https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Obwodnica coraz bliżej

300 milionów złotych – taki jest szacunkowy koszt budowy zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Gmina Wałbrzych będzie finansowała budowę drogi w granicach miasta, natomiast Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odcinek przebiegający przez Szczawno Zdrój.
A. Wieniawskiego-28.06.2015
 
 
 
 
 
 
 
Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha została zapoczątkowana na przełomie XX i XXI wieku, ale w 2002 roku prace zostały zatrzymane. Największa w historii miasta inwestycja budziła wiele kontrowersji i nie obyło się bez spraw sądowych. Jednak w ostatnich latach, po długotrwałym przestoju spowodowanym sporami kompetencyjnymi o to, kto ma budować i finansować budowę tej drogi, w końcu sprawa ruszyła z miejsca. Przede wszystkim zostały wznowione prace projektowe i zostały podjęte działania mające na celu przygotowanie gruntów pod budowę dwupasmowej drogi o długości około 6 kilometrów, która ma połączyć rondo na pograniczu Podzamcza, Piaskowej Góry i Szczawna Zdroju ze skrzyżowaniem ulic Wysockiego i Sikorskiego w centrum Wałbrzycha. Na trasie będą ulokowane trzy węzły: przy ulicach Wyszyńskiego w dzielnicy Piaskowa Góra (teraz jest tam wjazd na niedokończoną drogę, która biegnie za szpitalem im. Sokołowskiego w kierunku ulicy św. Kingi w dzielnicy Stary Zdrój), Żeromskiego na Starym Zdroju oraz Reja w Śródmieściu. Powstanie także nowy wiadukt na linią kolejową Wałbrzych Główny – Wałbrzych Miasto. To wymagało wyburzenia wielu budynków i przesiedlenia kilkudziesięciu rodzin.
– 36 rodzin otrzymało od miasta mieszkania o wyższym standardzie od tych, w których dotychczas mieszkały – zapewnia prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Gmina na początku lutego 2016 roku otrzymała zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co otwiera drogę do pozyskania pieniędzy na to przedsięwzięcie.
– Do 30 kwietnia 2016 roku nasz wniosek zostanie złożony w Centrum Unijnych Programów Transportowych, ponieważ brakujące pieniądze na budowę chcemy pozyskać z funduszy unijnych. Będziemy także starali się o dotacje z budżetu państwa, ale nie będą to wielkie środki – dodaje prezydent Wałbrzycha.
Na razie nie wiadomo jak długo będą trwały jeszcze przygotowania do rozpoczęcia prac na drodze. Władze miasta szacują, że same roboty budowlane będą trwały około trzy lata.
(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj