https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

110 lat futbolu w Świebodzicach

intro-victoriaswiebodzice_1Zbliżają się  obchody 110 – lecia piłki nożnej w Świebodzicach. Okolicznościowe wydarzenia rozpoczną się w piątek, 2 maja o godzinie 15.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności 13 w Świebodzicach. Po uroczystości obchody przeniosą się na stadion przy ul. Sportowej 15. O godz. 17.30 odbędzie się uroczystość nadania świebodzickiemu stadionowi imienia Ludwika Paluszaka.
 
Przypomnijmy: Rada Miejska Świebodzic jednogłośnie nadała stadionowi miejskiemu imię Ludwika Paluszaka, świebodzickiego działacza sportowego i wielkiego propagatora piłki nożnej. Sesja, na której przyjęto akt, odbyła się 21 stycznia 2014 roku.
Ludwik Paluszak to legenda środowiska piłkarskiego w Świebodzicach. W 1951 rozpoczął grę w zakładowym zespole ZKS „Stal”, gdzie został nie tylko zawodnikiem, ale i trenerem. Przyjście Ludwika Paluszaka do Stali rozpoczęło okres prosperity klubu. Zespół sezon po sezonie awansował do wyższych klas rozgrywkowych, a w 1953 roku osiągnął historyczny dla świebodzickiej piłki sukces – awans do III ligi wrocławsko-opolskiej. Gdy powstał Klub Sportowy „Victoria”, Ludwik Paluszak został natychmiast wybrany trenerem, funkcję tę pełnił do 1963 roku, ale w klubie pracował do 1989 r. W tym czasie wychował setki młodych adeptów futbolu, którzy później poznawali arkana piłki nożnej w innych, o wiele większych niż „Victoria” klubach. Ludwik Paluszak był wychowawcą Wacława Jarmuża – pierwszego piłkarza ze Świebodzic, który trafił do pierwszoligowego zespołu Śląska Wrocław, Mieczysława Kopyckiego – absolutnej legendy Śląska Wrocław, rekordzisty pod względem występów (289 meczów w barwach Śląska w pierwszej lidze), Jarosława Krzyżanowskiego występującego w Zagłębiu Lubin i wielu, wielu innych.
Zapytani o Ludwika Paluszaka jego byli podopieczni zgodnie podkreślają, że był człowiekiem niezwykle wyrozumiałym, empatycznym, świetnym pedagogiem oraz specjalistą w dziedzinie szkolenia młodzieży, a dla wielu także życiowym mentorem. Prowadzenie zespołów młodzieżowych w przypadku Ludwika Paluszaka nie ograniczało się wyłącznie do pracy na stadionie – treningów i meczów. Zainteresowany postępami edukacyjnymi swoich wychowanków często wyręczał ich rodziców z obowiązku bywania na wywiadówkach.
Inicjatorami nadania imienia Ludwika Paluszaka stadionowi miejskiemu były środowiska sportowe i Zarząd MKS „Victorii” Świebodzice.
(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty