https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wałbrzyszanie zdominowali Puchar Polski

Kolarze górscy KKW Superior Wałbrzych z sukcesami wystartowali w kolejnej edycji tegorocznego Pucharu Polski MTB XCO. Tym razem ścigali się w Skomielnej Białej w województwie małopolskim. Filip Helta w kategorii juniorów oraz Aleksandra Podgórska w kategorii elita kobiet przed startem w Skomielnej prowadzili w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w swoich kategoriach, juniorka Patrycja Piotrowska zajmowała 2, Junior młodszy Kamil Tarnawski 3, a Natalia Jeruzalska wśród Juniorek młodszych 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Takie wyniki musiały spowodować, że zawodnicy z Wałbrzycha byli faworytami w swoich kategoriach wiekowych.
Filip Helta - PP MTB 1m Junior
Tak jak w całej Polsce na trasie Pucharu Polski była piękna słoneczna pogoda, jednak w takich warunkach kolarze muszą dobrze oszacować swoje siły oraz uzupełniać płyny, żeby na trasie nie zabrakło im sił. Wszyscy kolarze KKW Superior Wałbrzych spełnili cele na ten wyścig.
Dobrze spisali się także juniorzy i juniorki młodsze. W wyścigu kobiet po raz kolei na podium stanęła Natalia Jeruzalska i zajmując 3 miejsce zbliżyła się do podium w klasyfikacji generalnej oraz zapewniła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, czyli zawodach o Mistrzostwo Polski dla juniorów młodszych. Jej koledzy Kamil Tarnawski i Dariusz Michalik zajęli miejsca 7 i 25. I wywalczyli kolejne punkty Pucharu Polski oraz eliminacji OOM.
– Jestem zadowolona ze startu. Kolejne podium to bardzo dobry wynik. Niestety popełniłam błąd na drugim okrążeniu – uderzyłam w drzewo i musiałam na chwilę się zatrzymać, przez co rywalki mi uciekły. Szkoda, że po raz kolejny juniorki młodsze musiały startować na uproszczonej trasie bez najciekawszych elementów – powiedziała na mecie Natalia Jeruzalska.
– To nie był mój najlepszy wyścig, pogoda dawała się we znaki, a rywale uciekli mi już na pierwszych długich i stromych podjazdach. Tym razem tylko 7 miejsce, ale ważne, że na OOM będę stał w pierwszym rzędzie – mówił Kamil Tarnawski po wyścigu
A Dariusz Michalik dodał:
– To był ciężki wyścig. Ważne, że zdobyłem kolejny punkt. Czekam na oficjalne wyniki, ale chyba zakwalifikowałem się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.
Filip Helta w kategorii juniorów od startu nadawał tempo wyścigu. Filip aktualnie przebywa na zgrupowaniu kadry Polski juniorów, dlatego wyróżniał się na trasie, jadąc w biało-czerwonych barwach. Na drugim okrążeniu zaatakował z grupy zawodników i żaden z rywali nie był w stanie utrzymać jego tempa. Wygrał swój wyścig po samotnej jeździe w kategorii Juniorów i z dużą przewagą przyjechał na metę przed aktualnym mistrzem Polski Marcelim Bogusławskim. Dzięki wygranej utrzymał pozycję lidera Pucharu Polski i powiększył swoją przewagę nad rywalami. Patrycja Piotrowska po raz trzeci w tym roku stanęła na podium Pucharu Polski MTB, zajmując 3 miejsce w Skomielnej Białej i w klasyfikacji generalnej zajmuje drugie miejsce.
– Jestem bardzo zadowolony ze startu. Trasa nie należy do moich ulubionych, a sztywne sztajfy dają się we znaki, ale od startu ustaliłem taktykę, że gdy tylko będzie okazja to zaatakuję samotnie. Taktyka okazała się bardzo skuteczna, rywale nie byli w stanie jechać moim tempem i jadąc sam przyjechałem na metę z dużą przewagą nad rywalami. Dzisiaj urodziny ma mój trener Roman Magdziarczyk, więc zwycięstwo to mały prezent ode mnie – powiedział lider Pucharu Polski Juniorów Filip Helta.
Po raz pierwszy w tym sezonie w Pucharze Polski MTB wygrała także Aleksandra Podgórska w kategorii elite kobiet. Dotychczasowa liderka cyklu zajmowała miejsca na podium, ale brakowało do kompletu zwycięstwa. W Skomielnej Białej była bezkonkurencyjna i po samotnej walce na czele stawki na metę przyjechała z prawie 3- minutową przewagą nad drugą zawodniczką. Ola pojawiła się także nad podium po raz drugi, ponieważ ma dopiero 21 lat wygrała także rywalizację w kategorii młodzieżowców do 23 lat.
– Mimo że wygrałam z dużą przewagą to jechałam asekuracyjnie. Samotna jazda w upalnej pogodzie szczególnie na takiej trasie gdzie były długie podjazdy może być zdradliwa i trzeba dobrze ocenić swoje siły. Zaatakowałam na drugim okrążeniu, jechałam swoim tempem i powoli zwiększałam przewagę. Cieszę się z podwójnego zwycięstwa i utrzymania pozycji liderki Pucharu Polski – mówiła na mecie Aleksandra Podgórska.
Zadowolenie zawodników podziela także Arkadiusz Stokłosa, menedżer grupy KKW Superior Wałbrzych.
– To był ważny sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski MTB, które już za dwa tygodnie odbędą się w Sławnie oraz Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży, w trakcie której juniorzy młodsi będą walczyć o koszulkę za 3 tygodnie w Głogowie. Wyścig w Skomielnej to ostatni duży wyścig w Polsce przed Mistrzostwami Polski i na starcie stanęła większość zawodników, która będzie walczyć o medale i koszulkę mistrza Polski. Tym bardziej jestem zadowolony z naszego startu. Zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony i widać, że forma przed docelową imprezą idzie w górę. Za tydzień startujemy jeszcze w Pucharze Czech u naszych sąsiadów i po tym bezpośrednim sprawdzianie wyjeżdżamy do Sławna. Jesteśmy także zadowoleni ze zwycięstwa w klasyfikacji klubowej w Pucharze Polski w Skomielnej i umocnieniu 1 pozycji w klasyfikacji generalnej.
Klasyfikacja drużynowa to tegoroczna nowość w Pucharze Polski MTB. Do klasyfikacji punktuje trzech najlepszych zawodników z każdego klubu. A KKW Superior Wałbrzych w każdej z dotychczasowych 4 edycji Pucharu Polski, dzięki wyrównanemu składowi, zajmował miejsca na podium, a aktualnie jest liderem na półmetku rywalizacji. Za wałbrzyskim klubem są m.in. KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów, UKS Sokół Goodman Zator, czy grupa zawodowa JBG-2 Professional MTB Team.
– To duży sukces naszych kolarzy, którzy od kilku lat udowadniają, że są w Polskiej czołówce indywidualnie, ale też, jako klub. W ubiegłym roku zdobyli tytuł II wicemistrza Polski w sztafecie drużynowej i w Sławnie będą bronić medalu, ale także zostali nagrodzeni tytułem najlepszego klubu w Polsce w kategorii juniorów – dodaje Arkadiusz Stokłosa.
(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj