Plichta najlepsza

Anna Plichta (TKK Pacific Toruń) zwyciężyła w 22. Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, który zakończył się w Świebodzicach.
GWWK

Wyścig rozpoczął XI Memoriał Janusza Wilczewskiego, który zainicjował w Górniku Wałbrzych kolarstwo kobiece. Rywalizowano na trasie ze startem i metą w Dobromierzu.
Drugi  etap odbył się na trasie Roztocznik-Roztocznik, trzeci stanowiła jazda indywidualna na czas w Wałbrzychu, czwartym etapem było XXII Nocne Kryterium o Złotą Spinkę Prezydenta Wałbrzycha, a piątym, w Świebodzicach, był XV Memoriał Pawła Sosika, poświęcony pamięci tragicznie zmarłego w 1999 roku utalentowanego kolarza młodego pokolenia.
Triumfatorkami etapów były kolejno: Katarzyna Wilkos (TKK Pacific Toruń), Eugenia Bujak (Kadra Torowa PZKol.), Anna Plichta, a dwa ostatnie wygrała holenderka  Anouska Koster (NWVG Bike 4Air).
– Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski jest największą imprezą etapową  w kraju dla kobiet, a profil tras wymaga m.in. dobrego przygotowania kondycyjnego i stanowi wartościowy sprawdzian dla krajowej czołówki i uzdolnionego kolarskiego narybku. Tradycyjnie rywalizacja przebiegała z udziałem mocnych ekip zagranicznych – powiedział trener Górnika Wałbrzych Piotr Mróz.
– Impreza w pełni się udała, ale należy podkreślić, że gromadce zapaleńców przydałaby się pomoc tych, którzy mają wpływ na pozyskiwanie środków na tego rodzaju zawody – dodał szkoleniowiec.
Obok seniorek ścigały się juniorki i juniorzy.
Wyścig liczył 278 km, a uczestniczyło w nim 130 zawodniczek i zawodników z Holandii, Niemiec, Rosji i Polski.

5. Mascha Pijnenborg (NWVG Bike 4Air) – 7:38,08
  6. Katarzyna Wilkos (TKK Pacific Toruń) – 7:41,36.

Klasyfikację górską wygrała  Guz,  a punktową  Wilkos.  Wśród juniorek zwyciężyła Agnieszka Skalniak (KK Tramwajarz Łódź), natomiast klasyfikację juniorów wygrał Max Kanter (Brandenburg Cottbus).
Koster na tegorocznych ME w kategorii U23 w szwajcarskim Nyon zajęła 5. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. Plichta była tam najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Polski, zajmując 24. miejsce. Guz to aktualna mistrzyni Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, natomiast  Brzeźna-Bentkowska była 8. na igrzyskach w Pekinie, a wałbrzyski wyścig wygrywała wcześniej trzykrotnie.