Morze biegaczy

Jedlina-Zdrój utonęła w morzu biegaczy górskich, którzy odwiedzili ten dolnośląski kurort, by wystartować w Półmaratonie Górskim Jedlina-Zdrój. Na linii startu stanęło blisko 500 osób. Najszybciej do mety 23km trasy dobiegł Piotr Hercog – Salomon Suunto Team z Pasterki z czasem 1:31:41, a wśród kobiet zwyciężyła Danuta Piskorowska – KB Sobótka z Wrocławia 1:47:50.

start polmaraton jedlina 2014
Takiego debiutu nie spodziewali się chyba najwięksi optymiści. Pierwszy Półmaraton Górski Jedlina-Zdrój spotkał się z gigantycznym zainteresowaniem najlepszych biegaczy z Polski i Czech. Bardzo szybko został wyczerpany limit 500 miejsc dla zawodników i kilka tygodni przed startem było już wiadomo, że każdy kto zdołał się zapisać na listę może się uznać za szczęśliwca.
Ale nie wszystko zapowiadało się dobrze. Dzień przed startem nad Jedliną-Zdrój przeszły bardzo duże opady deszczu, które spowodowały, że trzeba było przystąpić do planu awaryjnego i zacząć osuszać najbardziej zagrożone odcinki trasy. Praca wielu osób nie poszła na marne.
Trasa była wyjątkowa. Za jej przebieg i przygotowanie byli odpowiedzialni: Jacek Zakrzewski i Marcin Kapuścik, mieszkający w Jedlinie-Zdroju. Przygotowali ją trudną ale i piękną zarazem. Największą niespodzianką był oczywiście najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, który ciągnie się na długości 1601m pod Małym Wołowcem. Biegacze pokonali go w ciemnościach, z latarkami czołowymi, które otrzymali w pakietach startowych. Kolejne kilometry trasy były wytyczone leśnymi drogami, ponad nieczynnym kamieniołomem, aby przez Pałac Jedlinka i Uzdrowisko doprowadzić biegaczy do linii mety.
Każdy kto ukończył bieg został nagrodzony przepięknymi pamiątkowymi medalami, wykonanymi rękoma lokalnego artysty – Ryszarda Klimasa. Dodatkowo kilkadziesiąt osób zostało obdarowanych cennymi nagrodami i upominkami od sponsorów, przekazywanymi w formie nagród w konkursach dla wszystkich uczestników biegu.
Śmiało można powiedzieć że debiut organizacyjny był na mistrzowskim poziomie. Wszystko to dzięki zaangażowaniu pracowników Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, wolontariuszy z programu „Pomoc z Toyoty” i jeszcze kilkudziesięciu osób, które ciężko przepracowały kilka miesięcy, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik.