Rowerowy raj

Strefa MTB Sudety – największy w Polsce system górskich tras rowerowych – już służy wielbicielom dwóch kółek. Do ich dyspozycji jest 21 tras o łącznej długości ok. 450 kilometrów!
strefa mtb sudety gluszyca
Prace nad stworzeniem Strefy MTB Sudety trwały ponad dwa lata. Oficjalne otwarcie Strefy MTB Sudety nastąpiło 14 września. Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele 8 dolnośląskich gmin i 4 nadleśnictw, w których pasjonaci kolarstwa górskiego ze Stowarzyszenia Strefa MTB Sudety zbudowali system 21 tras MTB. Podmioty te reprezentowali: burmistrz Mieroszowa Andrzej Laszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Głuszycy Janusz Rech, dyrektor Centrum Sprotu w Walimiu Artur Jarczok, burmistrz Pieszyc Mirosław Obal, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, zastępca burmistrza Bielawy Mariusz Pach oraz wójt Stoszowic Marek Janikowski. Nadleśnictwa reprezentowali: Nadleśnictwo Jugów – nadleśniczy Jan Lenart, Nadleśnictwo Świdnica – nadleśniczy Jan Dzięcielewski, Nadleśnictwo Bardo – Roman Warzecha. Przedstawiciele gmin i nadleśnictw, wraz z członkami zarządu Stowarzyszenia Strefa MTB Sudety, połączyli na scenie fragmenty mapy tras rowerowych, przypadające na każdą gminę, obejmujące swym zasięgiem obszar od Mieroszowa do Srebrnej Góry. Było to symbolem budowania wspólnego produktu sportowo-turystycznego dla amatorów i zawodników MTB.
Po tej uroczystości wielbiciele kolarstwa górskiego rywalizowali w I Wyścigu MTB „Podziemia Osówki” i w I Finale Pucharu Strefy MTB Sudety. Organizatorem tego historycznego wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy. Zawody zostały rozegrane na dystansach Mini (26 km) i Mega (38 km). Trasa, ze względu na całonocną ulewę, stała się bardzo trudna. Duża ilość błota i wody spowodowała, że odcinki techniczne stały się jeszcze trudniejsze. Mimo to nie doszło do żadnego poważnego wypadku. Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy zorganizowało imprezę na poziomie najlepszych, komercyjnych maratonów MTB w kraju. Niewątpliwym sukcesem było zgromadzenie na starcie ponad 130 zwodników, w tym kilkudziesięciu amatorów z samej Głuszycy i ościennych miejscowości, co wpisuje się w dobrze rozumianą promocję zdrowego stylu życia.
Wśród kobiet na dystansie Mega triumfowała Patrycja Piotrowska KKW Jama Wałbrzych. Patrycja tym samym wygrała Puchar Strefy MTB Sudety i odebrała nagrodę w wysokości 1000 zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich. Wśród mężczyzn dystans Mega przejechał najszybciej Robert Bachmatiuk z Głuszycy. Robert – podobnie jak Patrycja – wygrał Puchar Strefy MTB Sudety i odebrał nagrodę w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich. Dystans Mini wygrała Sylwia Rekowska z Głuszycy, a wśród mężczyzn Marcin Fesyk z Głuszycy. Ogółem na starcie stanęło 137 zawodniczek i zawodników. Zawody ukończyły 124 osoby.
Po starcie głównych dystansów, na terenie boiska zostały zorganizowane zawody dla dzieci. Każde dziecko otrzymało nagrody, dyplomy, a zwycięzcy swoich kategorii oryginalne medale. Zawody były zabezpieczane przez Grupę Wałbrzysko-Kłodzką GOPR, policję, służby medyczne organizatora i ponad dwudziestu wolontariuszy, z czego pokaźną grupę stanowili uczniowie wałbrzyskiego „Energetyka“.