Tygodnik DB2010

Wałbrzych ma Aleję Hochbergów

 

-Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Z całego serca dziękuję prezydentowi, Radzie Miejskiej Wałbrzycha oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless za tak godne upamiętnienie mojej rodziny – tak honorowy obywatel Wałbrzycha, książę Bolko von Pless skomentował telefonicznie decyzję wałbrzyskich rajców o nazwaniu jednej z alei w książańskim parku imieniem Rodziny Hochbergów.

 

Z inicjatywą nazwania bezimiennej alei w parku biegnącej od ul Wrocławskiej (za rondem przy palmiarni aż do bramy lubiechowskiej przy mauzoleum i dalej do skrzyżowania z ulicami Piastów Śląskich i Jeździecką) wyszła działająca od pięciu lat na zamku Książ Fundacja Księżnej Daisy von Pless.

– Upamiętnienie rodziny Hochbergów aleją ich imienia jest nie tylko docenieniem przez Radę Miejską Wałbrzycha roli jaką ten śląski ród odegrał w naszej historii, ale także aktem sprawiedliwości dziejowej- mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes zarządu Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Uroczystego otwarcia Alei Rodziny Hochbergów, które odbędzie się 17 maja o godzinie 17.00, dokonają książę Bolko von Pless z małżonką księżna Marie-Elisabeth, prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha dr Maria Romańska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Rafał Wiernicki oraz prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn.

W uzasadnieniu do uchwały, podpisanym przez przewodniczącą wałbrzyskiej rady, dr Marię Romańską czytamy: „Rodzina Hochbergów była w posiadaniu zamku Książ w latach 1509-1943, a przez stulecia miała także status właścicieli miast Wałbrzycha, Boguszowa, Świebodzice, Szczawna Zdroju czy Mieroszowa. To rodzinie von Hochberg Wałbrzych i okoliczne miejscowości zawdzięczają skomunikowanie z zachodem Europy i dynamiczny rozwój, a ich dawna rezydencja – zamek Książ – jest dzisiaj najważniejszym zabytkiem Dolnego Śląska i jedną z największych polskich atrakcji turystycznych. Nazwanie dotąd bezimiennej alei, biegnącej od ul. Wrocławskiej w kierunku Mauzoleum Hochbergów i zamku Książ – Aleją Rodziny Hochbergów będzie nie tylko symbolicznym uznaniem ich zasług dla zamku Książ i Wałbrzycha, ale i całej ziemi wałbrzyskiej. Biorąc pod uwagę zasługi rodziny Hochbergów w rozwoju miasta i ziemi wałbrzyskiej oraz promowanie swojej dawnej siedziby rodowej, jako ponadregionalnej atrakcji turystycznej, podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni uzasadnione.”

Na wniosek Fundacji Księżnej Daisy von Pless projekt uchwały przedłożył po akceptacji prezydenta miasta Wałbrzycha, dra Romana Szełemeja, radny Jacek Szwajgier.

-Jestem mieszkańcem Wałbrzycha od urodzenia, zamek jest bardzo bliski mojemu sercu, dlatego postanowiłem wesprzeć Fundację Księżnej Daisy von Pless, w ich staraniach o nazwanie bezimiennej alei w parku, imieniem rodziny Hochbergów. –wyjaśnia radny ze Starego Zdroju.

(MM)

aleja_hochbergow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezimienna dotąd aleja została nazwana Aleją Rodziny Hochbergów (fot. Marcin Jagiellicz dla Fundacji Księżnej Daisy von Pless).

Tags: , , , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej