https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jubileusz królowej

W tym roku wałbrzyska lekka atletyka obchodzić będzie jubileusz 70-lecia. W tym czasie „królowa sportu” w naszej części Dolnego Śląska doczekała się wielu znakomitych zawodniczek i zawodników, uczestników igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, rekordzistów Polski. Oby kolejne lata przysporzyły wałbrzyszanom za przyczyną ich następców wielu radości i wzruszeń.
Zaproszenie-Gornik lekka
Do tego wyjątkowego jubileuszu będziemy jeszcze wracać. Dziś zaznaczymy tylko, że „ojcem” tej dyscypliny w naszym mieście był Józef Siwak z Górnika – Dolnośląskich Zakładów Przemysłu Węglowego, a pierwsze zawody lekkoatletyczne odbyły się na ulicach Wałbrzycha 14 kwietnia 1946 r. Był to bieg uliczny wokół ratusza, a zwyciężył zawodnik Chrobrego Alfred Labus; Siwak zajął trzecie miejsce.
 
Długo można by wyliczać tych, co rozsławiali Wałbrzych na bieżniach, rzutniach i skoczniach, a także ich wychowawców, szkoleniowców oraz organizatorów lekkoatletycznej rywalizacji. Z pewnością główną postacią jest Stanisław Grędziński, który działa na sportowym polu do dziś, kierując zawodnikami Górnika i wykorzystując swoje politechniczne wykształcenie do budowy i modernizacji obiektów sportowych. Jego szczytowym osiągnięciem było zdobycie dwóch tytułów mistrza Europy w Budapeszcie w 1966 r. – w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4×400 m. Był uczestnikiem polskiej sztafety, która otarła się o brązowy medal na igrzyskach w Meksyku w 1968 r. Andrzej Kupczyk zajął 7. miejsce na 800 m na IO w Monachium w 1972 r. Poza nimi warto wspomnieć m. in. o Krzysztofie Krawczyku, mistrzu Europy juniorów w skoku wzwyż i olimpijczyku z Seulu, chodziarzu Romanie Magdziarczyku, olimpijczyku z Sydney i Aten, który dba teraz o „rozbieganie” Wałbrzycha, płotkarzu Adamie Galancie, wieloboistkach Urszuli Włodarczyk i Beacie Łukaszewskiej, przeszkodowcu Krzysztofie Wesołowskim, młociarzach Rajmundzie Niwińskim i Piotrze Gaździku, trójskoczkach Adamie Adamku i Janie Zdanowiczu, dyskobolce Danucie Głogowskiej-Nowackiej, długodystansowcach Henryku i Bogdanie Połciach, Janie Leśniaku oraz Leszku Zającu, wieloboiście Stanisławie Przybylskim, czterystumetrowcu Mieczysławie Pawlusińskim, który był też cenionym organizatorem imprez, skoczku wzwyż Janie Kaczmarku, chodziarzach Agnieszce i Ryszardzie Wyszyńskim, oszczepniku Edwardzie Szczepanku, sprinterach Krzysztofie Sieńce, Januszu Batorze i Piotrze Kinerze, długodystansowcu i organizatorze Marku Henczce, jak również o całej plejadzie maratończyków z Witoldem Radke, zdobywcy Korony Maratonów Świata, Józefie Żuku, który przebiegł już ponad 200 biegów na tym dystansie, Edwardzie Baczewskim, o braciach Mirosławie, Januszu i Kazimierzu Kaczugach i jeszcze wielu innych. W ostatnich latach honoru wałbrzyskiej lekkiej atletyki bronili m. in. Krystyna Szalwa (sprint), Łukasz Pryga (400 m), Patryk Baranowski (800 m), Piotr Dąbrowski (1500 m), Piotr Pytlak (kula), Mateusz Jopek (skok w dal) i Weronika Grzelak (wielobój).
 
Należy oczekiwać, że o wałbrzyskiej „królowej sportu” jeszcze będzie głośno, chociażby tylko za przyczyną utalentowanej młodzieży, gdyż w ostatnich dziesięcioleciach tak się sprawy i sportowe finanse ułożyły, że seniorzy rozwijają swoje umiejętności już gdzie indziej.
 
Główne obchody 70-lecia wałbrzyskiej lekkiej atletyki odbędą się 17 września.
 
Andrzej Basiński

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty