Tygodnik DB2010

Jarmark i ślimaki

W miniony weekend, za sprawą Bractwa Zamku Grodno oraz zaproszonych rekonstruktorów z kraju i z zagranicy, zamkowe mury w Zagórzu Śląskim zamieniły się w tętniącą życiem osadę. Z kolei w Walimiu spotkali się wielbiciele ślimaków winniczków.

 

XII Jarmark Średniowieczny na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim był dla przybyłych gości wspaniałą średniowieczną lekcją historii. Odwiedzający mogli – między innymi – obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy, a także nabyć ich produkty. Wybierać można było pomiędzy średniowiecznym jadłem, miodami, historycznymi ozdobami i naczyniami oraz uzbrojeniem. Imprezie towarzyszyły zmagania członków grup rekonstrukcyjnych, w tym rycerzy, Słowian i Wikingów, których na żywo można było obejrzeć podczas turniejów bojowych. Dla osób stroniących od szczęku metalu przygotowano wiele epokowych atrakcji. Wszyscy chętni mogli nauczyć się średniowiecznych tańców, posłuchać muzyki z tamtego okresu za sprawą zespołów Dziwoludy i Roderyk, przyjrzeć się turniejowi łuczniczemu oraz samemu wypróbować swych sił z łukiem i strzałą. Jarmark był również sposobnością dla przybyłych gości do ujrzenia zmian zachodzących na zamku Grodno.

slimaki 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szaleńczy wyścig, zawrotne tempo, emocje wyciskające pot i łzy, ale przede wszystkim wspaniała zabawa przyciągająca całe rodziny – tak w kilku słowach można podsumować VI Wyścig Ślimaków Winniczków, który rozegrano w Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu. Wyścig ma na celu popularyzację aktywnego wypoczynku, kształtowanie świadomości ekologicznej, propagowanie idei konieczności ochrony przyrody, a także popularyzację rywalizacji opartej o zasady fair play. W tym roku, łącznie w dwóch kategoriach ścigało się 50 zawodników, czyli ślimaków winniczków, które do pokonania miały dystans 100 centymetrów – licząc oczywiście odcinek od startu do mety w linii prostej. Każdy uczestnik w zawodach mógł “wystawić” tyko jednego ślimaka, natomiast najistotniejszym warunkiem było podpisanie zobowiązania, że po turnieju ślimak powróci do swojego naturalnego środowiska. W I kategorii zwycięzcami zostali: I miejsce Zuzia Zając (ślimak – Błysk czas 13:00 min.), II miejsce Julia Baran (ślimak – Spryciul, czas 15:33 min.), III miejsce Damian Mleczko (ślimak – Gacek, czas 27:27 min.), a w kategorii II: I miejsce Jagoda Jarczok (ślimak – Malinka, czas 14:54 min.), II miejsce Tomasz Bill (ślimak – Niebieskooki, czas 15:16 min), III miejsce Ewa Baran (ślimak – Edward, czas 19:47 min.). Dla wszystkich osób na podium organizatorzy przygotowali  medale oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy sobotniej zabawy otrzymali pamiątkowe medale oraz słodki poczęstunek.

(RED)

Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej