https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Niewidzialny wróg dzieci i młodzieży – depresja i samobójstwo

 
Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna z siedzibą w Walimiu udziela kompleksowego wsparcia wobec najtrudniejszych problemów dzieci i młodzieży m.in. depresji i prób samobójczych.
 
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję leczy się w naszym kraju prawie 8 tys. dzieci i młodzieży. Podejrzewa się jednak, że choruje więcej z nich, bo część z nich nie leczy się. Na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem choruje coraz więcej nastolatków. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, tzw. dołami i burzami hormonów. Zdarza się, że młoda osoba najpierw nie reaguje na pocieszenia, a potem dochodzi nawet do tego, że nie może wstać rano z łóżka.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna z siedzibą w Walimiu jest ambasadorem kampanii „Zobacz znikam” (http://zobaczznikam.pl). Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Poprzez działania edukacyjne chcemy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa i psychiatry w poradni.
Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogiczna z siedzibą w Walimiu Regina Marciniak zwraca uwagę, że depresja u dzieci może inaczej się objawiać niż u dorosłych.
– Oprócz typowych objawów, takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, niepokojące są gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane – podkreśla Regina Marciniak.
W ramach kampanii edukacyjnej podejmowany jest problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2016 r. około 300 dzieci odebrało sobie życie. Większość z tych ofiar to nastolatki. Podejmujemy wyzwanie, by zapobiec kolejnym takim tragediom. Poradnia na stałe zatrudnia 2 lekarzy, w tym lekarza psychiatrę. Obie panie doktor posiadają wieloletnie doświadczenie.
Z danych ogólnodostępnych wynika, że u co dziesiątego dziecka w wieku od 5 do 16 roku życia wykrywane są zaburzenia psychiczne. U połowy z nich objawiają się one jeszcze przed ukończeniem 14 lat. Najczęściej są to zaburzenia emocjonalne, depresje, napady lęku oraz nerwice natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompusywne).
– Należy jak najwcześniej udzielać pomocy dzieciom, kiedy tylko pojawiają się u nich zaburzenia psychiczne. W ten sposób można zapobiec nasileniu się ich w późniejszym wieku, gdy leczenie jest znacznie trudniejsze – podkreśla dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogiczna z siedzibą w Walimiu Regina Marciniak.
(AS)
 pppp walim
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Specjaliści Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogiczna z siedzibą w Walimiu pomagają dzieci i młodzieży m.in. w walce z depresją.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty