Tygodnik DB2010

Ożywiają partnerstwo

Przedsiębiorczość, turystyka i zarządzanie zasobami gminnymi były tematami roboczego spotkania Partnerstwa Frydlandzkiego w niemieckim Friedlandzie w Dolnej Saksonii. – Partnerstwo ma pomóc przedsiębiorcom z naszych gmin, a także przyczynić się do rozwoju turystyki i ożywienia wymiany partnerskiej między wszystkimi frydlandzkimi gminami – powiedział po spotkaniu Marcin Raczyński, burmistrz Mieroszowa.

 

– Pragnę, aby to spotkanie robocze doprowadziło do zbudowania i rozwoju współpracy w dziedzinie przedsiębiorczości i turystyki między naszymi gminami – podkreśla burmistrz gminy Fiedland Andreas Friedrichs.

Podczas pobytu we Friedlandzie burmistrz Marcin Raczyński i jego zastępca Rafał Dzimira rozmawiali o współpracy handlowej i usługowej pomiędzy przedsiębiorcami z Gminy Mieroszów i okolic, a przedsiębiorcami z gminy Friedland.

– Przedstawiłem możliwości naszych przedsiębiorców, które zostały porównane z oczekiwaniami właścicieli firm z Niemiec. Branżami najliczniej reprezentowanymi na spotkaniu były: branża budowlana, materiały budowlane, ogrodnictwo, usługi transportowe. Kolejnym tematem było zarządzanie zasobami gminnymi na przykładzie zarządzania gospodarką wodno-ściekową w Gminie Friedland oraz zarządzanie nieruchomościami w gminie Friedland. Zapoznaliśmy się z inwestycjami prowadzonymi przez partnerskie miasto, otrzymaliśmy też niezbędne informacje o sposobie zarządzania produkcją, uzdatnianiem i zużyciem wody. Poznaliśmy również sposób funkcjonowania i inwestowania związku wodnego, który został stworzony przez 3 niemieckie gminy: Friedland, Neu-Eichenberg i Rosdorf. Nie mniej ważnym tematem była wspólna promocja turystyki i atrakcji gmin Frydlandzkich i utworzenie międzynarodowego portalu internetowego. Zwieńczeniem spotkania we Friedlandzie będzie przyjazd niemieckich przedsiębiorców do Mieroszowa podczas, którego nasi goście będą mogli spotkać się z polskimi przedsiębiorcami. Została nawiązana także współpraca między „Związkiem Wodnym Line Sud”, a Urzędem Miasta w Mieroszowie. Przyszła współpraca polegała będzie na wymianie fachowej i pomocy doradczej ze strony doświadczonych pracowników niemieckiego przedsiębiorstwa. Poza tym omawialiśmy także wspólne problemy dotyczące edukacji, szkolnictwa i finansowania rozwoju młodzieży. W rozmowach na ten temat brał udział prezes banku Sparkasse Goettingen Reiner Hald, który zaoferował ufundowanie 2 stypendiów językowych i praktyk dla młodzieży/studentów z Mieroszowa na terenie gminy Friedland. W ramach wspólnych ustaleń Gmina Mieroszów wkrótce gościć będzie na praktyce jednego z urzędników frydlandzkiego magistratu, który będzie pomagał w pracach nad stworzeniem wspólnego portalu i przygotowaniem pobytu przedsiębiorców z Niemiec – relacjonuje Marcin Raczyński.

(RED)

spotkanie friedland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burmistrzowie Andreas Friedrichs, Marcin Raczyński i Rafał Dzimira z przedsiębiorcami z Friedlandu.

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej