Tygodnik DB2010

Spotkanie Miast Frydlandzkich

 

Tegoroczne XXII Spotkanie Miast Frydlandzkich odbyło się w dniach 23-25.06.2017 r. w Gminie Mieroszów. Wzięło w nim udział 9 delegacji z miejscowości, które kiedyś w swojej nazwie miały lub mają obecnie nazwę Friedland: Friedland Niedersachsen, Friedland Niederlausitz, Friedland Mecklenburg Vorpommern, Prawdinsk, Frydlant nad Ostravici, Debrzno, Mirosławiec, Korfantów oraz gospodarze spotkania Friedland Mieroszów.

 

Spotkania frydlandzkie, to doskonałe miejsce wymiany poglądów, rozmowy, integracji, wspólnego rozwiązywania problemów, a także zacieśniania więzi i nawiązywania przyjaźni. Według pomysłu założycieli stowarzyszenia: burmistrzów Wilfrida Blocka (Friedland in Mecklenburg Vorpommern) i Zdzisława Martyny (Korfantów), spotkania mają swój harmonogram i odbywają się co roku w innym Frydlandzie, aby móc poznać dokładniej każdy region.

– W tym roku Gmina Mieroszów zaproponowała poznanie najbliżej okolicy, pokazała bogactwo gór, zachwycając wszystkich uczestników pięknymi widokami, gościnnością i otwartością. W programie znalazła się między innymi wycieczka do ZOO Farmy w Łącznej, czy do Andrzejówki, w której niektórzy z uczestników zostawili swoje serce… Spotkanie rozpoczęło się uroczystą galą w Sali im. Włodka Szomańskiego w Mieroszowskim Centrum Kultury, której punktem kulminacyjnym było zaprezentowanie projektu wspólnego portalu wszystkich miast frydlandzkich. Dzięki portalowi będzie można dowiadywać się o atrakcjach danego miejsca, stanie się on również punktem wymiany informacji turystycznych i zachęty do odwiedzenia miast złączonych historyczną nazwą Friedland. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową kartę frydlandzką, która będzie upoważniała do zniżek na terenie danego Friedlandu. Stworzenie projektu wspólnego portalu, to dokonały pomysł na rozwinięcie dalszej współpracy między miastami partnerskimi. Podczas spotkania nie zabrakło również elementów, które stały się już tradycją, czyli zawodów w rzucie kamieniem frydlandzkim, a oprócz tego pokonywania toru przeszkód. Nagrodą były puchary burmistrza Mieroszowa. Zawodnicy wykazali się nie lada zwinnością, wolą walki, ale też dystansem i poczuciem humoru. Podsumowaniem spotkania było przekazanie symbolicznego klucza burmistrzowi Frydlandu, który będzie gościł wszystkich w przyszłym roku. Andreas Friedrichs, burmistrz Frydlandu Niedersachsen, serdecznie podziękował za tak miłe i pełne wrażeń spotkanie, które – jak stwierdził – podniosło poprzeczkę bardzo wysoko i ma nadzieję, że stanie na wysokości zadania tak, aby przyszłoroczne spotkanie było również pełne pozytywnych emocji i bardzo konstruktywne – relacjonuje Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa.

(MS)

 spotkanie frydlandzkie miroszow 2017

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej