Przełamanie Górnika

Aż dwa miesiące piłkarze i kibice Górnika czekali na kolejne zwycięstwo. W środę wałbrzyszanie na swoim stadionie pokonali Raków Częstochowa 2:0. Dzięki tej wygranej i korzystnym wynikom innych spotkań, nasz zespół ma 5 pkt. przewagi nad strefą spadkową w grupie zachodniej II ligi.

Mecz zapowiadał się ciekawie, ponieważ był to pierwszy mecz trenera Andrzeja Polaka w roli szkoleniowca biało – niebieskich na stadionie 1000–lecia w Wałbrzychu. Dodatkowo wałbrzyszanie mieli tylko 3 punkty przewagi nad zespołem Jerzego Brzęczka i w razie zwycięstwa Raków miałby taką samą ilość punktów jak Górnik.
Na samym początku spotkania lekką przewagę miał zespół gości, jednak z biegiem czasu mecz się wyrównał i toczył się głównie w środku boiska. Pierwsza ciekawa akcja nastąpiła dopiero w 27 min, gdy po kontrze Górnika z ok. 30 m uderzył Tomasz Wepa, jednak futbolówka przeleciała nad bramką. W 37 min. Michał Oświęcimka, po świetnej akcji, zeszedł do środka, uderzył na bramkę, piłkę z linii bramkowej wybił Przemysław Wróbel, ale dopadł do niej Marcin Folc, który głową strzelił gola do pustej bramki. Tuż przed przerwą, po dośrodkowaniu Wojciecha Szuby z lewej strony pola karnego, Grzegorz Michalak głową posłał piłkę tuż obok słupka.
W przerwie 2 zmian dokonał Jerzy Brzęczek: za Pełkę wszedł Carvalho, a Dawid Retlewski zastąpił Alvesa. Od początku II połowy Raków rzucił się do odrabiania strat. W 47 min., po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, strzelił Damian Lenkiewicz, jednak piłkę z bramki wybił Sławomir Orzech. Pięć minut później odpowiedzieli gospodarze, gdzie Folc po kontrze zszedł z prawej strony do środka i próbował strzelać, jednak został uprzedzony przez Damiana Byrtka. W 72 min., po zamieszaniu w polu karnym Górnika, w słupek własnej bramki strzelił Marcin Folc, z dobitką nie zdążyli piłkarze z Częstochowy i Sławomir Orzech wybił piłkę na rzut rożny, a za dyskusję z sędzią żółtą kartką został upomniany Dawid Retlewski, który sugerował zagranie ręką przez jednego z piłkarzy Górnika. Dziesięć minut później, po podaniu Folca z prawej strony boiska, bardzo dobrą sytuację miał Michał Bartkowiak, który posłał piłkę na bramkę gości, ale świetnie obronił golkiper Rakowa. W doliczonym czasie gry, po bardzo dobrej i szczęśliwej akcji Michała Bartkowiaka, strzałem z dystansu Kamil Śmiałowski trafił do pustej bramki i ustalił wynik spotkania na 2:0.
– Był to dla nas bardzo trudny tydzień, bo przegraliśmy w weekend w końcówce spotkania, jednak ciężko pracowaliśmy na treningach i dziś na boisku, dlatego wygraliśmy. Jestem bardzo zadowolony z postawy zespołu, ale cały czas musimy się mieć na baczności –powiedział po meczu Andrzej Polak, trener Górnika.
Tymczasem Jerzy Brzęczek po meczu złożył rezygnację z funkcji trenera Rakowa.

Górnik Wałbrzych – Raków Częstochowa 2:0 (1:0)

Bramki: Marcin Folc (37), Kamil Śmiałowski (90+2). Żółte kartki: G. Michalak, Sawicki, Oświęcimka – Silva, Soczyński, Retlewski. Sędzia: Sylwester Rasmus (Toruń).
Górnik: Jaroszewski – D. Michalak, Orzech, Wojtarowicz, Sawicki – Zinke (65 Śmiałowski), Oświęcimka, Wepa, G. Michalak (84 Rytko), Szuba (62 Bartkowiak) – Folc.
Raków: Wróbel – Pełka (46 Carvalho), Byrtek, Soczyński, Strzelecki – Alves (46. Retlewski), Kmieć (38 Kmieć), Silva, Brzęczek (61 Góra), Lankiewicz – Pląskowski.

Calisia Kalisz – KS Polkowice 3:0 v.o.

1.         Bytovia Bytów                                   31        60        54:28
8.         MKS Kluczbork                     31        43        47:43
9.         Polonia Bytom                                   31        42        39:34
10.       Odra Opole                            31        42        34:36
11.       Gryf Wejherowo                    31        42        45:41
12.       Raków Częstochowa              31        41        39:39
13.       Ruch Zdzieszowice                31        37        45:48
14.       Ostrovia Ostrów Wielkopolski           31        36        31:41
15.       UKP Zielona Góra                 31        33        34:46
16.       Calisia Kalisz                         31        33        36:49
17.       Jarota Jarocin                         31        28        29:53