https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Piłkarskie święto w Świebodzicach

stachurski kozuchowicz jubileusz pilki swiebodzice
Piłkarze, ci nieco starsi występujący w latach 50. w święcącej triumfy drużynie Stali i młodsi, reprezentujący przez lata Victorię, trenerzy, działacze, wierni kibice oraz zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele związków piłkarskich – dolnośląskiego i wałbrzyskiego, szczelnie wypełnili salę MDK, gdzie odbyły się uroczyste obchody 110. rocznicy zainicjowania tradycji piłkarskich w Świebodzicach, połączone z nadaniem imienia stadionowi miejskiemu oraz promocją książki „Piłkarskie dzieje Świebodzic”.
 
Piłkarskie święto rozpoczęło się wyświetleniem krótkiego, dwuminutowego filmu prezentującego historię futbolu w Świebodzicach.
– Parafrazując słowa francuskiego pisarza i eseisty, Alberta Camusa, wszystko co trzeba wiedzieć o moralności i obowiązkach człowieka zawiera się w piłce nożnej. Ta prawda znajduje odzwierciedlenie w historii Świebodzic – mówił burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. – Właśnie przez grę w piłkę nożną nowi osadnicy budowali więzi społeczne i poczucie polskości. Początkowo krzewienie idei piłkarskich na terenie miasta nie było łatwe. Brak sprzętu, a niekiedy także chętnych do rozgrywania zawodów stanowiły przeszkody, które mogły zniechęcić do uprawiania tego sportu. Ale pasja przezwyciężyła trudności. Dzięki zaangażowaniu ówczesnych pionierów, dziś Świebodzice stanowią jeden z najstarszych ośrodków krzewienia futbolu na Dolnym Śląsku.
Słowa te znalazły potwierdzenie w wystąpieniu Dariusza Stachurskiego, pełniącego funkcję wiceprezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu, który na ręce burmistrza przekazał pamiątkową paterę oraz złotą odznakę za zasługi dla rozwoju piłki nożnej. Nagrody Okręgowego Związku Piłki Nożnej otrzymali także najbardziej zasłużeni zawodnicy i trenerzy, którzy odebrali z rąk prezesa złote i srebrne odznaki. Jak się okazało, świebodzicki jubileusz, odbił się echem nie tylko w regionie. Informacja o nim dotarła również do piłkarskiej centrali, czego dowodem był list gratulacyjny przesłany przez Zbigniewa Bońka odczytany zebranym gościom, w którym prezes napisał, m.in. jak ważne jest pielęgnowanie tradycji piłkarskich w środowiskach lokalnych oraz nieodcinanie się od niemieckiej genezy futbolu.
Na zakończenie pierwszej części uroczystości burmistrz Świebodzic wręczył medale, dyplomy oraz książki „Piłkarskie dzieje Świebodzic” pięćdziesięciu wyróżnionym zawodnikom i działaczom, szczególnie zasłużonym dla piłki nożnej w Świebodzicach, po czym zaproszeni goście przenieśli się na stadion przy ul. Sportowej, gdzie w obecności członków rodziny Paluszaków – wdowy po panu Ludwiku, córki, syna i wnuka, dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Tuż po zakończeniu oficjalnych obchodów przyszedł czas na piłkarskie emocje na boisku. Przybyli widzowie mogli podziwiać: pasjonujący konkurs „Strzel gola Burmistrzowi”, w którym młodzi adepci futbolu rywalizowali o piłkę Brazuca, turniej zakładów pracy, w którym zwyciężyła drużyna Termet/Tester, a także mecz pomiędzy oldbojami Victorii Świebodzice i Górnika Wałbrzych, w którym zwycięstwo 3:2 wywalczyli świebodziczanie.
(RED)

REKLAMA

Kliknij tutaj