https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Musimy wykorzystać potencjał miasta

Po wielu namowach postanowiłem jednak startować w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej Wałbrzycha. Na stronie http://pawelorfin.pl/ oraz na facebooku na bieżąco umieszczam informacje o prowadzonych działaniach i – przede wszystkim – przedstawiam szczegółowo swój program wyborczy. Gorąco zachęcam do kontaktu i dyskusji o tym, co można zrobić dla naszego miasta. Każdy odzew jest ważny – również krytyka. Zapraszam do dyskusji, a poniżej przedstawiam drugą część mojego programu.
db2010
Więcej pieniędzy na sport!
 
W naszym mieście sport od dawna traktowany był jak niechciane dziecko. Wraz z upadkiem kopalń skończyło się finansowanie klubów sportowych. W chwili obecnej kluby działają tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu działaczy sportowych. Zaangażowaniu nie tylko swojego czasu, ale też prywatnych pieniędzy. Klubom brakuje środków na podstawowe rzeczy. Musimy to zmienić! Powinniśmy przeznaczyć wystarczające środki na uprawianie sportu przez nasze dzieci. Nie każdy musi osiągnąć poziom mistrzowski. Dzięki sportowi na pewno będą zdrowsze, ale przede wszystkim ochronimy je przed bezmyślnym zabijaniem nudy, która często pcha ich w alkoholizm, narkomanię czy działalność przestępczą. Wałbrzych na sport (dz. 926 budżetu) przeznacza zaledwie 1,1% wartości budżetu miasta. To strasznie mało jeśli porównamy inne miasta o podobnej wielości: Gorzów Wielkopolski 2,48%, Zielona Góra 4,55% czy Elbląg 5,13%. Jeszcze gorzej wygląda dotacja dla klubów. Wałbrzych zaledwie 0,18% (1,1 mln zł), a Gorzów Wielkopolski 0,54% (2,6 mln zł), Zielona Góra 0,91% (4,9 mln zł) czy Elbląg 0,88% (3,8 mln zł). Dane zostały zebrane z budżetów 2014 umieszczonych w BIP poszczególnych miast. Jeśli będę miał zaszczyt zostać radnym zrobię wszystko, by dotacja dla klubów i stowarzyszeń sportowych wzrosła dwukrotnie. Sądzę, że na to powinniśmy przeznaczyć w pełni opłaty alkoholowe, które płacą nasze sklepy do budżetu miasta (kwota 2,2 mln rocznie).
 
Zmiany w organizacji ruchu drogowego
 
Czy poruszając się po Wałbrzychu nie pomyśleliście o złej organizacji ruchu drogowego? Nie denerwuje Was, że w ostatnich latach urzędnicy nie tylko nie ułatwiają nam życia, tylko wręcz utrudniają? Wyznaczane są przejścia dla pieszych w miejscach, gdzie nie mają one sensu. Wprowadzany jest bezmyślnie ruch jednokierunkowy, co utrudnia życie nie tylko okolicznym mieszkańcom. Dlaczego nikt nie liczy się z naszym zdaniem? Według mnie najgorsze w tym wszystkim jest to, że decyzję podejmuje ktoś jednoosobowo lub w bardzo wąskim kilkuosobowym gronie. Dlaczego nikt nas, mieszkańców nie pyta o zdanie? Mało tego – gdy mieszkańcy zwracają się z problemem do władz miasta są lekceważeni. Konkretne przykłady znajdą Państwo na mojej stronie internetowej http://pawelorfin.pl/. Jeśli będzie mi dane zostać Radnym zrobię wszystko, aby organizacją ruchu drogowego zajęli się fachowcy. Zapewnię, by urzędnicy wsłuchiwali się w głosy mieszkańców i poważnie traktowali ich wnioski.
 
Wykorzystać potencjał turystyczny
 
Wałbrzych ma fantastyczne położenie i należy to wykorzystać, inwestując w rozwój turystyki. Każda złotówka wydana w tym kierunku przyczyni się do powstania atrakcyjnych miejsc pracy dla mieszkańców naszego miasta. Możemy zaoferować atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu dla Wałbrzyszan, ale również przyciągnąć wielu turystów z Dolnego Śląska i innych regionów Polski. Wałbrzych leży w centrum interesującego regionu turystycznego. Niemcy fantastycznie wykorzystywali możliwości naszego regionu. Turystyka może być szansą dla naszego miasta! Niewątpliwe atrakcje w naszej okolicy to zamek Książ i palmiarnia. Niestety, większość turystów na tym kończy zwiedzanie i nie poznaje naszego miasta. Centrum miasta, mimo swego piękna, pustoszeje coraz bardziej. Aby ożywić centrum Wałbrzycha należy wyznaczyć strefę pieszą (Rynek, pl. Magistracki i okolice), zapewniając jednak wygodne parkowanie w pobliżu. Parking na pl. Rycerskim to zbyt mało, tym bardziej, że nie można na niego wjechać od strony ulicy Słowackiego. Preferencje podatkowe dla lokali gastronomicznych, klubów, kawiarni, ogródków piwnych – aby zachęcić do spotkań w wolnym czasie. Należy lepiej zagospodarować park Sobieskiego, czyniąc z niego modne miejsce spotkań Wałbrzyszan. Jednak najlepszym sposobem na przyciągnięcie dużej liczby turystów jest budowa centrum sportów górskich i zimowych na Podgórzu (Borowa Góra, Barbarka, Wołowiec). Należy dążyć do pozyskania prywatnego inwestora do budowy m.in. wyciągu krzesełkowego na Borową i tras narciarskich o zróżnicowanych trudnościach. Góra Borowa to najwyższy szczyt w naszych okolicach, leżący w granicach miasta. Spora różnica wysokości pozwala nie tylko na poprowadzenie tras narciarskich i snowboardowych, ale również ułatwi wykorzystanie Gór Wałbrzyskich na narciarstwo biegowe, kolarstwo mtb, trasy trekingowe i piesze. Często odwiedzane są wieże widokowe na Chełmcu i Wielkiej Sowie. Wybudowanie takiej wieży na Borowej z pewnością zwiększy zainteresowanie tą częścią Wałbrzycha, z najpiękniejszą panoramą na nasze miasto. Wraz z kompleksem prywatni przedsiębiorcy zbudowaliby infrastrukturę towarzyszącą: sklepy, wypożyczalnie, lokale gastronomiczne, miejsca noclegowe etc. – zapewniając wiele miejsc pracy o atrakcyjnym wynagrodzeniu. Może się to udać przy dużym zaangażowaniu miasta (praktyczne wykorzystanie obiektów przez wałbrzyską młodzież – dotacja, tzw. dźwignia finansowa), samorządu regionalnego (inwestycja z urzędem marszałkowskim) i wykorzystaniu dotacji europejskich.
Paweł Orfin
 
Materiał sfinansowany przez KWW PiS

REKLAMA

Kliknij tutaj