliwe, że doczekamy się wznowienia takich imprez, jak Złota Spinka Prezydenta Wałbrzycha, popisów w four crossie na Słonecznej Polanie oraz największej w Polsce górskiej etapówki dla pań…
 
*  *  *
 
Głównym punktem obchodów jubileuszowych, była al. Podwale na wałbrzyskim Podzamczu, gdzie doszło do spotkania kolarskich pokoleń. Narybek tej dyscypliny miał okazję spotkać się z byłymi zawodnikami, znajdującymi się na samym początku miejscowej historii kolarstwa, ale ciągle utrzymującymi kontakt z rowerem, dzięki któremu zachowali zdrowie i kondycję.
W wyścigach młodzików i juniorów młodszych, oprócz kolarzy Górnika, na pętli o długości 1800 m rywalizowali także zawodnicy z 8 innych klubów naszego regionu. Efektownym zwycięstwem wśród młodziczek popisała się Julia Kowalska, która jest jedną z największych nadziei trenera Nowickiego. Może pójdzie w ślady Ignasiak?
Wisienką na jubileuszowym torcie, był wyścig mastersów, w którym pojechali m.in.: ponad 80-letni Józef Stabiński, który ścigał się jeszcze w połowie lata 50. XX w., Zygmunt Pfeifer (niedawno zdobył kolejny tytuł mistrza Polski mastersów), Dariusz Popiel, towarzyszący w początkach kariery Darkowi Baranowskiemu, niezmordowany rowerowy podróżnik po Europie Henryk Fortoński oraz Radek Romanik, obecnie prowadzący w Wałbrzychu rowerowy sklep i serwis. Zwyciężył właśnie Romanik, ale przecież nie wygrana była tu najważniejsza. Zmaganiom kibicował m.in. Adam Górecki, obecnie wójt gminy Czarny Bór, a niegdyś rywal Radka na szosie.
– Wałbrzyskie kolarstwo dołożyło ważną cegiełkę do rozwoju tej dyscypliny. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do złożenia serdecznych podziękowań wszystkim, którzy mają swój udział w tym dziele – powiedział goszczący na obchodach jubileuszowych prezes PZKol Wacław Skarul, który uczestniczył w dekoracji najlepszych. Wśród gości byli również wiceprezes PZKol Bogdan Rzepka i członek zarządu związku Marek Truchan. Szkoda, że zawiedli przedstawiciele dolnośląskiego związku…
Andrzej Basiński
 
gorecki kolarki
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wójt gminy Czarny Bór Adam Górecki, który niegdyś jeździł z Romanikiem wśród zawodniczek Górnika, od lewej: Julia Kowalska, Adrianna Rasińska, Wiktoria Wegrzynowska, Kinga Kopiwoda.
 
***
Wyniki
 
Młodzicy (8×1,8 km): 1. Maciej Strzelczyk, 2. Patryk Bogdanik (obaj UKS Moto Jelcz), 3. Karol Woźniak (LKKS Górnik Wałbrzych).
 
Młodziczki (7×1,8 km): 1. Julia Kowalska (Górnik), 2. Anita Małek (UKKS Oriens Chojnów), 3. Adrianna Rasińska (Górnik).
 
Juniorki młodsze (8×1,8 km): 1. Sara Tonder (MKS Karolina B&W Jaworzyna Śląska), 2. Alicja Gałas (UKK SIGO-GIM B&W Jaworzyna Śląska), 3. Paulina Pastuszek (Karolina), 4. Wiktoria Węgrzynowska (Górnik).
 
Juniorzy młodsi (10×1,8 km): 1. Kacper Póltorak (KS Deichmann ABUS-MAT Sobótka), 2. Łukasz Michalski (Moto Agbud Stelwed Jelcz Laskowice).
 
Klasyfikacja klubowa: 1. Górnik – 34 pkt, 2. Karolina – 40, 3. Oriens – 28.
 
Mastersi (5×1,8 km): 1. Radosław Romanik, 2. Oskar Makowski, 3. Adam Paduch, 4. Stefan Dziedzic, 5. Marcin Merk, 6. Jarosław Baranowski (uczestniczyło 27 zawodników).

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty