https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kolarze uczą się języków

Działająca w kilku miejscowościach ziemi wałbrzyskiej Akademia Kolarska „seven.R.sport”, zakończyła rok nie tylko sukcesami młodych zawodników, ale i… osiągnięciami lingwistycznymi. – Nasz kolarski narybek robi szybkie postępy nie tylko na trasach wyścigów, ale i w nauce języka angielskiego i hiszpańskiego – powiedział Rafał Wiśniewski, generalny menedżer akademii.
 
Podkreślił, że znajomość języków obcych wpłynie na zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie młodych kolarzy oraz ułatwi im kontakty z rywalami i mediami podczas zagranicznych imprez i obozów. – Chcemy, aby mogli tam czuć się swobodnie. Każda pozaszkolna edukacja, to wartość dodana. Dzisiejszy sport to nie tylko trening fizyczny.
Szkoła językowa „empik school” została oficjalnym partnerem akademii, zapewniając kursy językowe dla zawodników.
– Jeśli chodzi o zajęcia fizyczne, dużą wagę przykładamy do zajęć ogólnorozwojowych, których mamy szerokie spektrum, m. in. z zakresu lekkiej atletyki i pływania.
– Członkowie akademii rekrutują się z klas I–VI szkół podstawowych oraz gimnazjów. Obecnie zrzeszamy 34 zawodników, z których 22 to licencjonowani żacy, młodzicy i juniorzy młodsi. Pozostała 12 to dzieci z klas I -III, które również startują w imprezach kolarskich. Ciągle prowadzimy nabór – wyjaśnił Rafał Wiśniewski.
Dzieci z klas I-III trenują 3 razy w tygodniu po 60 minut, z klas IV-VI też 3 razy, ale po 2 godziny. Młodzicy i juniorzy młodsi ćwiczą 4 razy tygodniowo. Do tego dochodzi nauka języków.
– Nasi trenerzy, to byli renomowani kolarze: Radosław Romanik, mistrz Polski na szosie w 2001 roku, wielokrotny zwycięzca wyścigów etapowych, olimpijczyk z Aten i 33. kolarz Giro d’ Italia oraz Joanna Ignasiak, 24-krotna medalistka mistrzostw Polski na szosie i torze, m. in. dwukrotna mistrzyni Polski elity w jeździe indywidualnej na czas – dodał.
Trenerem pływania jest Piotr Balcerzak, dwukrotny mistrz Polski ratowników.
Akademia zapewnia zawodnikom profesjonalny serwis i opiekę medyczną. Nad ich zdrowiem czuwają fizjolodzy sportu, fizjoterapeuci i dietetycy, wśród których jest Marcin Modrzejewski, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Polski w kulturystyce i drugi w Pucharze Polski strongmanów.
Grupa składa się z szosowców i „górali”. Jeśli chodzi o tych drugich, starsi startują w maratonach MTB, a młodsi w cross country.
W kończącym się roku „akademicy” rywalizowali w 36 imprezach, np. w Nutella Mini Tour de Pologne w Krakowie, Memoriale im. Stanisława Szozdy w Prudniku oraz w Mistrzostwach Polski Szkółek Kolarskich w Obiszowie.
– W Mini Tour de Pologne Mateusz Ślawski był drugi, a Kamila Ślawska trzecia, Kamila wygrała z dużą przewagą Memoriał Szozdy, a w mistrzostwach szkółek kolarskich trzecia była Hanna Demeszuk, a czwarta Kamila. Żakini Julia Gostomczyk wygrywa ze starszymi koleżankami – prezentuje swoich najlepszych Radosław Romanik.
Oprócz nich obiecująco zapowiadają się: Krzysztof Wierzelewski, Marcin Rozmiarek i Kacper Andrejczuk.
– Zajęcia językowe  sprawiają kolarzom wielką frajdę i żaden z nich się nie wyłamał. Konwersują, aż miło posłuchać – zaznaczył generalny menedżer.
W lutym 8 zawodniczek i zawodników wyjedzie na 12-dniowe zgrupowanie do Francji.
– Do sezonu przygotowywać się będziemy w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu, trenując z tamtejszą grupą szosową – zaznaczył Romanik.
Mottem akademii są słowa amerykańskiego pisarza Roberta Colliera: „Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień”.
– Jestem przekonany, że systematyczna i konsekwentna praca z naszą młodzieżą, zaowocuje w akademii jeszcze wieloma dobrymi wynikami sportowymi, a także w nauce języków obcych – podsumował Rafał Wiśniewski.
Andrzej Basiński
Kamila Slawska
Kamila Ślawska trzecia w Mini Tour de Pologne.

REKLAMA

Kliknij tutaj