Tygodnik DB2010

Polska 120 w Wałbrzychu

 

Prezydent Wałbrzycha, Teatr Lalki i Aktora oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu  zapraszają na wyjątkowe wydarzenie: Walimskie Klisze czyli „Polska 120”.

 

W Walimiu, małym miasteczku położonym w Górach Sowich w województwie dolnośląskim, doszło do niesamowitego odkrycia. Na strychu pewnej walimskiej kamienicy w starych walizkach znajdowało się pudełko ze 120 kliszami fotograficznymi z lat 1947 – 1952. Walimscy pasjonaci historii postanowili zaopiekować się znaleziskiem. Na czarno – białych zdjęciach pojawił się świat, którego już nie ma: ludzie, miejsca, krajobrazy… Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki, nieżyjący już organista kościelny.

– Pan Filip z pasją fotografował ludzi, architekturę i codzienne życie. Na kliszach utrwalił około 800 zdjęć. Udało się ocalić i wywołać prawie wszystkie fotografie – mówi Łukasz Kazek, pasjonat historii. – To obraz świata, którego już nie ma. Na zdjęciach są ludzie, niektórzy z nich żyją w Walimiu po dzień dzisiejszy, wielu z nich rozpoznało siebie lub swoich bliskich. Ich historie przybycia na Ziemie Zachodnie są niesamowite i niezwykle interesujące. Zdjęcia Filip Rozbickiego, to unikatowy obraz historii zwykłych ludzi, którzy po zakończeniu II wojny światowej przyjechali w to nieznane miejsce. Ciężką pracą kształtowali swoją „małą ojczyznę” Wustewaltersdorf, który po 1945 roku stał się Walimiem – mówi Łukasz Kazek.

To przypadkowe zdarzenie stało się inspiracją a jednocześnie zaczynem spektaklu muzycznego pt. „Polska 120” w reżyserii Martyny Majewskiej. Realizatorzy: scenariusz i reżyseria – Martyna Majewska; scenografia – Anna Haudek; muzyka – Dawid Majewski; projekcje – Jakub Lech; obsada: Anna Jezierska, Katarzyna Kłaczek, Joanna Kowalska (gościnnie), Paweł Kuźma, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Patrycja Rojecka; muzycy: Bartek Miarka, Żenia Betliński, Michał Bocek, Dawid Majewski; konsultant historyczny: Łukasz Kazek.

Spektakl, który spotkał się z niebywałym zainteresowaniem oraz gorącym przyjęciem wałbrzyskiej publiczności, zostanie powtórzony w industrialnych przestrzeniach Starej Kopalni, w dniach: 10 lutego o godz. 18:00 (zaproszenia) oraz 11 lutego o godz. 18:00 (zaproszenia). Zaproszenia na spektakle dostępne w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Wałbrzychu. Informacje pod nr. tel. 74 666 73 40 i 74 666 60 68. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

(RED)

spektakl_polska_120

Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Tygodnik DB 2010 – Gazeta Aglomeracji Wałbrzyskiej