Tygodnik DB2010

Ludzie z klisz nagrodzeni

Film dokumentalny pt. „Ludzie z Klisz” (ang. „The Photo Film People”) zdobył nagrodę Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago. Obraz w reż. Mateusza Kudły przedstawia historię odnalezienia 120 klisz fotograficznych na strychu jednego z domów w Walimiu na Dolnym Śląsku. Zdjęcia przedstawiają codzienne życie mieszkańców położonej w Górach Sowich miejscowości.

 ludzie z klisz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy Łukasz Kazek postanawia zeskanować i opublikować klisze w internecie, odszukuje również ludzi z odczyszczonych, zeskanowanych i wywołanych zdjęć, bohaterowie około 800 czarno-białych, wykonanych po wojnie fotografii przypominają sobie okoliczności ich naświetlenia. Zatrzymany w kadrach świat odżywa, niezwykłe historie opisuje prasa,  a wspomnienia uwiecznionych przez Filipa Rozbickiego bohaterów fotografii trafiają na deski teatru. Ujęcia do wyprodukowanego przez telewizję TVN filmu wykonał Artur Głupczyk.

Łukasz Kazek – dzienikarz regionalista i popularyzator historii regionu jest również bohaterem filmu „Depozytariusz” (and. „The Depositary”) w reż. Mateusza Kudły, który został nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Southampton w Wielkiej Brytanii oraz zaprezentowany na festiwalach filmowych w Łodzi, Warszawie, Chicago i Los Angeles. Mateusz Kudła  jest reporterem związanym z telewizją TVN od 2010 roku i autorem nagradzanych filmów dokumentalnych oraz materiałów informacyjnych emitowanych na antenie TVN24.

(ŁK)

Tags: , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej