https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Stawy Milickie – Kraina Niezwykłości

Malownicze krajobrazy utworzone przez liczne stawy otoczone lasami. Porośnięte trawą brzegi z ptasimi gniazdami.  Mosty z pni drzew rzuconych na wodę przez bobry. Dalekie stada kormoranów, bieliki przelatujące nad głowami, bociany drepczące w wodzie w poszukiwaniu żab. Rezerwat Stawy Milickie należy do unikatowych obszarów wodnych na świecie, warto ten cud przyrody zobaczyć na własne oczy.
 
stawy milickie
 
 
 
 
 
 
To tu znajduje się największy w Polsce ornitologiczny rezerwat – prawdziwy ptasi raj i wymarzone miejsce do birdwatchingu. Tu wiekowe aleje dębowe, niedostępne olchy i pełne życia wody sąsiadują z  unikatowymi domami z rudy darniowej,  zabytkowymi jazami, stanowiącymi wraz ze stawami nie tylko królestwo dzikiej przyrody, ale także niezwykły zabytek techniki. Tu, jak chyba nigdzie indziej w tej części Polski, można poczuć bliskość przyrody, a przy odrobinie cierpliwości – można się poczuć jak w środku filmu przyrodniczego, obserwując niesamowity ptasi spektakl.
 
Wyjątkowość Stawów Milickich  spowodowała, że jako jedyne w Polsce należą do Living Lakes (żyjące jeziora), czyli międzynarodowej sieci jezior i innych zbiorników wodnych, które charakteryzują się cennymi walorami przyrodniczymi. Na liście obok stawów znajdują  się między innymi Bajkał, Morze Martwe, Balaton, Titicaca, czy Jezioro Wiktorii.  Dolina Baryczy, w której leżą stawy milickie włączona jest również do międzynarodowych systemów obszarów chronionych, takich jak konwencja RAMSAR chroniąca unikatowe tereny wodno-błotne oraz europejska sieć Natura 2000 w ramach której w Dolinie Baryczy utworzono szereg ostoi, cennych dla naszego kontynentu siedlisk przyrodniczych. Dbając o przyszłość Stawów Milickich, zachowanie integralności tego obszaru i zabezpieczenie istniejącej wartości, spółka zgłosiła Stawy Milickie jako kandydata na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Jak spędzić czas w Dolinie Baryczy i na Stawach Milickich
Dolina Baryczy posiada 1100 km szlaków turystycznych. Można wsiąść na rower, wybrać się na pieszą wędrówkę, przejażdżkę końmi po dobrze oznaczonym szlaku konnym lub wziąć udział w spływie kajakowym spokojną rzeką Barycz.
Stawy, to również idealne miejsce do obserwacji ptaków i fotografii przyrody. W Rudzie Sułowskiej dla miłośników natury organizowane jest Fotosafarii, a dla birdwatcherów udostępniono cztery czatownie i dwie wieże widokowe.
 
 
FotoSafari
Od kilku sezonów spółka Stawy Milickie organizuje Fotosafari. Wycieczki wozami konnymi połączone z obserwacją przyrody i poznawaniem tradycji rybactwa Stawów Milickich, cieszące się bardzo dużym powodzeniem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Od tego roku można wziąć udział w Fotosafari – Świt w Dolinie Baryczy, czyli przyglądanie się naturze od momentu budzenia się jej do życia.
Aktywne spędzanie czasu to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek. Po drodze uczestnicy wycieczek spotkają wiele okazji do zrobienia fotografii natury. W Dolinie Baryczy zanotowano ponad 270 gatunków ptaków, z których około 170 to gatunki gniazdujące. Stawy Milickie są domem między innymi dla gęsi gęgawy, zauszników, perkozów rdzawoszyich, błotniaków stawowych, bąków, zielonek oraz podgorzałek. W okresie migracji gromadzą ponad 60 tysięcy ptaków. Dlatego ten obszar jest idealnym miejscem do obserwacji ptaków, zarówno dla hobbystów, jak i początkujących turystów przybywających do Doliny Baryczy.
 
Łowisko Karpiowe „Rudy”
Łowisko Karpiowe RUDY znajduje się w Rudzie Żmigrodzkiej, to wieś położona w województwie dolnośląskim, 7 km na wschód od Żmigrodu i około 5 km  od Wrocławia.
Staw Rudy na którym utworzono łowisko, został odtworzony w latach 80 XX wieku, lustro wody to ponad 100 ha. W zbiorniku pływają karpie o wadze nawet 20 kg, a po majowym tarle stado zostało powiększone o 5000 sztuk.
Łowisko położone jest w pięknym otoczeniu stawów i kompleksów leśnych Doliny Baryczy na terenie chronionym w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000, dlatego jest to także wyjątkowe miejsce do obserwacji ptaków. Staw posiada kilka dużych wysp powstałych w czasie jego odbudowy, zostały one zajęte głównie przez mewy śmieszki, rybitwy rzeczne oraz kilka gatunków kaczek, z których najliczniejsze są krzyżówki, głowienki i czernice. Spotkamy tu także niezwykłej urody łabędzie nieme czy czaple siwe.
Do wędkowania udostępniono wszystkie brzegi, na których znajduje się 60 stanowisk. Na łowisku wolno łowić na 3 wędki zarówno w dzień jak i w nocy od kwietnia do października. Głębokość wody jest równa na całym zbiorniku i wynosi około 1,5m. Tylko na linii pierwszych stanowisk w odległości 100 m od brzegu znajduje się głęboki rów (2,5 m), i tam też grupuje się ryba.
 
Stawy Milickie SA  – turystyczno – edukacyjne  plany na przyszłość
 
Zwiększony ruch turystyczny stwarza zagrożenie dla bogactwa przyrodniczego chronionego rezerwatem „Stawy Milickie”. Spółka Stawy Milickie opracowała plan rozwoju ruchu turystycznego dla Doliny Baryczy, który pozwoli na aktywizację regionu oraz będzie chronił cenne siedliska. Projekt zakłada stworzenie pierwszej w Dolinie Baryczy strefy buforowej  w postaci Centrum Edukacyjno – Turystycznego zlokalizowanej w Rudzie Sułowskiej.
Na terenie Rudy Sułowskiej powstaje centrum przyrodniczo-poznawcze dla turystów odwiedzających Dolinę Baryczy. W 2015 roku do dyspozycji gości będzie hotel, restauracja, muzeum tradycji rybackich, ścieżki edukacyjne oraz zwierzyniec.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty