https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Książę honorowym obywatelem

Rada Miejska Wałbrzycha jednogłośnie zagłosowała za przyznaniem Księciu Bolko von Pless tytułu honorowego obywatela miasta Wałbrzycha. Uhonorowanie głowy rodziny Hochbergów i ostatniego przedstawiciela jej książańskiej linii odbyło się z inicjatywy mieszkańców Wałbrzycha i ziemi wałbrzyskiej.
ksiazeca para
 
 
 
 
 
 
Wniosek do wałbrzyskich radnych przygotowała Fundacja Księżnej Daisy von Pless, w porozumieniu z przewodnikami książańskimi, terenowymi i sudeckimi, którzy wyszli z inicjatywą uhonorowania księcia Bolko von Pless już w 2014 roku.
–To wspaniała wiadomość. Książę Bolko von Pless promuje Książ, Wałbrzych i porozumienie miast partnerskich z górnośląską Pszczyną. Mówi często i pięknie o wyjątkowej historii naszych ziem i integracji europejskiej, która jest dla niego i dla nas bardzo ważna – cieszy się Mateusz Mykytyszyn z Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Bolko VI Książe Pszczyński, Hrabia von Hochberg i baron na Książu (Bolko, Fürst von Pless, Graf von Hochberg, Freiherr zu Fürstenstein) urodził się 3 kwietnia 1936 roku jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clothilde, z domu de Silva. Dziadkami księcia Bolko ze strony ojca są książę Hans Heinrich XV i księżna Daisy von Pless. Rodzina Hochbergów była właścicielem zamku Książ od 1509 do 1943 r. Potomek właścicieli Książa, Pszczyny, Szczawna Zdroju, Wałbrzycha, Świebodzic, Boguszowa i Mieroszowa bywa w Wałbrzychu regularnie od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Po 1989 roku, a szczególnie po Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1993 roku, włączył się w promocję zamku Książ jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu. Od tego czasu regularnie odwiedza zamek i włącza się w organizację przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: wystawy, koncerty, publikacje. Książe Bolko von Pless jest również orędownikiem ponadregionalnej współpracy miast Wałbrzych i Pszczyna, które w przeszłości stanowiły wspólne dominium, połączone unią personalną w osobie kolejnych właścicieli z rodziny von Pless, a od 2013 roku są miastami partnerskimi.
Zamieszkały na stałe w Monachium, Książę Bolko jest seniorem i głową rodziny Hochbergów. Ma jedną córkę – Felicitas. Wobec braku męskiego potomka, wolą księcia Bolko jest, aby w przyszłości tytuł księcia von Pless odziedziczył jego kuzyn, Peter von Hochberg z linii na Roztoce. Honorowym obywatelem miasta Pszczyny Książę Bolko jest od 2008 roku.
– Uznanie ostatniego męskiego przedstawiciela Hochbegów z Książa za honorowego obywatela naszego miasta będzie nie tylko symbolicznym uznaniem zasług jego przodków, ale też docenieniem przez radę zaangażowania mieszkańców w żmudny proces odkrywania historii naszych ziem, zapełnianiu jej białych plam, a tym samym jeszcze bliższego i trwalszego do niej przywiązania – czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miejskiej Wałbrzycha.
(RED)
 
 

REKLAMA

Kliknij tutaj