Wielkie testowanie

Zagłębie Lubin pokonało Górnika Wałbrzych 4:0 w pierwszym meczu kontrolnym w okresie przygotowawczym. O losach meczu zdecydował ostatni kwadrans, a w obu zespołach grali głównie zawodnicy testowani i rezerwowi.

W drużynie Andrzeja Polaka testowani byli m.in. brazylijski obrońca Filipe Felix z LZS Piotrówka, który przed laty grał w ekstraklasie w Zagłębiu i Górniku Zabrze, Filip Barski z UKP Zielona Góra, Przemysław Cichocki z Czarnych Otmuchów, Adrian Żmija z Odry Opole, Paweł Synowiec z Foto-Higiena Gać, Mateusz Wrana z Olimpii Grudziądz, Kamil Mańkowski z LZS Piotrówka, Daniel Bujok z Bytovii Bytów oraz powracający z wypożyczeń Michał Łaski i Damian Chajewski. Z dotychczasowego składu Górnika do Lubina nie pojechali: Tomasz Wepa, Mateusz Sawicki, Kamil Śmiałowski, Wojciech Szuba, Marcin Folc oraz Marek Wojtarowicz, który zapowiedział zakończenie kariery i Michał Bartkowiak, który pojechał na testy do Śląska Wrocław. Z kolei w zespole Zagłębia wystąpili głównie zawodnicy z zespołów rezerw i juniorów, a w drugiej części zostali wprowadzeni zawodnicy pierwszego zespołu.
Na Stadionie Górniczym w Lubinie w 9 min., po sprytnej akcji „Miedziowych”, Adrian Rakowski podał do Rafała Karmelity, który mocnym strzałem trafił w poprzeczkę bramki Damiana Jaroszewskiego. W 20 min. Rakowski sprytnie podał do Krzysztofa Piątka, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem oddał strzał, ale dobrze obronił golkiper Górnika, dobijał jeszcze napastnik gospodarzy, ale po raz kolejny dobrze interweniował Jaroszewski. Dwie minuty później po kolejnej akcji piłkarzy Piotra Stokowca bramkę zdobył Piątek, jednak arbiter odgwizdał spalonego. W 38 min. nastąpiła pierwsza zmiana w spotkaniu – Miłosz Przybecki zastąpił Rafała Karmelitę. Do przerwy był bezbramkowy remis, ale zdecydowanie grę prowadziło Zagłębie, miało dużo więcej sytuacji, a piłkarze z Wałbrzycha głównie bronili się.
W przerwie trenerzy zmienili wszystkich zawodników poza Przybeckim, który wcześniej wszedł na boisko i poza testowanym w zespole biało–niebieskich Pawłem Synowcem. W 47 min. po akcji Arkadiusza Błąda z Przybeckim, ten drugi dośrodkował w pole, gdzie z 5 m strzelał Michal Papadopulos, ale niecelnie. W 63 min. po bardzo ciekawie zapowiadającej się kontrze Zagłębia, Arkadiusz Woźniak podał w stronę Błąda, ale piłka trafiła do Przybeckiego, który posłał ją obok siatki gości. W 80 min. Przybecki uderzył piłkę mocno z jedenastu metrów i po raz pierwszy trafił do bramki. Cztery minuty później Przybecki z prawej strony boiska zszedł do środka, minął Janiczaka i trafił do pustej bramki, zdobywając drugiego gola w tym spotkaniu. W 88 min. po technicznym zagraniu zdobywcy 2 goli, Papadopulos przelobował bramkarza Górnika i podwyższył wynik na 3:0. Minutę później, po faulu na Papadopulosie, do rzutu wolnego z 25 m stanął Adrian Błąd, który silnym strzałem ustalił wynik meczu na 4:0.
– To był dla nas typowy mecz testowy – powiedział portalowi sport.db2010.pl Andrzej Polak, trener Górnika. – Priorytetem jest dla nas uzupełnienie ubytków po tym, jak z gry zrezygnowali Daniel Zinke i Marek Wojtarowicz, a Michał Bartkowiak może być wykupiony przez Śląsk Wrocław. Musimy szukać wartościowych następców, i choć rynek jest pełen graczy, to mamy jednak ograniczenia finansowe. Jak odejdzie 3 zawodników, to musimy pozyskać 3, a jak 4, to 4. Na dziś trudno jednoznacznie oceniać występy poszczególnych piłkarzy, bo 45 minut to zbyt mało czasu na wnikliwe analizy. Mamy jednak nagrania i będziemy je z Piotrem Przerywaczem uważnie oglądali. Musimy jednak postępować szybko, bo przed nami krótki okres przygotowawczy. Mimo wielu zmian i porażki 0:4, nie było to złe spotkanie w wykonaniu naszego zespołu. Oczywiście, przy tak silnym rywalu bardziej widać było formację obronną niż ofensywną, ale nieźle zaprezentował się np. Migalski. W sumie nasi zawodnicy stworzyli kilka ciekawych akcji, czy ich zalążków. Ale to dopiero początek przygotowań i testowania kandydatów do gry w Górniku – podkreślił szkoleniowiec.
Radek Radczak (RED)

Zagłębie Lubin – Górnik Wałbrzych 4:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Przybecki (80), 2:0 Przybecki (83), 3:0 Papadopulos, (88), Błąd (89).

Zagłębie: Forenc (46 Hładun) – Azikiewicz (46 Oleksy), Godal (46 Banaś), Bartosz (46 Jach), Kowalski-Haberek (46 Błąd) – Bonecki (46 Ł.Piątek), Rakowski, Karmelita (38 Przybecki), Kuropatwiński (65 Kowalski-Haberek), Jagiełło (46 Papadopulos) – K.Piątek (46 Woźniak).

Górnik: Jaroszewski (46 Janiczak) – D.Michalak (46 Orzech), Cichocki (46 Barski), Wrana (46 Łaski), Filipe (46 Żmija) – Bujok (46 Mańkowski), Rytko (35 Moszyk), G.Michalak (59 Rytko), Synowiec (75 Krzymiński), Krzymiński (46 Kwaśniewski) – zawodnik testowany (76 Chajewski).